Изкуственият интелект вече променя работното място, но има някои области, в които хората все още са непобедими – креативността и въображението.

Според доклада Future of Jobs на Световния икономически форум, именно креативността е едно от най-важните умения за съвременния служител.

Проблемът обаче е, че повечето хора не смятат, че са особено креативни, казва пред Fast Company Дънкан Уордъл, автор на The Imagination Emporium: Creative Recipes for Innovation и бивш вицепрезидент на Disney по иновации и креативност.

"Когато питам публиката дали се смятат за креативни, по-малко от 5% вдигат ръце," споделя той. "Но аз вярвам, че всеки може да бъде креативен, ако се намира в правилната среда."

Мисълта за иновации често изглежда плашеща, но решението е просто – внесете нещо интересно в ежедневието си. За съжаление, повечето работни места не са проектирани да насърчават забавлението.

"Къде получавате най-добрите си идеи?" пита Уордъл. "Нито един човек не казва: 'в офиса'. Деветдесет процента от хората ще отговорят: 'под душа'."

Как да отключите креативния си потенциал: Влезте в правилното мисловно пространство

Най-голямата пречка за иновациите на работното място е това, което Уордъл нарича "река на мисленето".

"Независимо от индустрията, в която работим, или колко дълго сме в нея, начинът ни на мислене е заключен в тази река. Тя позволява бързо да вземаме информирани решения на база опита си," обяснява той.

Докато този подход може да е полезен в спешни случаи, той често блокира новите идеи.

"През последните четири години преминахме през глобална пандемия, климатични промени и навлизането на изкуствения интелект," казва Уордъл. "Не можем да мислим по начина, по който мислехме преди четири години. Нужно е да спрем да разсъждаваме както винаги сме го правили и да погледнем по нов начин."

Решението? Да преминем от съзнателното към подсъзнателното мислене.

Съзнателният ум представлява едва 13% от капацитета на мозъка ни. Той се грижи за ежедневните детайли и е активен, когато сме под стрес. Останалите 87% се намират в подсъзнанието, но достъпът до тях често е затруднен, защото двете части на мозъка рядко работят заедно, обяснява писателят.

"В тези 87% се крият всички ваши креативни стимули," казва той. "Там са натрупани вашият опит, експертиза и всяка иновация, която сте виждали. Всяко творческо решение е там, чакащо да бъде използвано. Когато тази врата е затворена, нямате достъп до тези неща."

Загрейте мозъка си с различни активности

Уордъл предлага няколко забавни упражнения, наречени "зингс", за да влезете в игриво и креативно състояние на ума.

„Експерти и гурута“

Разделете се по двойки – единият играе ролята на експерт, а другият – на журналист.

"Казвам им: ‘Човек А, ти си водещ дизайнер на парашути за слонове. Нищо, което кажеш, не е грешно, защото си гуру в тази област. Човек Б, ти си репортер. Интервюирай дизайнера за работата му.’"

Уордъл споделя, че отговорите, които участниците измислят, често доказват, че всеки може да бъде невероятно креативен.

„Случайни връзки“

В това упражнение всеки участник има 60 секунди, за да намери произволен предмет в стаята. След това се формират двойки, които трябва да измислят нов бизнес, изполвайки двата предмета за вдъхновение. Накрая се дават още 60 секунди, за да представят идеята си пред екипа.

„Имало едно време“

Екипите създават история, като всеки добавя по едно изречение. Уордъл казва, че тази игра не само насърчава креативността, но и укрепва екипната работа чрез съвместно разказване на истории.

Поведение, което стимулира иновациите

Активностите като "зингс" помагат за изпълнението на иновациите, но истинската промяна идва от поведението, което оформя вашия начин на мислене. Уордъл ги нарича "искри" и ги определя като тайния елемент за редовно отключване на креативността.

Една от тези искри е осъзнатостта (mindfulness), която увеличава фокуса, подобрява наблюдателността и намалява стреса. "Осъзнатостта насърчава отношение, което ви прави по-отворени към нови идеи и преживявания," разказва писателят.

Друга искра е доверието във вашата интуиция – умението да слушате вътрешния си глас и да следвате инстинктите си. Уордъл препоръчва да поемете дълбоко дъх, да изчистите мислите си и да чуете какво ви казва сърцето.

"Слушайте онзи момент на ‘еврика". Тази внезапна, блестяща идея може да си заслужава вниманието."

Още един начин да намерите своята искра е да се вдъхновите от сънищата си. Идеите, които ви идват преди да заспите или докато сънувате, могат да бъдат ключът към нови прозрения.

Занимания, които ви връщат към детското мислене – игри, фантазия, експерименти – също могат да подобрят интуитивното мислене и креативността.

Според Уордъл, креативността е способността да имате собствена идея.

"Не я определям като умението да рисувате, да композирате музика или да пишете. Креативността е способността да имате идея. Всички можем да правим това. Имаме стотици идеи всеки ден. Иновацията е способността да реализирате тази идея. Това е трудната част."