Екология и креативност: Иновативен кампус отваря нова страница в историята на Lego
Шест цветни сгради, изработени от устойчив дървен материал, събират на едно място всички екипи на компанията за играчки
В момента хората, които създават конструкторите на Lego, са разпръснати в различни сгради в родния град на компанията - Билунд, Дания. Но през 2027 г. те ще се съберат в новия си Lego Innovation Campus - шест цветни сгради, изработени от устойчив дървен материал.
Lego преживява бърз растеж, като обединява множество функции - от концепцията до пускането на продуктите на пазара.
„Портфолиото ни се разшири значително и се насочваме към по-завладяващи преживявания. Вече не става дума само за физически тухлички - става дума за цифрови изживявания, игри, свързани продукти и заобикалящото ги съдържание“, разказва Джулия Голдин, главен директор „Продукти и маркетинг“ в Lego Group, пред Fast Company.
В момента екипите на Lego са разпръснати из целия град и дори тези, които работят в една и съща сграда, може да се наложи да извървят много дълъг път. Освен това много от функциите им напълно са надраснали сегашните им работни пространства. Затова дизайнът на новия кампус сам по себе си е въплъщение на модулния дух на системата Lego - всяка част се свързва безпроблемно в един по-голям свят.
„Самата сграда има шест различни големи зони, всички свързани с централна „супер пътека за игра“, което позволява на хората да се движат плавно между различните етапи на иновационния процес - от концептуализацията до бързото създаване на прототипи, итерациите и обратната връзка“, посочва Голдин. „Има и потапящи пространства за различни видове преживявания. Идеята е да развием иновационните си мускули и да създадем работно място, което да действа като катализатор за това.“
Планирането отразява тази философия, която се вижда в ключовите архитектурни компоненти като PlayWay - централна зала, свързваща всички сгради на кампуса. Той разполага и с обширни атриуми във вътрешни дворове, осветени от естествена светлина чрез покривни прозорци, които ще се отварят при хубаво време, както и с отворени пространства, които Lego нарича loops. Там хората могат да се срещат и да разговарят по каквито теми искат. Всичко е взаимосвързано, за да се вдъхнови взаимното „опрашване“ на идеи между екипите.
Тези елементи в иновационния кампус на Lego действат като свързващи центрове, казват от компанията, улеснявайки открития диалог между различните екипи и позволявайки им да се възползват от енергията и опита си.
Централната зала PlayWay свързва всички елементи на кампуса. Тя съдържа и пространства, предназначени да насърчават служителите да създават импровизирани сътрудничества по начина, по който различни деца се събират да играят с Lego конструкторите.
Голдин посочва обаче, че не всяко пространство в кампуса ще бъде отворено за сътрудничество.
„Нуждите на различните екипи - интерактивен дизайн, разработване на дигитални игри, творчески маркетинг - бяха взети предвид при планирането на сградата“, казва тя. „Също така и творческия процес на различните служители. Някои хора се нуждаят от тихи пространства, други процъфтяват в шума и сътрудничеството и ние искахме да се съобразим с всички тези различни стилове на работа.“
Новият кампус е създаден от датската компания CEBRA Architects, базирана в Орхус, но стотици служители на Lego са дали своя принос на различни етапи от проектирането.
„Проведохме около 140 работни срещи с представители на различните екипи, които ще работят в сградата“, казва Голдин. „Много от тези хора са творци по природа - дизайнери, маркетолози и т.н. - и използването на тухличките Lego беше естествен начин за тях да изразят идеите си. Това помогна за създаването на простотата и модулността на крайния дизайн.“
Една от наистина впечатляващите характеристики на иновационния кампус е най-голямата в света библиотека от елементи на Lego, която включва колекция от около 20 000 части. Тя е разположена в това, което Голдин нарича „сърцето на кампуса“ - централното пространство, където дизайнерите всъщност ще работят по създаването на прототипи на физически комплекти с елементи на Lego. Това е жив архив на креативността - и намек за огромния набор от възможности, присъщи на една-единствена тухличка. Библиотеката не е просто архив, а ресурс, от който дизайнерите и разработчиците на продукти ще черпят, докато концептуализират бъдещи комплекти, идеи и преживявания.
Освен насърчаването на креативността, Lego Innovation Campus има и друг фокус: устойчивостта. Това е основна част от корпоративните планове на датската компания. В момента тя търси екологичен заместител на пластмасата на петролна основа, използвана за производството на тухличките Lego. Новият кампус е напълно съобразен с тези ѝ стремежи - от подбора на материалите до стратегиите за използване на енергия.
Сградата е построена изцяло от дървен материал, сертифициран от Съвета за стопанисване на горите (FSC). Този сертификат гарантира, че дървесината се добива от отговорно управлявани гори, като се свежда до минимум въздействието върху околната среда и същевременно се запазва структурната цялост, необходима за такова обширно пространство.
„За всяко дърво, което използваме, засаждаме ново“, казва Голдинг.
Кампусът е проектиран така, че да използва максимално дневната светлина и е пълен с пищни зелени площи, както на закрито, така и на открито.
„Цялата сграда се захранва от слънчеви панели, а дизайнът създава топло усещане за работилница, заобиколена от природата“, добавя тя.
Проектът се стреми да получи сертификат LEED Platinum - един от най-високите стандарти за устойчиви сгради, който оценява всичко - от енергийната ефективност до опазването на водата. Постигането на Platinum означава намаляване на потреблението на енергия с поне 30%, възстановяване на местното биоразнообразие чрез нови насаждения и прилагане на модерни системи за рециклиране на вода, за да се сведе до минимум потреблението.