Обратно на работа: Как да се мотивирате успешно след празниците
Ако навлизате в новата година със същото старо чувство на умора и отегчение, трябва да промените гледната си точка
Годината е нова, но работата си е все същата.
Имате нужда от повече вдъхновение и приятни емоции, но такива на хоризонта няма. Не очаквате нито повишение в длъжност, нито увеличение на заплатата.
Какво може да направите в тази ситуация?
Fast Company предлага някои техники за мотивация, които помогнаха на служителите да се върнат към работата си след празничната ваканция.
Бъдете благодарни за това, което е добро
Понякога можете да се фиксирате върху това, което не е наред в работата ви, и да забравите позитивните страни.
Опитайте се да помислите за всички неща, които ви правят щастливи: Може би това, че работите от вкъщи два дни в седмицата, харесвате колегите си или в офиса ви има пауза с безплатно кафе.
Всяка сутрин изброявайте поне три неща, за които сте благодарни в работата си, като ги казвате на глас или ги записвате.
И ако наистина ви е трудно да оцените нещо, благодарете, че имате източник на доходи. Ако не печелите и нямате никакви облаги, това ще бъде много по-стресиращо за вас.
Направете си график
Ако не можете да промените много неща в обхвата на работата си, подобрете управлението на времето си, така че графикът ви да работи оптимално за вас.
Ако работите по-дълго, отколкото предпочитате, това би могло да изглежда като планиране, приоритизиране и намаляване на разсейващите фактори, за да излезете от работа навреме и да не се налага да се връщате по-късно вечерта.
Ако работното ви време вече е добро, проверете дали можете да бъдете още по-ефективни, за да създадете пространство за важните за вас неща, като например да тренирате по време на обяд или да си тръгнете навреме, за да отидете на футболния мач на сина си, например.
Наличието на личен стимул за повишаване на производителността може да допринесе за по-доброто управление на времето и да направи работата по-малко натоварваща.
Възможности за растеж
В почти всяка ситуация можете да създадете възможности за учене и израстване по начин, който ви удовлетворява.
Например можете да проверите дали има специален проект, в който да се включите, за да придобиете нови умения. Бихте могли да поискате да участвате в работна група, където ще се запознаете с колеги от други отдели.
Ако развитието в рамките на вашата работа не е възможно, потърсете други опции. Например, посещение на уебинари, предлагани от професионалната ви асоциация, за да чуете новостите в бранша, записване на курсове за усъвършенстване на уменията или кандидатстване в програма за повишаване на квалификацията ви.
Възможностите за развитие са безкрайни.
Поискайте, за да получите
Понякога някои малки промени в работата ви могат да доведат до голяма относно това колко мотивирани се чувствате. Помислете какво наистина бихте оценили в настоящата си роля. След това вижте дали можете да поискате промени.
Например:
Менторство: Попитайте дали можете да провеждате постоянни срещи на четири очи с шефа си или с друг ръководител, които да са насочени предимно към професионалното ви развитие, а не да обхващат само изпълнението на задачите.
Пътна карта за развитие: Вижте дали можете да обсъдите с вашия ръководител лична пътна карта за развитието ви. Къде бихте могли да бъдете след една, три, пет години? Какъв опит ще трябва да придобиете, за да постигнете тези цели?
Гъвкавост: Може би искате да си тръгвате по-рано един ден в седмицата, за да посетите курс или да вземете децата си от училище. Може да има възможност за такива улеснения, особено ако имате ясен план как да наваксате времето.
Не отхвърляйте новата година още преди да е започнала. С правилната нагласа създайте успешна мотивация за работа през 2025 г.