От първи януари 2025 г. в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) върху хляба отново е в размер на 20%.

През последните години стойността ѝ беше 0% за определени типове хляб, което беше въведено от държавата като мярка в помощ на бизнеса и гражданите заради икономическите последици от пандемията.

Към настоящия момент БТА провери колко струва хлябът в съседните ни страни и с какъв ДДС е обложен.

Инфографика БТА

Гърция

Хлябът в Гърция е и част от т.нар. „Домакинска кошница“, която представлява списък с категории продукти, който се изготвя от гръцкото Министерство на развитието. Големите вериги супермаркети са длъжни да изберат един конкретен продукт от всяка категория и да го предлагат за определен период на най-ниска цена, без да я променят. Това е част от мерките, които предприема гръцкото правителство в борбата с поскъпването.

Справка на сайта на министерството показва, че в рамките на „Домакинската кошница“ към 10 януари може да се намери бял хляб на цена и от 1,19 евро (2,33 лв.) за килограм, въпреки че в повечето вериги най-евтините предложения са по-скоро в порядъка на 1,90 – 2 евро (3,72 - 3,91 лв.).

Цената на хляба в Гърция е петата най-ниска в Европейския съюз и втората най-ниска в еврозоната. Това показва проучване на Гръцката федерация на хлебопроизводителите през октомври миналата година, цитирано във в. „Икономикос тахидромос“.

В ЕС за разглеждания период по-евтин хляб от Гърция има в България, Румъния, Естония и Полша, докато в еврозоната по-ниска е цената само в Естония.

По-конкретно за база е взета цената на франзелата от 500 г, която в Гърция струва средно 1,21 евро или 2,42 евро (4,73 лв.) за килограм. Тази цена е с 48% по-ниска от средното за ЕС.

Независимо от това цената на хляба в Гърция се е увеличила с 39% от 2020 г. насам, а поскъпването е по-високо от средното за ЕС. Като причина проучването посочва поскъпването на суровините (пшеница и брашно). Брашното в Гърция поскъпна от 230 евро за тон през август 2021 г. до 400 евро на тон през юни 2022 г., след което започна понижение на цените. Друг фактор е повишението на цената на електроенергията и на природния газ. Третата причина е увеличението на цената на труда, която през второто тримесечие на 2024 г. е била с 25 процента по-висока в сравнение с 2019 г.

По отношение на облагането на хляба и хлебните продукти, в Гърция те са в категорията, за която се дължи намален данък добавена стойност. Докато основната ставка на ДДС в страната е 24%, хлябът и основните храни спадат към групата на стоките, върху които се начислява 13%.

Това обаче не е най-ниската ставка на ДДС в Гърция – най-нисък данък от 6% се дължи върху лекарствата, книгите, вестниците и списанията, билетите за театър и концерти, както и върху електроенергията и природния газ.

Допълнително намален ДДС поради географски и социални причини се плаща на островите Лерос, Лесбос, Кос, Самос и Хиос, където трите ставки са съответно 17, 9 и 4%, т.е. за хляба се прилага ДДС от 9%.

Румъния

Хлябът и хлебните изделия в Румъния се облагат с намален ДДС от 9% спрямо стандартната ставка от 19%. Мярката влезе в сила на 1 септември 2013 г.

На румънския пазар се предлагат различни видове хляб, но най-масовият бял хляб се предлага в магазините на цена от 9,85 до 13-14 леи за килограм (3,80 лв.-5,10/5,40 лв.). В повечето случаи той се предлага в пакети от 700 и 400 грама, които струват съответно 8,65 леи (3,37 лв.) и 4,39 леи (1,71 лв.).

Непакетиран хляб може да бъде купен от 8,97 леи за килограм (3,40 лв.) до близо 30 леи на килограм (около 12 лв.) в зависимост от брашното, набухвателите, семена и други съставки.

Цената на черния хляб е между 10,50 и 15 леи за килограм (4-5,85 лв.), на ръжения – около 11 леи за килограм (4,30 лв.), на хляб със седем семена – 14,70 леи за килограм (5,73 лв.), на пълнозърнестия – между 15 и 20 леи за килограм (5,85-7,80 лв.)

Румънците консумират и картофен хляб, при който част от пшеничното брашно е заместено с картофено брашно или картофи, който се предлага на цени между 10 и 15 леи (3,90-5,85 лв.)

Заради високия бюджетен дефицит, който се очаква да възлезе на 8,6 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП), румънските власти обмислят повишаване на ДДС, като се коментира увеличение до 25% спрямо сегашните 19%.

Освен намалената ставка от 9% за храните, лекарствата, водоснабдяването и канализацията, хотелиерството и ресторантьорството и други услуги, в Румъния е в сила намален ДДС от 5% за учебници, книги, вестници и списания, за достъпа до културни институции и исторически паметници и за топлинната енергия за населението.

Турция

В момента ДДС (Данък добавена стойност) върху хляба и най-различен вид тестени изделия в Турция е само 1%.

Въпреки това в началото на тази година цената на хляба в много окръзи, включително в Анкара и Истанбул, бе увеличена с 25%. След увеличението на 3 януари цената на хляб с тегло 200 грама (най-разпространеният и продаван хляб, наричан „нормален хляб“) вече е 12,5 турски лири (0,67 лв.), т.е. 62,5 турски лири или 3,38 лв. за килограм, докато предишните месеци с продаваше за 10 лири (0,54 лв.).

Хлебопроизводителите аргументираха решението за увеличаването на цената на хляба с увеличаването на минималната работна заплата в Турция с 30%.

Т. нар. нормален хляб (normal ekmek) е най-купуваният хляб в Турция, като гражданите обикновено купуват по няколко хляба за семействата си заради ниския му грамаж. В страната традиционно се консумират много тестени изделия, включително хляб.

На някои места в Турция има и павилиони, в които се продава сходен хляб от 200 грама на по-ниски цени. Това е т. нар. „хляб за народа“ – “halk ekmek”. Въпреки решението за увеличение на цената на хляба от 3 януари цената на „народния хляб“ в павилионите в Анкара засега остава 8 турски лири (0,43 лв.) или 40 турски лири (2,16 лв.) за килограм.

ДДС в размер 1% се прилага в Турция за основните хранителни продукти, сред които са хлябът и тестените изделия, млякото, сиренето.

Данък добавена стойност за основните хранителни стоки бе намален от 8% на 1% на 14 февруари 2022 г. в съответствие с публикуван президентски указ.

В Турция стандартният ДДС е от 20%, но данъкът се прилага с различни ставки в зависимост от това дали стоките се разглеждат като стоки от първа необходимост не. По-ниските ставки се отнасят за основните потребителски стоки, а високите - за друг тип услуги и за луксозни стоки. ДДС в размер на 10% се прилага за облекло, както и за хотелски услуги, билети за театър и т.н. ДДС от 20% има за козметика, мебели, бяла техника, телекомуникационни услуги.

Сърбия

В Сърбия цената на основния тип хляб е регламентирана с Наредба за задължително производство и търговия на хляб от брашно "Т-500". През ноември сръбското правителство реши максималната цена на дребно на хляба от брашно "Т-500" да остане още шест месеца 59 динара (0,98 лв.), т.е. 118 динара (1,97 лева) за килограм. Максималната производствена цена остава 50,60 динара.

Тази цена на хляба е от първи юли миналата година, когато цената на този основен вид хляб в Сърбия беше вдигната с пет динара.

В наредбата е уточнено, че хлябът от брашно „Т-500“ при тази цена трябва да бъде с минимално тегло 500 грама, като съставът му при това тегло включва 370 грама брашно "Т-500", 7,4 грама сол, 9,25 грама мая и добавка 1, 48 грама. Освен това в документа се посочва, че хлебопроизводителите са длъжни да произвеждат и предлагат на пазара този вид хляб в количество най-малко 30 процента от дневното си производство на всички видове хляб.

За да не допуснат сътресения на пазари и да защитят жизнения стандарт през 2023 година управляващите в Сърбия ограничиха цената на хляба от брашно Т-500, а също така тогава за пекарите бе осигурено брашно от резерва, отбелязва изданието "Нова економия". Миналата година сръбското правителство прецени, че след 1 юли 2024 година няма да е необходима повече такава интервенция чрез продажба на брашно от резерва.

За сравнение черен нарязан хляб T-1100 на фирмата „Наше зърно“ 500 грама се продава в супермаркетите за около 115 динара (около 1,90 лв.) според сайта cenoteka.rs. Хляб със същия грамаж на същата фирма, но от пълнозърнесто брашно струва около 120 динара (около 2 лв.), от ръжено брашно смес – 115 динара.

Общата ставка на ДДС за стоки и услуги в Сърбия е 20 процента. За някои усули и стоки, сред които е и хлябът, ДДС е 10 процента. По-ниската ставка важи също така за мляко и млечни продукти, захар, олио, мед и някои други хранителни продукти, а така също за лекарства, учебници, ежедневници, билети за културни събития, кино, театър и други.

Северна Македония

Към момента ДДС за хляба и тестените изделия в Република Северна Македония е 5% при стандартна ставка на ДДС в страната от 18%. Миналата година опозиционната партия СДСМ предложи в парламента законови изменения, с които да се премахне ДДС за хранителните продукти, подобно на временна мярка, въведена през 2022 г. заради пандемията. Ако предложението бъде прието, ставката на хляба, както и други основни хранителни продукти ще стане нула процента.

Цената на хляба в югозападната ни съседка варира между 30 и 50 денара (0,95 и 1,59 лева), в зависимост от разфасовката и производителя. Най-често купуваният бял хляб, нарязан, на "Жито лукс" в момента е 33 денара за 470 грама, т.е. 2,23 български лева за килограм.

Периодично правителството на Северна Македония въвежда временна мярка, в която влизат основните хранителни продукти, сред които и хлябът. Такава мярка е в сила и в момента и продължава до 15 януари, като „новогодишната кошница“ предполага намаляване на цените с 10%. Все пак производителите сами преценяват дали да се включат в мярката.