В началото на седмицата FT съобщи, че ЕС преразглежда разследванията срещу Apple, Google и Meta - процес, който в крайна сметка може да доведе до намаляване или промяна на фокуса на проверките от страна на Европейската комисия.

Въпреки това, в разговор със CNBC в четвъртък, Хена Виркунен, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия по въпросите на технологичния суверенитет, отвърна на удара.

„Имаме нашия Закон за цифровите услуги, който влезе в сила преди малко повече от една година, и в момента се водят няколко официални производства срещу, можем да кажем, всички големи платформи - Meta, Instagram, Facebook, също и X и TikTok“, казва тя.

„Продължаваме работата и извършваме разследванията, за да видим дали те спазват нашите правила“, посочва Виркунен.

Законът за цифровите услуги или DSA, който влезе в сила изцяло през 2024 г., дава на европейските институции правомощието да регулират технологичните гиганти от САЩ в опит да предотвратят незаконни и вредни дейности онлайн и да се справят с дезинформацията.

Въпреки тези нови правомощия обаче, все повече се увеличават въпросите за това как ЕС всъщност ще прилага правилата, особено след завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом.

„Предстои да видим какво ще направи ЕС, тъй като някои разследвания стигнаха по-далеч от други, но също така е ясно, че американските технологични компании ще се опитат да използват администрацията на Тръмп, за да се противопоставят на правилата на ЕС“, казва Декстър Тилиен, водещ анализатор в Economist Intelligence Unit, пред CNBC.

Това се случва в момент, когато технологичната индустрия се опитва да се сближи с Тръмп преди втория му президентски мандат. По данни на NBC News Илон Мъск от Tesla, Джеф Безос от Amazon и Зъкърбърг ще присъстват на инагурацията на Тръмп следващата седмица.

Междувременно миналата седмица главният изпълнителен директор на Meta призова бъдещия президент на САЩ да разгледа подхода на ЕС към Big Tech, като заяви, че начинът, по който блокът прилага правилата за конкуренция, е „почти като мито“.

Виркунен е един от новия екип политици, които започнаха работата си като членове на изпълнителния орган на ЕС през декември. Досега блокът се смяташе за лидер в областта на технологичното регулиране и отвори вратата за няколко проверки на поведението на технологичните гиганти.

На въпроса дали обмисля да възприеме по-мек подход към сектора, Виркунен отговоря: „Имаме много ясна правна основа и правила за регулиране в Европа и, разбира се, сега напълно прилагаме тези правила.“

Виркунен не пояснява дали изпитва натиск в резултат на завръщането на Тръмп в Белия дом. Вместо това тя казва, че „всички компании, независимо дали са американски, европейски или китайски, трябва да спазват разпоредбите на ЕС“.

Досиетата X

През декември 2023 г. X на Мъск беше засегната от първата проверка на ЕС по Закона за цифровите услуги. Европейската комисия оценява дали X е нарушила задълженията си за прозрачност, както и тези да противодейства на незаконното съдържание.

Тогава институцията заяви, че оценява конкретно области, свързани с управлението на риска, модерирането на съдържанието, тъмните модели, прозрачността на рекламата и достъпа до данни за изследователите.

Тъй като Мъск продължава да ухажва крайната десница преди изборите в Германия - включително като домакин на дискусия на живо с лидера на партията AfD Алис Вайдел - възникват въпроси дали Европейската комисия ще оцени този разговор като част от разследването.

„Тук не става въпрос за Илон Мъск. Става въпрос за Х“, посочва Виркунен.

„Х е много голяма онлайн платформа, те трябва да поемат своите отговорности и да оценят и намалят рисковете, например това, което публикуват, за изборните процеси и за гражданския дискурс. Но Европейската комисия вече се занимава с X по този въпрос и обхватът на разследването вече е доста голям“, казва тя и добавя, че „през цялото време наблюдаваме“ в случай на ново развитие.