Хамас освободи първите трима израелски заложници след 471 дни в плен
Макар че няма официално потвърждение на съотношението, се предполага, че според споразумението за примирие, за всеки пуснат заложник от Израел ще бъдат освободени 30 палестински затворници
След 471 дни в плен, бойците на групировката Хамас предадоха първите трима израелски заложници в ръцете на Международния комитет на Червения кръст.
Червеният кръст е съобщил на израелското правителство, че тримата заложници са в добро състояние, съобщава израелски служител пред CNN. „Състоянието им е добро след първоначалния медицински преглед“, допълва той.
The Three Released Hostages are Currently Being Transferred to IDF and ISA Forces in the Gaza Strip
— Israel ישראל (@Israel) January 19, 2025
The three released hostages are being accompanied by IDF special forces and ISA forces on their return to Israeli territory, where they will undergo an initial medical assessment.…
На заложниците предстои да бъдат прегледани от медицински персонал, специалисти по социални грижи и психолози, за да се подпомогне първоначалният преход, преди да се съберат със семействата си, съобщава Reuters.
Те ще бъдат отведени в специализирани заведения, където ще им помогнат да се адаптират към травмата от 15 месеца в плен. Докато получават медицинска и психологическа помощ, няма да имат достъп до пресата.
Exclusive images of IAF helicopters prepared for the process of receiving the hostages from Gaza 🎗️🇮🇱
— Israel ישראל (@Israel) January 19, 2025
📸@IDF pic.twitter.com/mWUUKfdtdO
Междувременно, автомобили на Международния комитет на Червения кръст пристигнаха в затвора Офер в окупирания Западен бряг за очакваното освобождаване на палестински затворници, съобщава BBC.
По-рано в неделя в затвора бяха забелязани израелски автомобили, вероятно за да докарат палестинци, които трябва да бъдат освободени, но са били в други затвори.
Според списък, публикуван от Палестинското общество на затворниците, днес Израел ще освободи 90 затворници.
Договореното от Израел и Хамас прекратяване на огъня изисква от израелското правителство да освободи стотици палестинци от затвора през следващите шест седмици - в замяна на свои граждани. Макар че BBC няма официално потвърждение на съотношението, се предполага, че споразумението гласи, че за всеки пуснат заложник от Израел ще бъдат освободени 30 палестински затворници.
Изпълнението на споразумението за прекратяване на огъня се очаква да сложи край на 15-месечната война, започнала на 7 октомври 2023 г., когато бойци на Хамас убиха около 1200 израелци и взеха около 250 заложници в Газа, припомня Politico.
„Изключително важно е споразумението да бъде изцяло изпълнено, за да може всички заложници да бъдат освободени и да се гарантира окончателното прекратяване на военните действия“, се казва в изявление на Съвета на Европейския съюз. Важно е „така необходимата хуманитарна помощ да достигне до цивилното население в Газа“, допълват от ЕС.
Кои са трите освободени заложнички
BBC публикува кратка справка за самоличността на първите три освободени заложнички - млади жени между 24 и 31 години, две от които имат двойно гражданство - румънско и британско.
24-годишната Роми Гонен е заловена от бойците на Хамас докато се опитва да избяга от музикалния фестивал по време на атаката на 7 октомври 2023 г.
Форумът на семействата на заложници и изчезнали, който представлява семейството ѝ, заяви, че тя е отишла на събитието, „за да прави това, което обича, да танцува“ - нещо, което е изучава 12 години, участва в солови представления и е „невероятен хореограф“.
Когато по време на нападението прозвучават сирените за заплаха, Роми се обажда на семейството си. Майка ѝ си спомня, че е чула изстрели и викове на арабски по време на последния разговор с дъщеря си.
Във видеоклип, публикуван от форума на семействата през ноември миналата година, Роми е описана като „момичето с най-голямата усмивка, най-ярката светлина, най-големия приятел“.
Дорон Щайнбрехер е 31-годишна ветеринарна медицинска сестра, която е отвлечена от апартамента си в кибуца Кфар Аза.
През май миналата година сестра ѝ Ямит написа емоционално писмо чрез Форума на семействата на заложници и изчезнали, в което я нарече „моето слънце“.
„Бих искала да можеш да усетиш енергията, която ти изпращаме. Бих искала да си наясно поне с част от битката, която водим за освобождаването ти. Иска ми се да можеш да усетиш всичко това. Да те обичаме, да копнеем за теб, да сме с разбито сърце, но все още да се борим за теб.“
А в по-ранна публикация Дорон е описана като „лепилото, което свързва всичките ѝ приятели, чувствителен и забавен, винаги усмихнат човек и първият, който предлага помощ, когато се наложи“.
Момичето развива любов към животните като ученичка, която я кара да стане ветеринарна медицинска сестра.
През ноември 2023 г. в разговор с BBC сестрата ѝ Ямит сподели за нова татуировка, направена в чест на Дорон.
На нея пише „Ще изгреем отново“ и има слънце, но с няколко липсващи лъчи. „Те ще бъдат добавени, когато сестра ми се прибере у дома“, обясни тя.
28-годишната Емили Дамари, която има двойно британско-израелско гражданство, също е взета за заложник на Хамас от кибуца Кфар Аза при нападението на 7 октомври.
В неделя, когато беше съобщено за освобождаването ѝ, източник, близък до семейството, заяви, че това са били „мъчителни 471 дни, но особено мъчителни 24 часа“.
„Всичко, което майката на Емили копнее да направи, е да я прегърне. Но тя няма да повярва, че ще може, докато не я види с очите си“, казва източникът.
„Обичам я до Луната и обратно, тя е специален човек“, споделя майка ѝ пред BBC.
Емили има силни връзки с Обединеното кралство - тя е фен на „Тотнъм Хотспър“ и често го посещавала, за да се види с роднини, да присъства на концерти, да пазарува и да посещава пъбовете.
Кой ще управлява Газа?
Това е една от неизвестните в преговорите за примирието.
Изглежда, че при сегашния кръг въпросът е оставен извън разискване поради неговата сложност и вероятността да възпрепятства сключването на ограничено споразумение.
Израел заяви, че няма да прекрати войната, оставяйки Хамас на власт и отхвърли администрирането на Газа от Палестинската автономия, подкрепяната от Запада организация, ръководена от палестинския президент Махмуд Абас.
Палестинската автономия е създадена преди 30 години и упражнява ограничен суверенитет в окупирания Западен бряг. Но през 2007 г. Хамас я изтласка от Газа.
От самото начало на военната си кампания в Газа тя заяви, че ще запази контрола върху сигурността на анклава след края на сраженията, припомня Reuters.
Международната общност заяви, че Газа трябва да бъде управлявана от палестинците, но усилията за намиране на алтернативи на основните фракции сред гражданското общество или лидерите на кланове се оказаха до голяма степен безрезултатни.
Въпреки това между Израел, Обединените арабски емирства и САЩ текат дискусии за временна администрация, докато реформираната Палестинска власт не може да поеме управлението.