Израел прие сделката за прекратяване на огъня. Заложниците може да бъдат освободени още в неделя
Ако бъде напълно изпълнено, споразумението може да отбележи началото на края на един от най-смъртоносните епизоди в съвременната история на Близкия изток
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че парламентът е постигнал споразумение за прекратяване на огъня в Газа, с което се слага край на двудневните дебати, които подчертаха крехкостта на пакта.
Часове след изявлението на Нетаняху, който обвини Хамас, че се е отказал от части от обявеното в сряда споразумение, израелският кабинет по сигурността одобри многопластовата сделка. Очаква се пълният състав на кабинета да се събере по-късно в петък, за да я гласува, предава The Wall Street Journal.
Правителството съобщи на семействата на заложниците, че е в ход подготовка за възможността сделката да влезе в сила още в неделя.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който силно настояваше сделката да бъде сключена преди встъпването му в длъжност в понеделник, отново се намеси, докато преговарящите обсъждаха последните точки.
„Честно казано, по-добре е да бъде сключена преди да положа клетва“, казва Тръмп в радиоинтервю в четвъртък.“
Ден по-рано президентът Байдън и премиерът на Катар обявиха, че и Израел, и Хамас са приели примирието, резултат от година на усърдна дипломация.
Палестинската групировка също заяви, че е постигнала споразумение с Израел, а президентът Исаак Херцог приветства новините и призова правителството да го приеме.
Но докато в ивицата Газа избухваха празненства и лидерите си разменяха поздравления, Нетаняху породи несигурност, като в четвъртък обвини Хамас, че се е отказал от части от сделката по време на преговорите, които се провеждат в Катар, създавайки това, което неговата канцелария нарече „криза в последната минута“.
Представители на Хамас заявиха в четвъртък, че групата остава ангажирана със споразумението. Преговарящите са работили до късно през нощта в четвъртък, за да разрешат проблемите в последната минута, съобщава WSJ, позовавайки се на арабски посредници. В крайна сметка нищо съществено не е било променено в първата от трите фази на сделката, което позволява тя да продължи, както беше договорено ден по-рано.
Един от въпросите, които са възникнали по време на преговорите в катарската столица Доха, е въпросът за изтеглянето на Израел от ивица земя на границата между Газа и Египет, известна като коридор „Филаделфия“. Израелски политици заявиха, че искат техните военни сили да останат по-дълго в района. Текстът на споразумението, прегледан от WSJ, призовава Израел постепенно да намали силите си в района в първата от трите фази на споразумението.
В същото време Хамас се съгласи да отложи искането си Израел да освободи шестима видни палестински затворници, включително политическите лидери Марван Баргути и Ахмад Саадат, за по-късен етап от споразумението.
Перспективата за прекратяване на огъня не води до затихване на сраженията. Според палестинските власти и жителите на анклава в сряда и четвъртък сутринта Израел е нанесъл още въздушни удари в ивицата Газа.
Според палестинските здравни власти, които не посочват колко от тях са били бойци, израелските удари са убили 81 души през последните 24 часа. Според тях редица жертви все още се намират под развалините и по пътищата, където спасителните и възстановителните работници не могат да достигнат до тях.
Израелските военни съобщават, че през изминалото денонощие са нанесли удари по 50 цели в анклава, включително по членове на Хамас и Ислямски джихад, друга групировка в Газа, както и по оръжия и военни съоръжения, принадлежащи на палестински организации.
В рамките на Израел сделката се сблъсква и със съпротивата на крайно десни политици, които искат страната да се придържа към първоначално заявената си военна цел за елиминиране на Хамас. Твърдолинейни израелски политици като министъра на националната сигурност Итамар Бен-Гвир и на финансите Безалел Смотрич заемат ключови постове в правителството на Нетаняху и в миналото са заплашвали да напуснат кабинета му, ако той приеме примирието, рискувайки разпадането на управляващата коалиция.
Бен-Гвир заяви в четвъртък, че планира да напусне правителството, ако сделката бъде осъществена, и призова Смотрич и членовете на партията на Нетаняху да направят същото. Той също така обяви, че ако Израел се върне към бойните действия, ще се присъедини отново към правителството, давайки знак за противопоставянето си на втория етап от сделката, който трябва да доведе до постоянно прекратяване на огъня.
„Ако тази безразсъдна сделка бъде одобрена и изпълнена, партията „Отма Йехудит“ няма да участва в правителството и ще го напусне“, заяви Бен-Гвир, визирайки крайнодясната партия, която оглавява, цитиран от WSJ.
Отделно от това министърът по въпросите на диаспората Амичай Чикли заяви, че също ще напусне правителството, ако Израел спре войната, както е предвидено във втората фаза на сделката. Чикли, който е от партията на Нетаняху, коментира, че е против Израел да се изтегли от коридора „Филаделфия“, който израелските сили превзеха през май.
В четвъртък по улиците на Йерусалим излязоха групи от десни протестиращи, които се противопоставят на сделката, като десетки блокираха пътища и държаха плакати с надпис: „Да на победата, не на капитулацията!“ През последните дни в протестите срещу сделката се включиха стотици активисти.
Ако бъде напълно изпълнено, споразумението може да отбележи началото на края на един от най-смъртоносните епизоди в съвременната история на Близкия изток. Във войната са загинали повече от 46 000 палестинци и стотици израелски войници, а голяма част от анклава остава в руини.
Прекратяването на огъня в Газа би могло да успокои и напрежението в целия регион, след като конфликтът разпали по-широки враждебни действия, включително война между Израел и Хизбула в Ливан и първата в историята размяна на пряк огън между Израел и Иран миналата година.