Все повече държави са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани със застаряващо население и намаляващ прираст. По-младите поколения често избират да имат малко деца, ако въобще, докато напредъкът в медицината увеличава продължителността на живота, пише Fast Company.

Китайското население е намаляло за трета поредна година през 2024 г., като спадът е с близо 1.4 милиона души. В почти цяла Азия ситуацията е сходна - населението на Япония намалява вече 15 години, а в Южна Корея тенденцията е отрицателна от 2021 г.

В Европа Италия отчита исторически минимум - за първи път от 19-ти век ражданията в страната са под 400 000 на година.

Според данни на ООН населението е достигнало своя пик в 63 държави и територии, като половината от тях се намират в Европа. Още 48 държави се очаква да достигнат този момент през следващите три десетилетия.

В световен мащаб обаче населението, което в момента е 8.2 милиарда души, все още нараства. ООН прогнозира, че то ще достигне 10.3 милиарда в рамките на около 60 години, след което ще започне да намалява.

Населението на Япония е намаляло с 3 милиона души от 2008 г. насам, а демографската ситуация в страната е в критично положение, заяви главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши миналата година.

Според него следващите шест години са последният шанс страната да обърне тази тенденция.

Япония достига своя пик от 128 милиона души през 2008 г., но оттогава населението спада до 125 милиона. Раждаемостта достига рекордно ниско ниво от 730 000 новородени през 2023 г.

Социологическите проучвания сочат, че младите японци все по-често отлагат или напълно избягват брака.

Причините включват несигурни перспективи за работа, покачващи се разходи за живот, които изпреварват растежа на заплатите, както и корпоративна култура, която затруднява живота на жените и работещите майки.

Прогнозите сочат, че до 2070 г. населението на Япония ще се понижи до 87 милиона души, като 40% от тях ще бъдат на възраст 65 или повече години.

Единствената растяща група в страната е тази на чуждестранните граждани - броят им е скочил с 11% през 2023 г., като е преминал границата от 3 милиона души за първи път. Сега те съставляват близо 3% от цялото население.

Населението в Китай също е застаряващо, което поставя сериозни предизвикателства пред икономическия растеж и способността на правителството да се справи с по-голямото население от възрастни хора и намаляващия брой работещи.

Някои обаче виждат възможности в тази тенденция. В Пекин „университет за възрастни хора“ привлича огромен интерес - вече 150 студенти се обучават в курсове по танци, пеене и йога.

Въпреки че бизнесът все още няма голяма печалба, основателката му Лю Сюцин вярва в потенциала на пазара. Хората, родени през 60-те години, отдават по-голямо значение на качеството на живот и здравето в сравнение с предишните поколения.

Китайското правителство също предприема действия.

През следващите 15 години пенсионната възраст постепенно ще се увеличава - от 60 на 63 години при мъжете, от 50 на 55 години за жените, които работят в заводи и други физически натоварени професии, и от 55 на 58 години за жените в офис сферата.

След като през 2023 г. Китай отстъпва титлата на най-населената страна в света на Индия, населението на страната продължава да намалява. Въпреки смекчаването на политиката за едно дете, което позволява на семействата да имат до три, раждаемостта все пак остава ниска.

В момента Китай е с население от 1.4 милиарда души - все още десет пъти повече от това на Япония, но се очаква спад до 1.3 милиарда до 2050 г.

В Италия папата призовава гражданите да имат повече деца, за да се справят с един от най-ниските показатели за раждаемост в света. Подкрепени от Ватикана, редица италиански министерства и кметства се ангажират да решат социалните, икономическите и културните причини зад тревожната тенденция.

Папа Франциск многократно предупреждава за "демографската зима", която засяга много индустриализирани държави, и насърчава италианците да обърнат този процес.

Правителството на премиера Джорджа Мелони стартира кампания с амбицията да достигне поне 500 000 раждания годишно до 2033 г. Според специалисти в сферата това ще бъде необходимият минимум, за да се увеличи броят на работещите и да се предотврати икономически срив, докато пенсионерите черпят от социалните фондове.

Броят на ражданията в Италия стабилно е намалял - от около 577 000 през 2008 г. до 380 000 през 2023 г., което за първи път от обединението на страната е под 400 000.

Проучванията сочат, че причините включват недостиг на достъпни детски заведения, ниски заплати и традицията жените да се грижат за възрастните си родители.

Южна Корея отбелязва лек ръст на населението си през 2023 г., благодарение на по-големия брой на чуждестранните граждани. Въпреки това раждаемостта продължава да намалява, тъй като все повече млади хора не изпитват същото чувство за дълг към създаването на семейство, каквото са имали техните родители и прародители.

Основните причини за това включват високите разходи за отглеждане на деца в страна с изключително конкурентна образователна система и патриархалната култура, която оставя повечето отговорности по грижата за децата върху жените, пише Fast Company.