Д-р Дуум: Хуманоидните роботи ще са началото на икономическия край
Нуриел Рубини - известен заради мрачните си икономически прогнози - казва, че човешките работни места ще бъдат загубени в полза на хуманоидите
Наред с други притеснителни теми в Давос, Д-р Дуум бие тревога за хуманоидните роботи по време на Световния икономически форум.
„Големият пробив в момента е еволюцията на хуманоидните роботи, които по същество следват отделни работници в завода, на строителната площадка, дори готвачите или прислугата. Това е ужасяващо, но ще се случи буквално през следващите една-две години“, казва Нуриел Рубини в подкаста Opening Bid на Yahoo Finance.
Рубини - известен като д-р Дуум заради мрачните си икономически прогнози - казва, че човешките работни места ще бъдат загубени в полза на хуманоидите.
„Нещата стават така - един LLM (голям езиков модел) научава за всичко в света, целият интернет проследява вашата или моята работа, или тази на който и да е друг за няколко месеца, след това следи всичко, което може да направи един строителен работник, или всеки друг в сферата на услугите, и впоследствие директно ги заменя. И мисля, че това ще бъде революция - ще засегне работни места за сини якички така, както никога досега не сме виждали.“
Пазарът на хуманоидни роботи може да достигне 7 трилиона долара до 2050 г., установява проучване на Citi. Твърди се, че тези роботи - като Optimus на Tesla - могат да правят всичко - от почистване на дома ви до сгъване на прането ви. Накратко - теорията на д-р Дуум - Хуманоидите могат да доведат до загуба на работни места, тъй като рутинните задачи се автоматизират.
Рубини е загрижен и за потенциалното въздействие на митата върху икономиката на САЩ.
По време на предизборната си кампания Тръмп представи няколко начина, по които би могъл да увеличи митата. Те включваха тарифа от 10 до 20% върху целия чуждестранен внос, допълнителни мита от 60 до 100% върху Китай и от 25% върху Мексико и Канада.
Три дни след началото на втория си мандат Тръмп все още не е обявил подробности, но те висят над пазарите като тъмен облак.
Рубини твърди, че митата могат да доведат до подновяване на инфлацията в САЩ и може би до повишаване на лихвените проценти от страна на Фед. Уолстрийт се надпреварва да оценява потенциалните икономически въздействия.
Според изчисленията на Goldman Sachs индексът на Фед за разходите за лично потребление (PCE) ще се повиши до 3% до края на 2025 г., ако влезе в сила 10% повсеместно мито. През 2024 г. PCE се забавя до около 2,5% ръст.
„Това означава, че вероятно ще настъпи период на несигурност, който може да затегне финансовите условия и да натежи на растежа. В нашия базов сценарий несигурността ще отпадне и финансовите условия ще се облекчат отново. В нашия рисков тарифен сценарий несигурността продължава да се натрупва и финансовите условия се затягат допълнително“, пише в доклад главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус.
В скорошен доклад МВФ прогнозира, че брутният вътрешен продукт на САЩ може да спадне с 0,4% през 2025 г. и с 0,6% през 2026 г., ако до средата на 2025 г. „значителна част“ от световната търговия бъде засегната от мита.
Пазарите се сринаха в началото на януари, след като декемврийският доклад за заетостта надхвърли очакванията с 256 000 добавени работни места в сравнение с прогнозите за 155 000. Индексът S&P 500 спадна с 1,5%, а Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite загубиха по 1,6%.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации продължи скорошното си покачване, тъй като инвеститорите се подготвят за среда с по-високи лихви за по-дълго време.
„Ако облигационните бдители се събудят, защото политиката ви е инфлационна, тогава облигациите просто ще се повишат, фондовият пазар ще се коригира и вие ще бъдете наказани“, добавя Рубини.