„Сканирай това“: Поликлиниката от бъдещето на Даниел Ек порасна до $1,8 млрд.
Медицинският стартъп Neko предлага посещение в спокойна, минималистична среда, където срещу 400 долара клиентът получава едночасов преглед, базиран на патентован хардуер и софтуер. Желаещите за това вече са над 100 000 души
Стокхолмският стартъп Neko Health, собственост на основателя на Spotify Даниел Ек, е набрал нови 260 млн. долара финансиране от серия Б, която го оценява на 1,8 млрд. долара.
Neko ще използва капитала, за да навлезе на нови пазари като САЩ, да продължи да разработва диагностични продукти (евентуално чрез придобивания), и да открие повече клиники в отговор на търсенето.
Компанията вече е осъществила най-малко едно сливане и придобиване. Халмар Нилсон, главен изпълнителен директор и съосновател на Neko, заяви за TechCrunch, че вече са придобили без публично оповестяване стартъп, разработващ сензори за подобряване събирането на данни. Той отказа да разкрие името на стартъпа.
Списъкът с чакащи клиенти на Neko вече наброява над 100 000 души - в сравнение с 40 000 само преди няколко месеца. Стартъпът твърди, че до момента е сканирал и оценил 10 000 пациенти в клиники в Стокхолм и на по-новия си пазар в Лондон.
„Има невероятно търсене на различен подход към здравеопазването“, казва Нилсон от Ню Йорк, където работи по полагането на основите за създаване на клиники на американския пазар.
САЩ са приоритет, допълва той, защото в момента там са най-много от чакащите извън Европа.
„Разбира се, искаме да стъпим в САЩ. Смятаме, че можем да допринесем много за екосистемата тук, което стана възможно благодарение на този кръг на финансиране.“
Lightspeed Venture Partners, нов инвеститор в компанията, ръководи серия Б, като в нея участват General Catalyst, O.G. Venture Partners, Rosello, Lakestar и Atomico. Кръгът следва Серия А от 65 млн. долара през 2023 г. от Lakestar, Atomico, General Catalyst и Prima Materia, инвестиционна компания, съоснована от Даниел Ек, който е и другият основател на Neko. Неговата Prima Materia е предоставила първоначалното финансиране на Neko, но не е инвеститор в последния кръг, допълва TechCrunch.
Финансирането и разрастването на Neko идват в момент, когато изискванията за здравеопазването се променят.
В цял свят, независимо дали системите на здравеопазване са държавни или частни, се обръща все по-голямо внимание на превантивното здравеопазване, за да се открият признаците, преди да се превърнат в проблеми, включително за да се компенсират разходите за справяне с хронични и сложни състояния при населението, което се стреми към по-дълга продължителност на живота.
Наред с това в света на медицината се наблюдава масирано навлизане на технологии: устройства, познания и приложения, задвижвани от изкуствен интелект, променят начина, по който лекарите взаимодействат с пациентите, и какво могат да диагностицират.
Опитът на Neko Health включва посещение на клиника - спокойна, футуристична, минималистична - където срещу 300 паунда клиентът получава едночасов преглед, базиран на патентован хардуер и софтуер.
Този преглед генерира „милиони данни за здравето“, казват от компанията.
Прегледът анализира например бенки и други белези по кожата като част от проверка за рак на кожата; измерва обиколката на талията, кръвното налягане, кръвната захар, нивата на холестерола и триглицеридите, сърдечната честота, силата на захвата и други параметри, за да се определи дали сте изложени на риск от метаболитен синдром, инсулт, инфаркт, диабет и др.
Посещението включва консултация с лекар и препоръки за последващи действия като контролни прегледи, ако е необходимо. Те могат да се проведат скоро след първоначалното посещение - например допълнително наблюдение на кръвното налягане или сърдечната дейност, или да се проведе още един пълен преглед на следващата година.
Според Нилсон, 80% от клиентите са направили повторна резервация, плащайки предварително за посещения след една година.
Neko е основана през 2018 г., след като Ек се свързва с Нилсон в Twitter, за да разговарят за състоянието на пазара на здравни услуги в отговор на туит. Нито един от двамата няма опит в тази област - предишният стартъп на Нилсон е в областта на климатичните технологии, но чрез подробни разговори двамата започват да оформят първите си идеи за стартъпа.
Отнема им шест години, за да съберат екип и разработят вертикално интегрирания подход на Neko. Нилсон твърди, че Neko е излязла на пазара с надеждата за най-доброто, но без да е сигурна дали идеята ще намери отклик. Сега, според компанията, търсенето надвишава капацитета.
В перспектива, наред с изграждането на повече клиники, които да приемат повече потребители, Neko се фокусира върху научноизследователската и развойната дейност, свързана с медицинския хардуер и софтуер. Компанията започва от доста нискотехнологична база поради доскорошните разходи за изграждане и притежаване на медицински устройства.
„Средният ЕКГ апарат в първичната медицинска помощ е на 15 години, което означава, че софтуерът е на 15 години. Ние имаме напълно различен модел, при който сме вертикално интегрирани, което означава, че произвеждаме софтуера за собствената си клиника.“, допълва Нилсон.
Той допълва, че целта на Neko е актуализациите да се извършват на годишна база, като се въвеждат повече параметри за измерване и вероятно различни нива на обслужване на различни цени.
„Сканирането на тялото днес е нещо като моментът на iPod за Neko. iPod беше емблематичен продукт, който хората обичаха, и това беше вълнуващо. Но днес никой не го използва. Той даде възможност на Apple да инвестира в тази невероятна парадигма на изчислителните устройства.
Така че ние до голяма степен възприемаме това като начало на едно пътуване, в което опитваме да допринесем за невероятно достъпна, висококачествена превантивна диагностика и всяка година ще можем да правим все повече и повече с все по-малко и по-малко.“, допълва Нилсон.
Кръгът на финансиране „ще ни позволи да удвоим и да увеличим инвестициите си в подобряването на продукта, което е свързано с решаването на някои от основните проблеми в здравеопазването“, допълва съоснователят.