Финансовият министър на България Теменужка Петкова заяви, че България не се отказва от членството в Еврозоната през 2026 година, след като вчера коментира, че страната ни все още не отговаря на критерия ценова стабилност и затова няма да бърза да иска извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия.

„Категорично искам да пресека всички инсинуации, че България се отказва от еврозоната в следващата една година“, каза Петкова в ефира на BTV.

Точните ѝ думи в предаването "Тази сутрин" бяха: „Това категорично не е така и аз бих искала да пресека тези инсинуации и мнения на наши колеги от ПП-ДБ, които смятат, че ние сме се отказали от членството на България в еврозоната в рамките на следващата една година - това категорично не е така.“

Петкова обясни, че има процедура за изслушване в рамките на еврогрупата, където ще бъде изложена картината по отношение на публичните финанси на България в средата на февруари. След това представяне ще може да се види какви са показателите – дали покриваме критерия за ценова стабилност, например, и ако отговаряме на всички критерии, тогава ще подадем и искане за конвергентен доклад.

В отговор на въпрос тя призна, че е възможно да се направи изключение, подобно на това, което е било направено за Хърватия, и страната ни да изпълни критерия. Тя обаче заяви, че няма как България да влияе на европейските институции.

Най-важната ни задача сега е България да има бюджет, каза Петкова, подчертавайки относно конвергентния доклад и, че България първо трябва да изготви закон за бюджета за 2025 г., който да отговаря на бюджетния дефицит.

BTV припомня, че вчера Владислав Горанов, който е бивш финансов министър, говори в предаването „Лице в лице“ и за друг критерий, който не покриваме – бюджетния дефицит. Той каза, че Европейската комисия се опасява, че ние няма да успеем да достигнем нужния процент. „Това е другото голямо притеснение, което има от страна на европейските институции, по повод членството ни е еврозоната. Според мен очакванията са да се види дали ние ще се справим с това България да внесе бюджет, който да бъде с дефицит от 3% от БВП“, коментира по този повод Петрова.

„Ние ще направим опит тогава, когато сме готови за този опит, тогава, когато България покрие съответно критериите. Най-важната ни задача сега е да работим по това България да има бюджет, който да гарантира нормалното функциониране на държавата, спазването на критериите и приемането ни в еврозоната“, каза още Петкова.

В коалицията няма никакъв дебат относно членството на България в еврозоната. Записано е в споразумението, че това е водещ приоритет, отбеляза финансовият министър.

На въпрос за Закона за БНБ тя заяви, че ГЕРБ не са го подкрепили в зала заради делото в Конституционния съд за т.нар. домова книга.

Реформи в бюджет 2025 ще има, в момента се правят анализи какви да са те, каза още пред BTV финансовият министър. Те ще са в посока повишаване на приходите, които да покриват разходите.

Петкова не спомена евентуални мерки за повече приходи, подчерта само, че това няма да е за сметка вдигане на данъци и съкращения в държавната администрация. Каза, че няма да се търсят икономии за сметка на инвестиции по важни проекти за държавата и общините.