Инфлацията в България достига 2,1% на годишна база през декември, а на месечна спрямо ноември цените са се увеличили с 0,3%.

Това показват официалните данни за инфлацията през последния месец на 2024 г., публикувани от социологическата агенция на ЕС Евростат днес.

С тези показатели страната ни остава на 0,14% от изпълнението на инфлационния критерий за прием в единния валутен съюз, отбелязва БНТ. Изискването е средногодишната ни инфлация да не е с повече от 1,5% над инфлацията в трите страни с най-малко покачване на цените, които за декември са Литва, Финландия и Италия.

Традиционно обаче, ЕК не отчита в изчисленията на този критерий страни с необичайно ниска инфлация, каквато за момента е Литва с 0,9%. На този етап не е ясно дали данните за нея ще бъдат отчетени, допълва БНТ.

Според новия министър на финансите Теменужка Петкова, която встъпи в длъжност преди ден, България има възможност да влезем в еврозоната и този шанс не бива да бъде пропиляван.

При предаването на поста служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че за 2024 г. страната ни е приключила бюджета с дефицит от 3%, което е изпълнение на единия от критериите за членство.

„По отношение на критерия за ценовата стабилност очакваме официалните данни за инфлацията, с цел подаване на искане за извънредни конвергентни доклади до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Може би до края на януари е добре страната подаде това искане и такива са водените преговори с ЕК и ЕЦБ. Те очакват от нас точно това“, коментира Петкова.

Инфлацията в еврозоната през декември 2024 г. достига 2,4% на годишна база, показват още официалните данни на Евростат, като потвърждават първоначалните прогнози, публикувани по-рано този месец.

Цените на потребителските стоки са се повишили с 0,2% на годишна база спрямо отчетеното през ноември.

В целия ЕС темпът на нарастване на цените през декември 2024 г. е 2,7% спрямо 2,5% през ноември, допълва БТА.

Най-ниски годишни нива, спрямо декември 2023 г., са регистрирани в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), Люксембург, Финландия и Швеция (всички по 1,6%).

Най-високи годишни нива са отчетени в Румъния (5,5%), Унгария (4,%) и Хърватия (4,5%).

В сравнение с ноември 2024 г. годишната инфлация се понижава в седем държави членки, остава стабилна в една и се повишава в 19.

През декември 2024 г. най-високият принос за годишната инфлация в еврозоната идва от услугите (+1,78 процентни пункта, п.п.), следвани от храни, алкохол и тютюн (+0,51 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0,13 п.п.) и енергия (+0,01 п.п.).

Инфлацията през декември спрямо ноември е 0,4% в еврозоната и 0,3% в ЕС.

Най-голямо нарастване на цените в ЕС на месечна база се отчита в Ирландия (0,9%) и в Австрия, Германия и Белгия (по 0,7%).

Дефлация на месечна база има в 7 страни от ЕС, като най-значително понижение на цените се отчита в Словакия (0,5%) и Малта (0,4%).

Средногодишната инфлация по хармонизираната методология на ЕС възлиза на 2,6%.