Търговията на дребно в еврозоната остава слаба, но в България се повишава
Последното тримесечие на миналата година беше разочароващо за търговците на дребно, а за 2025 г. не се очаква подобрение
През ноември 2024 г. сезонно изгладеният обем на търговията на дребно в еврозоната нараства с 0,1% спрямо предходния месец.
Това сочат данни, публикувани от Евростат днес, след отчетените -0,3% през октомври и 0,5% през септември.
В същото време в ЕС обемът на търговията на дребно се е увеличил с 0,2% след показанията от -0,1% през октомври и 0,4% през септември, отбелязва Euronews.
„Общите продажби остават доста под пика си от ноември 2021 г. и тенденцията отпреди пандемията“, заяви Андрю Кенингам, главен икономист за Европа в Capital Economics - сигнализирайки, че „възстановяването след пандемията е разочароващо“.
Отчасти поради свързаните с пандемията прекъсвания на веригата за доставки и войната в Украйна, през 2022 г. еврозоната отбеляза инфлационен пик.
Макар че сега повишаването на цените се охлажда и ЕЦБ е на път да намали лихвените проценти, търговията на дребно все още страда от по-строгите фискални условия.
Силна търговия в Кипър и България
За ноемврийското повишение с 0,1% допринасят увеличението на търговията с автомобилни горива (0,8%) и ръстът на продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия (0,1%).
Търговията с нехранителни стоки, с изключение на автомобилните горива, намалява с 0,6% на месечна база.
Сравнявайки държавите членки, за които има налични данни, най-голямо месечно увеличение на общия обем на търговията на дребно е отчетено в Кипър (2,3%), България (1,3%), Дания и Латвия (и двете по 1,1%).
Най-голямо намаление се наблюдава в Белгия (-2,4%), Германия и Испания (и двете -0,6%), както и в Полша и Финландия (и двете -0,2%). Франция отбеляза месечно повишение от 0,3%.
Прогнози
В перспектива за 2025 г. Андрю Кенингам отбелязва, че „нарастващите реални доходи, умереният ръст на заетостта и намаляващите лихвени проценти би трябвало да подкрепят потреблението“.
Според него обаче, по-вероятно е скромно възстановяване, отколкото силен подем, тъй като реалните доходи ще нарастват с по-бавни темпове тази година.
Поради наблюдаваното през 2024 г. нарастване на реалните доходи Петер Ванден Хуте, главен икономист в ING Белгия, обяснява пред Euronews, че „по-слабите продажби на дребно през ноември се дължат по-скоро на по-малкото желание за харчене, отколкото на липсата на покупателна способност“.
„Един от факторите за по-слабото потребителско доверие е очакването за по-висока безработица. Това вероятно е предизвикало увеличаване на предпазните спестявания“, обяснява той.
Значително ускоряване на търговията на дребно преди втората половина на 2025 г. е малко вероятно, смята експертът.
„През следващите месеци все още има много несигурност, свързана с новия президент на САЩ, но и трудната политическа ситуация във Франция и Германия. Наред с това страхът от по-висока безработица няма да изчезне в краткосрочен план, като много европейски компании, особено в сферата на производството, ще предприемат преструктуриране и съкращения.“