Секторът на услугите дава надежда за бизнеса в еврозоната
Производството обаче продължава да се срива, а ценовият натиск отново набира силна инерция
Частният сектор в еврозоната приключи 2024 г. със смесени резултати, като данните за декември показаха изненадващо съживяване в сектора на услугите на фона на продължаващия спад в производството и политическата несигурност.
Лекият скок в услугите даде лъч надежда на икономиките със забавен растеж, но облаците над Германия и Франция остават, пише в анализ по темата Euronews.
Услугите се възстановяват, производството се задъхва
Според експресните данни на S&P Global съставният PMI индекс в еврозоната се повишава до 49,5 пункта през декември спрямо 48,3 пункта през ноември, надхвърляйки прогнозата от 48,2 пункта.
Въпреки че показателят остава под границата от 50 пункта, което означава свиване, темпът на спад се забавя.
От решаващо значение е, че секторът на услугите се връща към растеж, като PMI индексът скача до 51,4 пункта спрямо 49,5 пункта през ноември. Това означава рязко възстановяване след първото свиване от 10 месеца насам. Производството обаче продължава да се срива, като отбелязва 21-ия си месечен спад - най-значителният от година насам.
„Въпреки че производството все още е в дълбока рецесия, възстановяването му в сферата на услугите е добър знак за цялата икономика“, казва д-р Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка.
Въпреки това подемът в производството на услуги рязко контрастира с вялите нови поръчки и съкращенията на работни места, които се ускориха с най-бързия темп от четири години. Предприятията реагират на слабото натоварване чрез съкращения, което поражда нови опасения за устойчивостта на пазара на труда.
Ценовият натиск отново влияе
През декември инфлацията отново отбеляза ускорение, като производствените разходи и цените на продукцията нараснаха с по-бързи темпове за трети пореден месец.
За натиска допринесоха споразуменията за по-високи заплати, които накараха компаниите да прехвърлят разходите си върху потребителите.
„Ценовите индикатори на PMI не дават никаква увереност - производствените разходи нараснаха с по-бърз темп, а продажните цени ги последваха“, допълва Де ла Рубия. Според икономиста предпазливото понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта от ЕЦБ изглежда оправдано, тъй като опасенията за инфлация остават.
Водещите икономики са в политическа парализа
Германия и Франция, най-големите икономики в еврозоната, продължиха да оказват влияние върху общите резултати през декември. И в двете държави бизнес активността се свива, макар и с малко по-бавни темпове.
В Германия секторът на услугите показва плахи признаци на стабилизиране, подкрепени от нарастващите заплати, които биха могли да стимулират потребителските разходи.
„Склонни сме да очакваме възстановяване на германския сектор на услугите, подкрепено от подобрените нагласи по отношение на бъдещата активност и предстоящите избори през февруари, които би трябвало да внесат политическа яснота“, каза Де ла Рубия.
Производственият сектор обаче продължава да е в рецесия, което прави икономическото възстановяване на Германия несигурно.
Франция не се представя по-добре.
Д-р Тарик Камал Чодри изтъква продължаващите трудности във френското производство и го определя като „ахилесовата пета“ на икономиката.
Индексът PMI в промишлеността се задържа под 50 пункта, тъй като „значителната липса на поръчки както от вътрешния, така и от международния пазар“ продължава да се отразява негативно на заетостта.
Секторът на услугите също остава под натиск, като липсва инерция за растеж извън краткия летен тласък от Олимпийските игри в Париж.
„Политическата несигурност е пречка за бизнеса“, отбелязват компаниите от сектора на услугите, което задълбочава икономическите трудности.
Пазарите се отърсват от данните за PMI
Финансовите пазари до голяма степен не бяха засегнати от публикуването на PMI.
Еврото остана стабилно, доходността на облигациите в еврозоната също се запази стабилна. При акциите обаче се наблюдаваше известно напрежение. Euro STOXX 50 и Euro STOXX 600 се понижиха съответно с 0,3% и 0,2%, докато френският CAC 40 се представи по-слабо, спадайки с 0,6 %.
Разпродажбите последваха решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на Франция от Aa2 на Aa3 поради опасения за влошаване на публичните финанси в условията на продължаваща политическа нестабилност.
Въпреки понижаването на рейтинга европейските банки се оказаха устойчиви. Индексът Euro STOXX Banks се повиши с 0,5%, като сред най-печелившите бяха Commerzbank и Deutsche Bank, съответно с 1,3% и 1%. Френската BNP Paribas нарасна с 0,4%, докато Société Générale и Crédit Agricole останаха без промяна.
Поглед към бъдещето
Възстановяването на активността в сферата на услугите дава светлина за икономиката на еврозоната, но остават значителни пречки.
Политическата несигурност, най-вече в Германия и Франция, забавя реформите за възобновяване на растежа. Производствените проблеми и инфлационният натиск заплашват да запазят икономиката под напрежение в началото на новата година.
Засега наблюдателите на еврозоната могат да се успокоят от динамиката на услугите, но пътят към възстановяването изглежда съвсем не е гладък.