Уикенд на недоволство: Многохилядни протести заляха Германия и Словакия
Десетки хиляди германция протестираха срещу възхода на крайната десница, стотици хиляди словаци – срещу проруската политика на Фицо
В събота десетки хиляди германци протестираха в Берлин и други градове срещу възхода на крайнодясната антиимигрантска партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) преди парламентарните избори на 23 февруари.
При Бранденбургската врата в Берлин огромна тълпа надуваше свирки, пееше антифашистки песни и носеше плакати, осъждащи AfD. Активисти заявиха, че се надяват митингът да привлече вниманието и към други крайнодесни партии в Европа и новата администрация на американския президент Доналд Тръмп.
„Онези, които подхранват расизма и атакуват опазването на климата, не просто водят кампания, а застрашават живота ни“, посочва пред CNBC Луиза Нойбауер от климатичната група „Петъци за бъдеще“ пред тълпата, която по оценки на полицията е наброявала 35 000 души. В Кьолн са се събрали 40 000.
Най-голямата икономика в Европа е разтърсена, след като трипартийната управляваща коалиция на канцлера Олаф Шолц се разпадна в края на миналата година заради спор за това как да се съживи страната в условията на стагнация. Протестите в събота се проведоха, докато AfD откриваше предизборната си кампания в централния град Хале, където лидерът на партията Алис Вайдел, кандидат за канцлер, говори пред около 4500 души.
Вайдел има подкрепата на Илон Мъск, който се обърна към участниците в митинга с дистанционно обръщение. Откритата му подкрепа предизвика недоволство в Германия.
Основните партии обявиха, че няма да работят с AfD. Опозиционният дясноцентристки обединен блок и неговият кандидат за канцлер Фридрих Мерц са начело в предизборните проучвания, следвани от именно от крайнодясната партия.
Мерц заяви в петък, че следващата седмица партията му ще внесе в парламента предложения за затягане на миграционната политика - един от основните предизборни въпроси. Това потенциално го открива за обвинения в нарушаване на дългогодишните обещания да не работи пряко или непряко с AfD, ако предложенията бъдат гласувани и минат с помощта на партията.
По-рано Мерц обеща да забрани на хората да влизат в страната без съответните документи и да засили депортациите, ако бъде избран за канцлер. Коментарите му дойдоха след нападение с нож в Ашафенбург, извършено от отхвърлен кандидат за убежище, при което загинаха мъж и 2-годишно момче.
Словакия протестира срещу проруските позиции на Роберт Фицо
Междувременно около 100 000 демонстранти в различни градове в Словакия поискаха от правителството си да спре да флиртува с Русия и да спазва задълженията на страната към западните ѝ партньори от НАТО и Европейския съюз.
„Тук сме, за да ви напомним, учтиво, но ясно, че още преди години избрахме къде искаме да принадлежим“, припомни актьорът Томаш Мащалир пред 60 000 души в столицата Братислава, като се позова на членството на Словакия в ЕС и Северноатлантическия отбранителен съюз от 2004 г.
Той се подигра с изявленията на словашкия министър-председател Роберт Фицо, който преди митингите предупреди, че тайната служба на страната SIS е открила доказателства за финансирани от чужбина „структури“, които активно се стремят да свалят правителството му и да злоупотребят с протестите. По думите му тяхната цел е да създадат „конфликти с държавните сили за сигурност, за да ескалират още повече напрежението“.
„Разбираме, че политическото ръководство на тази страна не може да си представи, че някой може да действа свободно и независимо, без да има някаква лична изгода“, казва Мащалир.
Протестните митинги, които се проведоха едновременно в повече от 30 словашки града, бяха организирани от неправителствената организация „Словакия е Европа“ в отговор на резкия външнополитически завой към Москва от страна на правителството на Фицо, откакто то встъпи в длъжност през октомври 2023 г. В допълнение към исканията си за добро управление и по-прозрачна външна политика, организаторите призоваха премиера да подаде оставка.
Фицо, който е бил член на Комунистическата партия в бивша Чехословакия и кара четвъртия си мандат като словашки лидер, на 22 декември се срещна с руския президент Владимир Путин в Москва в рамките на рядко посещение на европейски лидер в руската столица, откакто страната нахлу в Украйна през 2022 г. Той също така прекрати военната подкрепа на Словакия за Украйна и проведе кампания срещу санкциите на ЕС срещу Москва.
Депутатът от партията на Фицо Тибор Гашпар коментира пред обществената телевизия STVR на 17 януари, че „вратата трябва да остане отворена за ситуация, в която евентуално бихме могли да обмислим такова драстично решение като напускане на ЕС“.
Подобни настроения, които доскоро бяха немислими от страна на основните политици в страната, активизираха либерално настроените и западноориентираните словаци.