Руският президент Владимир Путин предупреди, че Европа бързо ще „застане в краката на господаря“, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита на Канада, Мексико и Китай, предизвиквайки срив на световните пазари и тревога сред европейските съюзници.

Коментирайки решението от уикенда, от Кремъл заявиха, че наблюдават как се натрупва „напрежение“ между САЩ и техните съюзници.

„Знаете, че там има много напрежение, така че, разбира се, нямаме никакво желание да бъдем свързвани с всичко това или да го оценяваме по какъвто и да е начин“, заяви прессекретарят Дмитрий Песков пред репортери на ежедневния си брифинг.

„Нека страните, които участват в този процес, да се разберат“, каза той, предаде държавната агенция РИА Новости, цитирана от Reuters.

Тръмп изправи световните пазари на нокти в понеделник, след като обяви 25% мито върху вноса от Мексико и Канада и 10% върху стоки от Китай. Тарифите трябва да влязат в сила във вторник.

Президентът заяви, че митата за ЕС може да последват „съвсем скоро“, но допълни, че може да има сделка с Обединеното кралство, което, за разлика от другите най-големи търговски партньори на САЩ, има по-балансирани отношения с трансатлантическия си съюзник.

Длъжностни лица от ЕС и преди са коментирали, че Блокът би могъл да отговори на американските мита „по пропорционален начин“, като в неделя ЕК заяви, че ще „реагира твърдо“ на всякакви американски мита, допълва CNBC.

Макар да е под огромната тежест на международни санкции заради нахлуването си в Украйна през 2022 г., Русия може да се възползва от американските мита, тъй като те вероятно ще понесат силен икономически удар.

Митата всяват смут сред някогашните съюзници, които, подобно на САЩ при управлението на Джо Байдън, се стремяха да отслабят лидерството и икономиката на Русия с наказателни мерки, предназначени да спънат икономическата и геополитическата мощ на Москва.

Сега Русия се надява на по-благоприятни отношения с Вашингтон, когато Тръмп отново е на власт, като се има предвид, че с Путин са имали сърдечни отношения в миналото, и дори са изразявали възхищение един към друг.

Путин похвали Тръмп в неделя, като заяви, че втората му администрация ще „възстанови реда“ в Европа.

„Уверявам ви: Тръмп, с неговия характер, с неговата упоритост, той ще възстанови реда там доста бързо. И всички те, ще видите - това ще стане бързо, скоро - всички те ще застанат в краката на господаря и ще подвият малко опашки. Всичко ще си дойде на мястото“, заяви Путин пред прокремълския журналист Павел Зарубин, който води в праймтайма предаването „Москва. Кремъл. Путин“ по държавния канал „Россия-1“, предава РИА Новости.

Путин не даде допълнителни обяснения как Тръмп би могъл да „възстанови реда“ - и не е сигурно какво е имал предвид с коментарите си, но Москва изрази надежда, че отношенията ѝ със САЩ биха могли да се подобрят при управлението на Тръмп.

Междувременно съюзниците на САЩ в Европа се опасяват, че президентът ще спре американското военно финансиране за Украйна и може да подтикне Киев към мирни преговори за прекратяване на войната, чиято трета годишнина наближава.

Миналия месец Путин заяви, че се надява с Тръмп да се срещнат, за да обсъдят войната и цените на енергията.

На този фон, Украйна предупреждава, че може да бъде тласната към „лошо“ мирно споразумение, в което да бъде принудена да отстъпи територия на Русия, и че Москва ще се прегрупира, преди да я атакува отново в бъдеще.

Тръмп вече предупреди европейските лидери, че трябва да отговарят за собствената си сигурност, като порица съюзниците от НАТО, че не изпълняват ангажиментите си за разходи за отбрана, а миналия месец заяви, че може да поиска от тях да харчат още повече.

Ако той оттегли финансирането от САЩ за Украйна, Европа ще трябва да се изправи пред решението дали да поеме сама финансовата тежест на Украйна.

Редица лидери - особено тези от Източна Европа, които се смятат за в по-приятелски отношения с Кремъл - вече са скептично настроени към повече санкции срещу Русия и финансиране за Украйна.

Изказвайки одобрението си за бивши европейски лидери като Шарл дьо Гол, Жак Ширак и Герхард Шрьодер, Путин заяви, че те „са имали собствено мнение и смелостта да се борят за него, да го изразяват, да говорят и да се опитват поне да го прилагат. Днес такива хора на практика няма“, допълва РИА Новости.