Гръцкият остров Санторини, както и няколко близки дестинации в Егейско море, остават под наблюдение след рязък скок в сеизмичната активност.

Само за три дни в района са регистрирани над 200 подводни земетресения, като много от тях са с магнитуд над 4.5 по Рихтер, пише EuroNews.

Към момента нямаме информация и постъпили данни за пострадали българи в засегнатите зони, съобщи на брифинг министърът на външните работи Георг Георгиев. В постоянен контакт сме с гражданите ни там, увери той, цитиран от БТА.

"Има установена връзка между нашите дипломатически представителства. Следим ситуацията. Издали сме указания, които са и на сайта на Министерството на външните работи. Също така комуникираме и директно с нашите колеги в Гърция, за да може, ако се стигне до някакъв инцидент, на него да се реагира", каза още министърът на външните работи.

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис призова жителите на Санторини да "запазят спокойствие" въпреки интензивната сеизмична активност.

"Трябва да се справим с едно много интензивно геоложко явление" на този остров в Егейско море от групата Цикладите, заяви правителственият ръководител от Брюксел, където участва в европейска среща на върха. "Преди всичко бих искал да помоля жителите на острова да запазят спокойствие", добави той, цитиран от Франс прес и БТА.

Властите взеха превантивни мерки, като училищата на територията на острова, както и в Аморгос, Анафи и Иос, са временно затворени. Препоръчително е жителите и туристите да избягват големи закрити пространства и потенциално опасни зони, където могат да се получат свлачища.

Министърът на гражданската защита на Гърция Василис Кикилиас уверява, че ситуацията е под контрол: „Въпреки че тези мерки са изцяло превантивни, призоваваме всички да спазват стриктно указанията за безопасност.“

Местните усещат честите трусове, което поражда напрежение.

„Не съм изпитвал подобно нещо – трусове буквално на всеки 10-20 минути“, споделя Михаилис Геронтакис, директор на Симфоничния оркестър на Санторини и допълва: „Всички сме притеснени, дори и да не го показваме.“

Макар експертите да изключват връзката със спящия вулкан, който се намира под острова, начинът, по който се случват земетресенията, е обезпокоителен. Учените и правителствените служби провеждат постоянни консултации, като внимателно следят развитието на ситуацията.

Гръцките власти предприемат и още мерки за сигурност, като инструктират хотелите да източат басейните си поради опасения, че големи количества вода могат да дестабилизират сградите при по-силен трус.

Британското външно министерство (FCDO) актуализира препоръките си за пътуване до Санторини и съседните острови, предупреждавайки туристите да избягват пристанищата Амуди, Армени, Корфос, както и Старото пристанище във Фира.

„В случай на силно земетресение, хората трябва незабавно да напуснат крайбрежните зони и да следват указанията на властите“, се казва в съобщението.

Известният гръцки сеизмолог Герасимос Пападопулос предупреждава, че серията от трусове, изглеждаща като нарастващ клъстер между островите Санторини, Иос, Аморгос и Анафи, може да е знак за предстоящо по-мощно земетресение.

„Не отписваме нито един вариант“, пише Пападопулос в онлайн пост. „Броят на трусовете нараства, магнитудите се увеличават, а епицентровете се изместват на североизток. Макар тези земетресения да са с тектоничен произход, а не вулканичен, рискът става все по-голям.“

Във Фира, Санторини, местните власти вече са определили пунктове за евакуация, но кметът Никос Зорзос уверява жителите и гостите, че мерките са превантивни.

„Длъжни сме да бъдем подготвени, но това не означава, че най-лошото ще се случи“, заявява той. „Понякога начинът, по който се представят събитията, води до преувеличения. Най-важното е хората да бъдат спокойни.“