Безос спира финансовата си подкрепа към водеща група за борба с климатичните промени
Решението идва в момент, когато основателят на Amazon опитва да спечели благоволението на Тръмп
Филантропският фонд на Джеф Безос на стойност 10 млрд. долара спира подкрепата си за водещия световен орган за доброволно определяне на стандарти в областта на климата SBTi.
Решението на милиардера се разглежда като поредно усилие да спечели благоволението на президента на САЩ Доналд Тръмп, отбелязва Financial Times.
Според трима запознати източници, Фондът за Земята на Безос е прекратил финансовата подкрепа за инициативата „Научно обосновани цели“ - световноизвестен орган, който има влияние върху начина, по който компании като Apple и H&M могат да постигнат надежден етикет „нетна нула“.
Този ход идва, след като миналата година служители на SBTi изразиха загриженост за влиянието на фонда на Безос и след като Financial Times съобщи, че както той, така и съветниците на бившия американски пратеник по въпросите на климата Джон Кери са подкрепили стремежа на организацията да позволи широкото използване на спорни въглеродни кредити от компаниите.
По-рано Фондът на Безос заяви пред FT, че не „взема решения“ в SBTi и не участва в позицията му относно компенсациите.
Двама източници заявиха, че според тях ходът за спиране на финансирането на SBTi след декември 2024 г. се дължи отчасти на това, че Безос не иска да предизвиква Тръмп, който неведнъж е определял изменението на климата като измама.
Безос, заедно с други лидери на технологични гиганти като Марк Зъкърбърг от Meta, побързаха да изградят връзки с новата администрацията в Белия дом, в стремеж към облекчение от правния натиск за антитръстовите правила, сделките и изкуствения интелект.
Глобалният орган за стандартите в областта на климата, е взел отделно решение да се отдръпне от предполагаемото влияние на Фонда на Безос, допълват запознати.
SBTi „работи за диверсифициране на финансирането си... те мислят за други източници“, каза трети източник, запознат с отношенията на финансиране.
„Нашите дарители не се намесват в процесите ни по разработване на стандарти - и не биха се стремили към това.“, допълват от SBTi.
През последните години организациите с нестопанска цел в областта на климата, стават все по-зависими от безвъзмездни средства от технологични милиардери.
Фондът „Безос“ беше създаден от основателя на Amazon преди пет години, за да помага на учени, активисти, неправителствени организации да намират решения по въпросите на климата и природата. Той беше един от най-големите спонсори на SBTi, на която през 2021 г. отпусна 18 млн. долара.
„Очевидно Джеф Безос и технологичните компании са се променили в сравнение с преди 8 години, когато бяха по-скоро в опозиция, а сега се опитват да работят в тясно сътрудничество с администрацията на Тръмп“, коментира друг източник.
В събота президентът на фонда на Безос Андрю Стийр заяви, че се оттегля от поста ръководител на органа след почти четири години. Той обясни, че Безос и партньорката му Лорън Санчес са били „постоянен източник на идеи, прозрения и подкрепа“.
Миналия месец в подкаста Cleaning Up, посветен на енергийния преход, Стийр заяви, че досега Фондът е изплатил 2,5 млрд. долара, отчасти за да подпомогне професионализирането на органите по въпросите на климата.
„В някои основни екологични организации все още има силно наследство срещу капитализма, честно казано“, включително противопоставяне на въглеродните пазари като решение за климата, каза той.
Главният изпълнителен директор на SBTi Луис Амарал напусна миналата година след месеци на несъгласие в организацията по въпроса за въглеродните кредити.
Дейвид Кенеди, партньор в EY, трябва да го замени през второто тримесечие на тази година. Близък до SBTi източник заяви, че Кенеди ще направи оценка на размера на организациите и от кого да получава финансиране в бъдеще.
От създаването си Фондът на Безос се превърна в един от най-активните спонсори на групи за борба с изменението на климата, включително Института за световни ресурси (WRI), който Стийр ръководеше, допълва Financial Times.
Фондът на Безос и компании, сред които Amazon, Meta и Google, вече са финансирали Протокола за парниковите газове - доброволен орган за наблюдение на отчитането на въглеродните емисии, администриран съвместно от WRI.
WRI заяви, че ще продължи да си сътрудничи с Фонда на Безос „в рамките на обичайната си дейност“.
Запознат източник заяви, че WRI оценява по-широките последици от замразяването на американската помощ за благотворителни организации в областта на климата. „Светът се преобръща с главата надолу... Опитваме се да го разберем.“, допълва той.