Дънки, бърбън и фъстъчено масло: Какви са опциите на ЕС да отговори на митата на Тръмп
Европейската комисия заяви, че не е ясно какви контрамерки ще бъдат приложени, но според политици и наблюдатели те ще бъдат насочени към републиканските щати и традиционно силния износ на САЩ
![Дънки, бърбън и фъстъчено масло: Какви са опциите на ЕС да отговори на митата на Тръмп](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/11022025/9b40fd30-649f-4214-90bc-8100bdc126ef.jpg?operations=crop(0:0:1920:1080)&format=webp)
Ръководителят на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен обеща във вторник, че митата на САЩ върху стоманата и алуминия „няма да останат без отговор“, като добави, че те ще предизвикат строги контрамерки от страна на 27-те държави от блока. Това означава, че емблематични американски индустрии като бърбън, дънки и мотоциклети ще бъдат на прицел.
„ЕС ще предприеме действия, за да защити икономическите си интереси“, заяви фон дер Лайен в отговор на наложените предишния ден от президента на САЩ Доналд Тръмп мита върху стоманата и алуминия.
„Митата са лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите“, заяви фон дер Лайен.
Точно както Тръмп наложи подобни мита по време на първото си президентство, контрамерките на ЕС лесно могат да се равняват на тези, които бяха използвани за ответен ход тогава, ако тарифите влязат в сила на 12 март.
Бернд Ланге, председател на комисията по търговия на Европейския парламент, предупреди, че предишните търговски мерки са били само временно преустановени и могат лесно да бъдат възстановени от правна гледна точка.
„Когато той започне отново, тогава ние, разбира се, незабавно ще възстановим нашите контрамерки“, казва Ланге пред германското радио rbb24.
„Мотоциклетите, дънките, фъстъченото масло, бърбънът, уискито и цялата гама от продукти, които, разбира се, засягат и американските износители“, ще бъдат обект“, добавя той.
Европейската комисия , която преговаря за търговските отношения от името на блока, заяви, че не е ясно какви контрамерки ще се прилагат, но политици и наблюдатели твърдят, че те ще бъдат насочени към републиканските щати и традиционно силния американски износ.
В Германия, която е най-голямата икономика в ЕС, канцлерът Олаф Шолц заяви пред парламента, че „ако САЩ не ни оставят друг избор, тогава Европейският съюз ще реагира единно“, добавяйки: „В крайна сметка търговските войни винаги струват просперитет и на двете страни“.
Тръмп удря чуждестранната стомана и алуминий с 25% данък с надеждата, че те ще облекчат местните производители от силната глобална конкуренция, което ще им позволи да налагат по-високи цени.
Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович заяви във вторник, че митата са „икономически контрапродуктивни, особено като се имат предвид дълбоко интегрираните производствени вериги, създадени чрез нашите широки трансатлантически търговски и инвестиционни връзки“.
„Ще защитим нашите работници, предприятия и потребители“, каза Шефчович, но добави, че „това не е предпочитаният от нас сценарий. Оставаме ангажирани с конструктивен диалог. Готови сме за преговори и за намиране на взаимноизгодни решения, когато това е възможно“.
По оценки на ЕС обемът на стокообмена между двете страни възлиза на около 1,5 трилиона долара, което представлява около 30% от световната търговия, пише Fast Company.
Макар че блокът има значителен излишък в износа на стоки, той твърди, че това отчасти се компенсира от този на САЩ в търговията с услуги.
ЕС обяви, че търговията със стоки е достигнала 851 млрд. евро през 2023 г., като търговският излишък за блока ще бъде 156 млрд. евро.
Търговията с услуги се е равнявала на 688 млрд. евро с излишък от 104 млрд. евро за ЕС.