Със сигурност често се прибираме уморени, лягаме на дивана, за да си починем, забиваме в телефона или лаптопа си и страним от всички по-полезни и ценни неща, с които бихме могли да оползотворим времето си.

В много от тези случаи на „разлагане“ след изтощителен ден вече осъзнаваме, че има по-смислени неща за вършене, но рядко намираме мотивацията да осъществим някое от тях, пише CNBC Make It.

Причината за това е проста - мозъкът ни не обича промяната, казва Мел Робинс, автор на The 5 Second Rule: Transform Your Life, Work, and Confidence with Everyday Courage. По нейно мнение именно несигурността, страхът и новостите ни карат да предпочитаме познатото пред неизвестното.

„Колкото повече време минава между първоначалния импулс да направя нещо и реалното ми действие, толкова повече оправдания си намирам и толкова по-трудно става реално да свърша нещо“, споделя Робинс.

За да преодолее този блокаж, тя измисля своето „правило на 5-те секунди“: когато усетите внезапно желание да свършите нещо, отброявайте от 5 до 1 и веднага предприемете малка стъпка към действието.

Искате да изключите телевизора и да почетете от любимата си книга? Бройте до 1 и натиснете копчето за изключване.

Решили сте да се движите повече, но все отлагате разходките? Следващия път просто отброявайте от 5 и веднага станете от дивана.

Тази техника блокира негативния мисловен процес, преди той още да е започнал.

Как да използвате правилото „5 секунди“

Според Робинс има три основни начина да приложите това правило в ежедневието си:

  • За да промените вредните си навици. Да си изградите нови и полезни навици не е най-лесната задача, особено когато е толкова трудно да се отървете от старите. Правилото на 5-те секунди ви помага да действате, още преди мозъкът ви да се е опитал да ви разубеди.

  • За да бъдете по-смели. Искате да говорите повече по време на работните си срещи? Бройте от 5 до 1 и вдигнете ръката си. Колкото повече чакате, толкова по-малка е вероятността да се включите в диалога.

  • За да контролирате мисленето си. Това може би е най-силното приложение на правилото. Ако попаднете в капана на негативните си мисли, използвайте 5-те секунди, за да ги прекъснете и да се пренасочите към по-продуктивни действия.

Според Робинс това правило може да „препрограмира“ мозъка ви, така че естествената реакция да не е колебание, а действие.

„Повечето от нас не осъзнават, че тревожността, съмнението и страхът са просто вредни навици, които ние автоматично повтаряме, без дори да се замислим“, казва тя.

Без значение дали искате да готвите повече, да излизате по-често или просто да оправяте леглото си сутрин - „Правилото на 5-те секунди“ ще ви помогне да превърнете намеренията в реални действия.