От няколко седмици американският пазар на акции се представя разочароващо, докато цената на златото чупи нови рекорди, надминавайки $3000 за унция. Тази голяма разлика в представянето на двата актива може да е сигнал за предстояща промяна.

През последните три месеца индексът S&P 500 е изостанал спрямо фючърсите на златото с 24%, което е най-голямата разлика от март 2022 г. – период, белязан от нестабилност на фондовия пазар и засилено търсене на защитни активи. Това отбелязва Дийн Кристианс, старши анализатор в SentimenTrader, цитиран от MarketWatch.

Спадът на S&P 500 и растежът на златото разширяват разликата в доходността на двата иначе несвързани актива до „най-големия разрив от повече от две години“. Разлика над 24% в полза на златото се е наблюдавала само в 5% от времето от 1970 г. насам.

Според Кристианс анализът на тези два актива може да даде отговор на въпроса дали настоящият спад при акциите е просто „обикновена корекция в рамките на бичи пазар или начало на по-сериозен преход към мечи пазар“.

Исторически подобни разлики в представянето са били знак за „засилен песимизъм сред трейдърите“ и често са предшествали достигане на пазарно дъно, последвано от възходящо движение на акциите през следващите няколко месеца.

Когато разликата в доходността на S&P 500 и златото за три месеца е падала под -24%, индексът е показвал „леко неблагоприятна перспектива“ в следващите седмици, което предполага нестабилен процес на формиране на дъно.

Въпреки това, след подобни периоди, индексът на големите компании (S&P 500) е нараствал в 65% от случаите през следващите два месеца, като доходността му е била значително по-добра от случайните пазарни движения.

Какво да очакваме от златото?

След като златото е изпреварило акциите с 24%, вероятно ще бъде подложено на натиск през следващите няколко месеца, което означава, че трейдърите може да не са склонни да задържат позиции в него като защитен актив.

Ако акциите започнат възстановяване, златото може да изпита „краткосрочен натиск и консолидация в рамките на дългосрочния си възходящ тренд“, смята Кристианс.

В петък индексът S&P 500 отбеляза лек ръст, слагайки край на четириседмичен низходящ тренд, причинен от напрежението около търговските политики, страхове от рецесия и обрати в търговията с акциите на големите технологични компании.

Широкият индекс се покачи с 0.08%, приключвайки деня на ниво 5,667.56. Nasdaq Composite нарасна с 0.52% до 17,784.05, а Dow Jones Industrial Average се увеличи с 32.03 пункта (0.08%), затваряйки на 41,985.35.

За седмицата S&P 500 регистрира ръст от 0.5%, успявайки да избегне пети пореден седмичен спад. Nasdaq добавя 0.2%, а Dow Jones се повишава с 1.2%.

S&P 500 за кратко влезе в зона на корекция по време на разпродажбите след края на февруари, като в момента се намира с 8% под рекордния си връх, но все още не е достигнал десетпроцентовия праг, който би означавал официална корекция.

Пазарите в петък се колебаеха, но успяха да се оттласнат от дневните дъна след изявление на Доналд Тръмп, че ще има „гъвкавост“ по отношение на реципрочните мита.