Вашингтон е отхвърлил предложението на президента на Русия Владимир Путин Украйна да бъде поставена под временен контрол от ООН.

Според руския лидер, временно правителство под надзора на международната организация може да управлява до избирането на „компетентно“ правителство, на фона на по-нататъшни преговори за прекратяване на огъня и дългосрочен мир, които да сложат край на войната.

В петък обаче говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом отговори на заявката на Путин, като заяви, че управлението в Украйна се определя от нейната Конституция, съобщава Euronews.

Според Конституцията провеждането на национални избори по време на военно положение в страната е незаконно. Руските сили също така окупират части от украинската територия, което прави изборите невъзможни.

Въпреки това Путин призова в Украйна да се гласува, за да се избере „жизнеспособно правителство, което се ползва с доверието на народа, и след това да се започнат преговори с него за мирен договор“. Добави, че външно управление е „една от възможностите“, но не даде подробности.

Изказването на руския президент предизвика остри реакции от страна на Киев.

Съветникът на украинския президент Зеленски - Дмитрий Литвин заяви в X, че ако Путин не е наясно с кого трябва да говори по отношение на мирните преговори, може би има нужда от „хапчета, които да раздвижат мозъчната му дейност - ако приемем, че такива хапчета все още имат някакъв ефект върху него“.

Андрий Коваленко, ръководител на украинския правителствен център за борба с дезинформацията, разкритикува плана като част от усилията на Москва да забави мирните преговори, тъй като тя няма реално намерение да прекрати окончателно пълномащабната си инвазия, допълва Politico.

„Путин прави всичко възможно, за да забави и провали всякакъв напредък към мир, защото няма интерес от прекратяване на войната. Ето защо той продължава да отправя тези безумни искания и предложения“, заяви Коваленко в Telegram.

„Начинът да ограничим възможностите му е чрез по-строги икономически санкции срещу Русия и чрез укрепване на Украйна. Надявам се това да стане ясно до Великден, ако дотогава Русия не е спряла бойните действия“, допълни той.

Новите коментари настъпиха след срещата на върха, в Париж вчера, чийто домакин беше френският президент Еманюел Макрон, на която бяха разгледани плановете за изпращане на войски в Украйна в опит да се постигне споразумение. Няколко държави изразиха желание да се включат в силите, заяви Макрон. Не всички европейски съюзници обаче се съгласиха с предложението.

Кремъл заяви, че няма да приеме войски от членове на НАТО като част от бъдещите мироопазващи сили.

Междувременно Русия предложи и няколко условия, включително отмяна на някои от санкциите срещу нея, като с това се противопостави на обявеното от САЩ прекратяване на огъня в Черно море.

На свой ред Киев обвини Путин и Москва, че поставят допълнителни непостижими искания, за да отложат вземането на решение за мирно споразумение.