Applе влиза в сблъсък с Илон Мъск заради стремежа си да премахне мъртвите точки на мобилните комуникации със сателитна технология.

Производителят на iPhone инвестира значителни средства в сателитни комуникации, които гарантират връзка на потребителите на места, където традиционните безжични мрежи не са налични. Междувременно SpaceX на Мъск е изстреляла повече от 550 сателита, които осигуряват връзка с мобилни телефони чрез услугата Starlink.

За да изградят капацитет, компаниите се конкурират за ценни права върху радиочестотния спектър - въздушни вълни за пренос на техните сигнали - които са в ограничено количество. Затова инвестициите на Apple в космическото пространство предизвикват гнева на Мъск, твърдят запознати с въпроса пред Wall Street Journal.

Конфликтът се e засилили през последните месеци, след като SpaceX и партньорът ѝ T-Mobile потърсиха съдействието на Apple, за да предложат Starlink на iPhone. Компаниите са провели напрегнати дискусии и в крайна сметка са постигнали споразумение. То позволява на сателитната мобилна услуга на SpaceX и T-Mobile, която ще дебютира това лято, да се появи безпроблемно на по-новите iPhone-и. Apple обаче запазва строг контрол върху до голяма степен затворената софтуерна екосистема на iPhone.

Съревнованието между Мъск и Apple на полето на сателитните услуги изправя най-богатия човек в света срещу една от най-ценните компании.

Предлагането на по-добра свързаност в труднодостъпни райони може да стимулира повече продажби на iPhone или по-широко приемане на Starlink на SpaceX. В някои отношения компаниите се нуждаят една от друга, за да реализират съответните си стратегии. Globalstar - партньорът на Apple в предлагането на сателитни услуги - е наел SpaceX да изстреля сателитите, които осигуряват свързаността на iPhone извън мрежата. А SpaceX и T-Mobile се нуждаят от помощта на Apple, за да гарантират, че техният продукт е лесен за използване в смартфоните на компанията.

Ръководителите на Apple и SpaceX са водили периодични разговори за директно свързване на iPhone със сателитите на SpaceX, но такава сделка все още няма.

Миналата година Apple инвестира повече от 1 млрд. долара в сателитния оператор Globalstar, който поддържа вътрешната функция за сателитна връзка на технологичния гигант в iPhone. Това позволява на потребителите да изпращат текстови съобщения, да се обаждат на спешна помощ и да търсят пътна помощ в райони, където мобилните телефони нямат покритие. Тези мащабни разходи са предназначени да помогнат на Globalstar да разработи нов глобален спътников флот за подобряване на космическите услуги за iPhone.

„Тази технология вече е помогнала за спасяването на човешки животи“, се казва в изявление на Apple. „Тези сателитни функции са предназначени да допълнят предложенията на операторите, като предоставят на потребителите още повече начини да останат свързани“.

Наскоро обаче SpaceX е поискала от Федералната комисия по комуникациите да отхвърли заявлението на Globalstar, с което се иска разрешение за използване на определен спектър за новата мрежа от сателити, финансирана от Apple.

През август 2022 г. SpaceX и T-Mobile разкриха плана си да предложат винаги работещо изпращане на текстови съобщения в отдалечени райони по време на събитие за внедряване в Тексас. Според Apple представянето е имало за цел да изпревари нейната новина, оповестена скоро след това, че ще предоставя спешни текстови съобщения чрез сателити на някои модели iPhone.

История на сблъсъци

Tesla на Мъск и Apple отдавна се конкурират за таланти в разработването на автомобили без шофьори. Двете страни са имали и разправии, свързани с X. Компанията за социални медии разчита на Apple за разпространение в App Store и за рекламни договори. Противопоставянето е стигало дотам, че Илон Мъск няколко пъти е съобщавал, че обмисля създаването на собствена марка смартфони заради разочарованието си от начина, по който Apple контролира разпространението на приложения на трети страни.

„Идеята да направя телефон ме кара да искам да умра“, казва Мъск пред публика в района на Филаделфия през октомври, докато води кампания в полза на Доналд Тръмп. „Но ако трябва да направим телефон, ще го направим”.

Според анализаторите обаче ще бъде трудно да се пробие на пазар, доминиран от Apple и Samsung Electronics, чиито устройства представляват около 40% от всички продавани смартфони.

SpaceX, чрез операцията си Starlink, има достъп до много повече сателити от Apple, а лидерите в бранша смятат, че само Globalstar няма да може да задоволи нуждите на производителя на iPhone. Затова през годините той е водил разговори с други доставчици на сателитни услуги, за да си осигури повече спектър. Сега гигантът от Купертино проучва възможността да инвестира в базирания в Колорадо сателитен оператор EchoStar, за да осигури повече сателити и спектър за поддръжка на свързаността на iPhone. Преди това Apple е работила по сателитен план с Boeing, който в крайна сметка се е провалил.

Подходът на компанията има своите предимства, твърдят ръководители от бранша пред Wall Street Journal. Потенциалните партньори на Apple компенсират застаряващата си инфраструктура с регионални и глобални права върху радиочестотния спектър, които от години се опитват да осребрят.