Едно от най-странните неща напоследък може би е „еволюцията“, през която вейповете преминават. Да, изключително странно - и леко притеснително дори - че в момента вейп устройствата светят, пускат музика и изглеждат като джаджи от бъдеще, в което мозъците ни са промити от TikTok (не че настоящето изглежда по-различен начин).

Страхът, че вейповете привличат непълнолетна аудитория, не е нов. Аромати и вкусове на захарен памук и горски плодове, съчетани с интересен, забавен дизайн в стил реклама на бонбони, отдавна карат експертите да негодуват, пише Fast Company.

Новото поколение устройства обаче отива още по-далеч, защото вейп устройствата вече приличат на мини смартфони, джобни конзоли и дори на тамагочита, които „умират“, ако не си дръпнеш навреме.

Тук се ражда и новото геймърско лице на зависимостта към никотин, която никак не е цветна или забавна.

Десетки производители вече интегрират дисплеи в устройствата си. Някои ги използват само, за да показват заряд - например Fumot, чийто екран показва процента батерия под емблематично лого на маймуна. Други обаче решават, че сериозно ще надграждат.

Raz добавя анимирани пламъци, Geek Bar прожектира съзвездия, а Craftbox V-Play буквално включва игри в стила на Pac-Man и Tetris. Всичко това - в едно малко устройство, което се предлага в различни вкусове.

За капак, докато играеш, вейпът може да ти пусне и музика.

Вече си има термин за тази „революция“ на вейп устройствата - запознайте се с Vapetertainment.

Някои устройства вече копират и функциите на смартфоните - синхронизират се с телефона ти, показват известия и поддържат базов набор от приложения директно на корпуса на устройството.

И макар изпълнението все още да куца - със забиващи игри и размазани екрани - концепцията бързо набира скорост.

Много марки от целия свят бързо навлизат в индустрията на „смарт вейповете“.

Независимо от това в какъв цвят светят, какви функции предлагат и какви изненадващи дигитални екстри имат, тези устройства остават достъпни и еднократни. Когато никотинът свърши, оставаш с нещо, което изглежда като джобна конзола или мини телефон, но всъщност е просто поредният отпадък на свръхконсуматорството.

И макар дизайнът да грабва окото, същността все още е една: вреден навик, който може да доведе до рискове за сърдечно-съдовото и дихателното здраве. А още по-притеснителен е фактът, че много от новите модели са нерегулирани, защото се внасят нелегално.

Колкото повече тези устройства приличат на играчки, толкова по-сериозни са рисковете - особено когато таргетът сякаш са децата и тийнейджърите.