Компанията на Джеф Безос Amazon е направила късна оферта за придобиване на TikTok, съобщи за NBC News източник, запознат с водените от Белия дом дискусии за нов американски собственик на платформата.

Офертата, за която първи съобщи The New York Times, е пристигнала тази седмица чрез писмо до вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на търговията Хауърд Лутник.

Като се има предвид, че е подадена в последния момент, дни преди крайния срок в събота, за да се предотврати забраната на приложението в САЩ, тя не се разглежда като сериозна, отбелязва източникът.

Говорител на Amazon отказа да коментира темата. Представител на Джеф Безос също не отговори на молбата за коментар от NBC News.

Според източници на The Wall Street Journal компанията за мобилни технологии AppLovin също е направила оферта за TikTok и е обсъждала възможността за финансова подкрепа от казино магната Стив Уин. Компанията AppLovin, която някои анализатори наричат "следващия TikTok" заради мощния си изкуствен интелект, използван за анализ на потребителски данни и таргетирана реклама, в момента има пазарна капитализация от 100 милиарда долара. Според източниците на WSJ, предложението на AppLovin пред администрацията на Тръмп, финансирано от Стив Уин, включва план за справяне с опасенията за националната сигурност, както и обещание за икономически растеж и създаване на работни места.

Очакваше се президентът Доналд Тръмп да коментира офертите за TikTok в сряда на среща в Овалния кабинет с Ди Ванс, Лутник и други високопоставени служители на администрацията. Той възложи на Ванс и на съветника по националната сигурност Майкъл Уолц да ръководят преговорите по сделката за нов собственик на TikTok.

„Ако и когато има изявление относно TikTok, то ще дойде от президента Тръмп“, заяви в сряда служител на Белия дом.

Необходимостта от придобиването на китайското приложение от американска компания се наложи след като миналата година тогавашният президент Джо Байдън подписа законодателство, принуждаващо базираната в Китай компания майка ByteDance да го продаде. В противен случай, то ще бъде забранено на територията на САЩ.

Такава сделка не беше осъществена и Тръмп удължи крайния срок с изпълнителна заповед, която подписа в първия ден от встъпването си в длъжност като президент.

Това на практика даде на TikTok срок до събота, 5 април, да намери решение, което остане онлайн за американските си потребители.

ByteDance обаче заяви, че не желае да продава приложението и все още не е потвърдила публично водят ли се разговори за сделка, какви са офертите и дали изобщо е готова да се раздели с TikTok.

Служителите на Белия дом и съветниците на Ди Ванс запазват в поверителност подробностите за преговорите , като пълният списък на потенциалните купувачи или партньори остава загадка. И въпреки насрочената за сряда среща, нямаше признаци за предстояща сделка.

Тръмп, от своя страна, изрази готовност да удължи отново крайния срок, ако до събота няма споразумение.

Вицепрезидентът Ди Ванс обаче заяви, че би искал да избегне този резултат. Той обаче призна в интервю за NBC News миналия месец, че макар общите рамки на сделката за TikTok да бъдат постигнати до крайния срок, уточняването на детайлите може да отнеме повече време.

„Обикновено някои от тези сделки, които са много по-малки и включват много по-малко капитал, се сключват за месеци“, коментира тогава Ванс. „Опитваме се да приключим тази сделка до началото на април. Мисля, че очертанията ще бъдат много ясни. Въпросът е дали ще успеем да подготвим всички документи.“, допълни той.

Намеренията за забрана на приложението датират още от първия мандат на Тръмп, по време на който той безуспешно се опита да забрани TikTok. След това промени позицията си и докато се кандидатираше за втори мандат миналата година, сподели видеоклип, в който заяви, че ще „спаси TikTok“.

TikTok оспори потенциалната забрана, но Върховният съд я потвърди в последните дни от управлението на Байдън. Приложението за кратко не работеше в САЩ точно преди встъпването в длъжност на Тръмп, но възстанови работата си, след като президентът отложи влизането в сила на новото законодателство.

Тази седмица Тръмп изглеждаше уверен, че ще има сделка и допълни:

„Има огромен интерес към TikTok. Решението ще бъде мое. TikTok е много интересен и много хора искат да го купят“.

Сред изразилите интерес към придобиването на приложението са съоснователят на Reddit Алексис Оханян, който се присъедини към офертата на милиардера инвеститор Франк Маккорт; стартъпът Perplexity AI; и Стивън Мънчин, министър на финансите в първия мандат на Доналд Тръмп.