Често реалността наистина звучи като най-забавната шега.

Феновете на The Hunger Games със сигурност са доста шокирани, след като студиото зад филмовата поредица - Lionsgate, обяви новото си партньорство с не кого да е, а с fast fashion гиганта SHEIN, пише Euronews.

Колаборацията има за цел да „съчетае мода, поп култура и фенство“, като вече бива промотирана с изрази като Capitol Chic и District Daring. Според официално изявление, колекцията позволява на феновете да „бъдат стилни бунтари“ и да „отразяват темата за оцеляване, устойчивост и революция“… Иронията.

Ако се чудите дали някой от тях изобщо е чел книгата - не сте сами.

Сагата на Сюзан Колинс е яростна критика към консуматорството, медиите като спектакъл и социалните неравенства. Капитолът - онзи бездушен метрополис, където богатите и висшите хора живеят - е всичко онова, срещу което героите се борят.

Така че идеята точно SHEIN, която отдавна е символ на масово, бързо и евтино производство, свързвана с експлоатация и свръхконсумация, да се превърне в лицето на „бунта срещу обикновеното“… е, меко казано, „забавна“ история.

„Развълнувани сме от партньорството си със SHEIN, за да дадем на феновете на The Hunger Games възможност да изразят връзката си с историята по стилен и смислен начин,“ казва Деби Олшан от Lionsgate.

Нека си запазим израза „смислен начин“ за момент.

Когато роман, превърнал се в културен феномен именно защото разобличава ужаса зад някои привидно невинни индустрии, е представен като продукт на консуматорството… очевидно нещо се е изгубило в превода.

Според Earth.org модната индустрия произвежда над 101 милиона тона отпадъци в рамките на година. В този контекст колаборацията на SHEIN и The Hunger Games изглежда повече като антиреклама за самата поредица.

Феновете, разбира се, не си мълчат:

„Това е буквално всичко, срещу което книгите се борят,“ пише потребител в Reddit.

Друг добавя: „Да облечеш експлоатацията и да я продаваш с цитати за революция? Това звучи като някакъв идиотски опит за пърформанс изкуство.“

А най-точният коментар може би е: „Който е решил, че това е добра идея, трябва да бъде уволнен.“

В крайна сметка, когато опаковаш сатирата в лъскаво фолио и я превърнеш в бранд, получаваш точно това - колаборация, толкова лишена от контекст, че звучи като сцена от самата книга.

Сюзан Колинс го е казала кратко и ясно: „Глупавите хора са опасни.“