Само през първите три месеца на 2025 г. богатството на Уорън Бъфет е нараснало с около 26 млрд. долара - така цялото му нетно състояние е достигнало общо 168 млрд. долара, показва Индексът на милиардерите на Bloomberg.

Всъщност, Бъфет е едно от малкото изключения в мрачната тенденция на Уолстрийт предвид негативното начало на годината, последвано от опустошителната пролетната буря след митата на Доналд Тръмп.

Но независимо дали спадът на фондовите пазари е скромен и краткотраен или привидно дълъг и болезнен, посланието на Оракула от Омаха към индивидуалните инвеститори винаги остава едно и също: придържайте се към дългосрочните си планове и продължавайте да инвестирате, припомня CNBC.

Бъфет признава, че винаги гледа на спадовете като на „изключителни възможности“.

Защо? Защото в исторически план никога не е минавало толкова много време, преди пазарът да възобнови възходящата си траектория. Тази нагласа напомня за негов цитат за възползването от инвестиции на изгодни цени, от писмото му до акционерите от 2009 г:

Големите възможности се появяват рядко. Когато вали злато, потърсете кофа, а не напръстник.

Тогава Бъфет Бъфет коментира големите спадове на фондовия пазар, като например периоди като мечия пазар от 2007 до 2009 г., по време на който S&P 500 губи повече от 50% от стойността си. Всъщност корекциите на фондовия пазар са нещо стандартно. Според Baird Private Wealth Management от 1980 г. насам е имало 21 спада на S&P 500 с 10 % или повече, като средният спад в рамките на годината е бил 14 %.

Разбира се, инвеститорите често не знаят дали нещата ще се влошат, докато не се влошат. Осем години по-късно, през 2017 г., Бъфет пише:

Никой не може да ви каже кога нещата ще се влошат. Светлината може по всяко време да премине от зелено към червено, без да спира на жълто.

Друг любопитен факт е, че противно на това, което може да се очаква от човек със състояние от 168 млрд, долара, 94-годишният инвеститор продължава да държи част от парите си в кеш, кара един и същ автомобил от години, а през последните 6 десетилетия живее в къщата, която купува през 1958 г. за скромните 31 500 долара.

„Аз съм евтин“, признава той пред CBS News.

Имотът на Бъфет в Омаха, Небраска включва пет спални и две бани, простира се на 6570 кв. м и е построен през 1921 г. Днес цената му е около 1,3 млн. долара и е далеч от лукса, в който милиардерът би могъл да живее, допълва Fortune.

Въпреки това, той твърди, че „не би заменил тази къща за нищо“ заради спомените от отглеждането на трите си деца в нея и цитира древната поговорка, че парите не могат да ти купят щастие.

Какво мислят милиардерите за недвижимата собственост

Предпочитанията на Уорън Бъфет за скромно жилище са много по-различни от тези на други представители в клуба на милиардерите.

Бил Гейтс, например, има мега имение със седем спални и 24 бани, закрит басейн и сауна. То е около 10 пъти по-голямо от дома на Бъфет, макар че през повечето време е самотно и необитаемо.

„Къщата ми в Сиатъл, признавам, е гигантска. Сестрите ми си купиха по-малки жилища. Аз не мога. Харесвам къщите си“, сподели наскоро Гейтс пред The Times.

„Децата ми обичат да се връщат тук - това е лукс. Не готвя, не си оправям леглото, но нямам нищо против, ако никой също не е оправил своето - не бих забелязал.“

В миналото най-богатият човек в света Илон Мъск казваше, че живее в къща за 50 000 долара близо до централата на SpaceX в Тексас.

Но наскоро The New York Times съобщи, че той е станал собственик на семеен комплекс за 35 млн. долара, в който да настани всичките си наследници, чиито брой не е ясен, но със сигурност е около 12.

Малко вероятно е обаче напоследък Мъск да прекарва много време на някое от двете места поради задълженията си в Министерството на правителствената ефективност (DOGE) в администрацията на Тръмп, допълва Fortune.

Бъфет предпочита спокойствието на Небраска пред плажните партита

Десетки от най-богатите хора на планетата избират да живеят под слънчевите лъчи на щата Флорида, където един от най-популярните райони неслучайно е известен като „Плажът на милиардерите“.

Доналд Тръмп и Кен Грифин могат да бъдат открити в документите за собственици на недвижими имоти, чиято цена на пазара може да достигне до 88 млн. долара.

Но Бъфет предпочита да се наслаждава на спокойствието в предградията на Небраска, където разходите за живот са много по-ниски от тези в Ню Йорк или Бевърли Хилс. Вероятно това също е част от стратегията му да харчи само, когато това е абсолютно необходимо, допълва Fortune.