Бичи анализатор за Tesla шокира с мрачна прогноза за 43% по-евтини акции
Според инвеститори и наблюдатели залогът за компанията е дали Мъск ще се откаже от противоречивата си роля на съветник в Белия дом
&format=webp)
През последните седмици дори най-бичи настроените инвеститори в Tesla започнаха да променят курса.
Те намалиха високите си 12-месечни целеви залози и предупредиха за опасностите от поляризиращия мнения главен изпълнителен директор Илон Мъск във връзка с политическите му изяви като официален съветник на Тръмп в Белия дом.
В края на миналия месец анализаторите на Deutsche Bank, RBC Capital Markets, Stifel Nicolas и Piper Sandler намалиха прогнозите си за Tesla, отбелязва CNN.
Eдин от най-изтъкнатите оптимисти за бъдещето на компанията - Дан Айвс от Wedbush Securities, шокира анализаторите в неделя след като намали 12-месечната си целева цена с 43% до 315 долара.
Този ход доведе до спад на акциите с повече от 7% до 222,24 долара в началото на търговията, на фона на нестабилна сутрин за целия пазар, преди да навакса част от загубите в ранния следобед и да затвори с 2,6% по-ниско.
Спадът последва поевтиняването с над 5% в четвъртък и 10% в петък.
Айвс все пак запазва препоръката си overweight или buy за Tesla, тъй като смята, че компанията има силни страни в дългосрочен план.
Но при продължаващите протести пред шоурумите и спадащите продажби по целия свят, той допълни, че от решаващо значение за бъдещето ѝ ще бъде Мъск да се оттегли от администрацията на Тръмп, преди да е станало твърде късно да поправи щетите.
Инвеститорите изглежда са съгласни. Дори след като в сряда Tesla отчете най-големия спад на тримесечните си продажби в историята на компанията, акциите затвориха с повишение, след като в същия ден Politico съобщи, че Мъск се готви да се оттегли от ролята си в близко бъдеще.
Самият милиардер и служители от Белия дом обаче побързаха да отхвърлиха твърдението, като Мъск го нарече „фалшива новина“.
Тези опровержения може да са навредили на акциите на Tesla, както и нарастващите страхове от рецесия, свързани с тарифните планове на Тръмп - въпреки че Tesla е по-малко изложена на американските мита, отколкото други автомобилни производители, допълва CNN.
Следизборният ужас на Tesla
Акциите на Tesla почти удвоиха стойността си между деня на изборите и историческия връх на 17 декември, тъй като инвеститорите вярваха, че близките връзки на Мъск с Тръмп ще помогнат на компанията.
Но след като стана ясно, че той ще играе централна роля в някои от най-противоречивите стъпки на администрацията на новия президент, акциите загубиха почти цялата си печалба.
В резултат бяха предприети крайни мерки за възстановяване на пораженията. Тръмп обяви, че ще си купи Tesla и организира събитие в Белия дом, за да представи автомобилите. На 19 март министърът на търговията и бивш ръководител на Уолстрийт Хауърд Лутник заяви пред Fox News, че зрителите трябва да „купуват Tesla“ и че акциите „никога повече няма да бъдат толкова евтини“.
Сериозни щети и глобални последици
В неделния си коментар Айвс допълва, че макар все още да вижда перспективи за акциите на Tesla в дългосрочен план, политическата роля на Мъск е нанесла сериозни щети в краткосрочен план.
Такъв е случаят не само в Америка, но и в Европа и Китай, който е най-големият пазар на електромобили в света, а също така е вторият по големина пазар на Tesla след САЩ с продажби за близо 21 млрд. долара миналата година.
Айвс определя Китай като „крайъгълен камък за бъдещия успех на Tesla“.
Той предупреждава, че „отзвукът от тарифните политики на Тръмп в Китай трудно ще бъде подценен“, което „допълнително ще накара китайските потребители да купуват местни продукти“.
Според него Tesla e загубила 10% от бъдещата си глобална клиентска база и „по същество се е превърнала в политически символ в световен мащаб, което е много лошо за бъдещето на компанията.“
Подобно на Айвс, анализаторите от Deutsche Bank, Stifel Nicolas, Piper Sandler и RBC Capital Markets все още имат препоръка за покупка на Tesla въпреки опасенията си в краткосрочен план. Всички те запазват 12-месечни целеви стойности над текущата цена на акциите.
Но други анализатори от Уолстрийт, включително JPMorgan Chase и Wells Fargo, съветват инвеститорите да продадат акциите си на Tesla, прогнозирайки, че те ще загубят повече от 40% от стойността си през следващата година.
„Отчетът за продажбите и производството на Tesla за първото тримесечие ни кара да мислим, че ако не друго, може би сме подценили степента на потребителската реакция“, пише Райън Бринкман от JPMorgan Chase. „Това, което изглежда ясно, е, че тенденцията при продажбите на Tesla е по-лоша, отколкото ние и пазарът оценявахме.“, допълва анализаторът.