Европейската централна банка е изправена пред икономическа среда, в която „някои от най-лошите сценарии, които бяхме идентифицирали, започват да се реализират“. Това казва Хосе Луис Ескрива, управител на Банката на Испания и член на Управителния съвет на ЕЦБ, в интервю за Financial Times.

Преди решението на банката относно лихвените проценти следващата седмица, Ескрива предупреждава, че наложените от Доналд Тръмп мита представляват „много сериозен негативен шок за икономическата активност“.

Той намеква, че политиките на САЩ могат да поставят под съмнение статута на долара като резервна валута и валута-убежище.

Според него последиците от обширните мерки, включително високите реципрочни мита, влезли в сила в сряда, все още са „неясни“, като подчертава, че експертите по паричната политика „внимателно следят ситуацията“.

Водещият испански банкер - който пое поста през септември след мандат като министър в социалистическото правителство и кариера в икономическата сфера - подчертава, че ефектът върху инфлацията в еврозоната „ще зависи, наред с други фактори, от европейския отговор под формата на търговски контрамерки и, евентуално, на по-експанзивна фискална политика“.

Миналия месец Германия отслаби строгите си фискални правила, позволявайки по-високо заемане за финансиране на отбраната и инвестиции в инфраструктура, а ЕС също обмисля повече гъвкавост за дългово финансиране на военни разходи.

Инвеститорите и анализаторите вече почти със сигурност очакват, че ЕЦБ ще понижи основната лихва за седми път от юни насам - до 2,25% на 17 април, след като по-рано прогнозираха пауза преди обявените от Тръмп нови тарифи на 2 април. Ескрива отказа да коментира пред FT личната си позиция преди заседанието.

Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел - един от по-твърдите гласове в Управителния съвет на ECB - заяви във вторник, че институцията ще „направи необходимото“, за да засили устойчивостта на еврозоната в условията на настоящата финансова несигурност, като подчерта, че инфлацията е на път да достигне целта на централната банка от 2% в средносрочен план.

Ескрива посочва пред FT, че международните инвеститори могат да започнат да преосмислят ролята на щатския долар. Той изтъква, че през последните десетилетия централната роля на американската икономика, долара и финансовите пазари е била поддържана от многостранни споразумения и правила, насърчаващи свободната търговия.

„Икономическите агенти и институции по света в момента преоценяват какво означават последните политики на САЩ за всички тези елементи и има основателни причини да се съмняваме, че някои от тях ще продължат да играят толкова значима глобална роля в бъдеще“, коментира той.

Ескрива казва още, че еврото може да се превърне в по-привлекателна алтернатива:

„Можем да предложим много голям икономически пазар и стабилна валута, които се ползват от предимствата на предвидимост и устойчивост, произтичащи от здрави икономически политики и върховенство на закона.“

В сряда, в интервю за испанската телевизия, Ескрива заяви още, че централната банка ще ревизира надолу прогнозата си за икономически растеж на Испания за настоящата година, която към момента е 2,7%.