Има поне един европейски политик, на когото Джей Ди Ванс е фен: емблематичният френски следвоенен лидер Шарл дьо Гол.

В интервю за британския уебсайт за новини и анализи UnHerd вицепрезидентът на САЩ заяви, че дьо Гол, който през Втората световна война ръководи френската съпротива срещу нацистите и е президент от 1959 до 1969 г., е имал право, когато става дума за европейска военна независимост.

Дьо Гол „обичаше Съединените американски щати“, казва Ванс, „но той осъзнаваше това, което и аз със сигурност осъзнавам, че не е в интерес на Европа и не е в интерес на Америка, Европа да бъде постоянен васал на САЩ в областта на сигурността“.

Коментарите на Ванс се появяват в момент, когато администрацията на президента Доналд Тръмп многократно критикува европейските столици, че прекалено разчитат на американската военна мощ за собствената си отбрана, отбелязва Politico.

Същевременно той многократно намеква, че САЩ няма да се притекат на помощ на съюзниците от НАТО, които не инвестират в собствената си сигурност.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет също предупреди, че американското военно присъствие в Европа не е „завинаги“.

Тръмп иска страните от НАТО да изразходват 5% от БВП за отбрана - рязко увеличение спрямо сегашната цел на Алианса от 2%, която ще бъде увеличена на срещата на върха в Хага това лято.

„Не мисля, че да бъде Европа по-независима, е лошо за САЩ - то е добро за САЩ“, казва Ванс. „Само ако се върнем назад в историята, мисля, че - честно казано - британците и французите със сигурност са били прави в несъгласието си с Айзенхауер относно Суецкия канал.“

През 50-те години на ХХ век американският лидер Дуайт Айзенхауер принуждава Лондон и Париж, преди Дьо Гол да стане президент, да се откажат от военна интервенция, за да си върнат контрола над Суецкия канал от Египет, който е ключов за икономическите и колониалните интереси на страните.

С изключение на Великобритания, Франция и Полша, „повечето европейски държави не разполагат с военни сили, които могат да осигурят разумната им защита“, твърди Джей Ди Ванс. „Реалността е такава - грубо е да се каже, но е вярно - че цялата инфраструктура за сигурност на Европа, през целия ми живот, е субсидирана от САЩ.“

Генерал Дьо Гол често предупреждава, че европейците трябва да са по-независими от САЩ и работи за повишаване на автономността на френската армия, включително чрез ядрени оръжия и мощна отбранителна индустрия. Той вдъхновява десетилетия наред стремеж към това, което сегашният френски президент Макрон нарича „стратегическа автономия“, допълва Politico.

Вицепрезидентът на САЩ коментира и европейския отговор на ръководената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г., която според него е „стратегическа катастрофа“.

Докато САЩ се готвеха да нахлуят в Ирак през 2003 г., много европейски държави, включително Франция и Германия, се противопоставиха на нахлуването, а Великобритания подкрепи САЩ.

Той заяви, че „много европейски държави са били прави“ да имат опасения относно войната в Ирак и аргументира с оскъдни доказателства, че Европа е можела да я спре, ако „е била малко по-независима и малко по-склонна да се противопостави“.

Вицепрезидентът, който и преди е отправял язвителни нападки към Стария континент по отношение на миграцията и свободата на словото, се опита да смекчи част от критиките си, като подчерта „любовта“ си към Европа.

„Обичам европейските хора. Неведнъж съм казвал, че според мен не може да се отдели американската култура от европейската. Ние сме до голяма степен продукт на философии, теологии и, разбира се, на миграционните модели, които идват от Европа и които поставят началото на Съединените американски щати.“

Но според Ванс „европейските лидери са инвестирали крайно недостатъчно в сигурността и това трябва да се промени“.

Той коментира и украинския президент Зеленски след словесната война между двамата, започнала с размяна на реплики в Овалния кабинет през февруари, когато Ванс го нарече „неуважителен“.

В интервю за американската програма „60 минути“ в неделя Зеленски обвини вицепрезидента на САЩ, че „по някакъв начин оправдава“ руската инвазия и става жертва на дезинформацията на Москва.

Ванс отвърна, като нарече „някак абсурдно Зеленски да казва на американската власт, която в момента поддържа цялото си правителство и военни усилия, че ние по някакъв начин сме на страната на руснаците“.