Агенцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) призова САЩ да освободят най-бедните и най-малките държави от реципрочните мита, като предупреди, че те могат да опустошат уязвими икономики, а същевременно генерират само минимални приходи за Вашингтон.

В началото на април администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви мащабни мита за 57 търговски партньори - от 11% за Камерун до 50% за Лесото, но в крайна сметка ги постави на пауза за 90 дни, с изключение на Китай.

Паузата обаче поставя тези страни пред универсална такса от 10%, която се прилага за почти всички държави, посочва Euronews.

В доклада си UNCTAD констатира, че „настоящата 90-дневна пауза предлага важна възможност за преоценка на начина, по който малките и уязвими икономики се третират в рамките на политиката на реципрочни мита“.

„Това е критичен момент, в който да се обмисли освобождаването им от мита, които предлагат малко или никакво предимство за търговската политика на САЩ и същевременно потенциално причиняват сериозни икономически вреди в чужбина.“

Според UNCTAD 28 от 57-те държави, към които са насочени митата, са изправени пред високи тарифи, въпреки че всяка представлява по-малко от 0,1 % от търговския дефицит на САЩ. Сред тях са Лаос с тарифа от 48%, Мианмар с 45 %, въпреки неотдавнашното земетресение, и Мавриций с тарифа от 40%.

Ако реципрочните мита започнат да действат отново, търсенето на много вносни стоки в САЩ вероятно ще намалее поради по-високите цени, се посочва в доклада на агенцията на ООН.

За 36 от 57-те търговски партньори реципрочните мита ще генерират по-малко от 1% от настоящите приходи от мита в САЩ.

„Тези икономики са малки по размер, структурно слаби, с ниска покупателна способност, те предлагат ограничени възможности за експортни пазари за САЩ.

Всякакви търговски отстъпки, които предоставят, биха означавали малко за САЩ, като същевременно потенциално биха намалили събираемостта на собствените им приходи.“, допълват от UNCTAD.

Агенцията на ООН подчертава, че няколко от тези държави изнасят селскостопански стоки, които САЩ не произвеждат и за които има малко заместители. Такива продукти са ванилия от Мадагаскар и какао от Кот д'Ивоар и Гана.

През 2024 г. САЩ са внесли ванилия от Мадагаскар на стойност приблизително 150 млн. долара. Вносът на какао от Кот д'Ивоар е на стойност почти 800 млн. долара, а вносът от Гана е на стойност около 200 млн. долара.

„Увеличаването на митата върху такива стоки, макар и да генерира известни приходи, вероятно ще доведе до по-високи цени за потребителите“, се посочва в доклада.