Идеята на Мерц да „обмисли“ изпращане на ракети в Украйна предизвика проблеми у дома
Европейските партньори обаче приветстваха готовността на вероятния канцлер на Германия да промени тотално политиката на предшественика си Шолц
&format=webp)
Коментарите на лидера на ХДС и вероятен бъдещ канцлер на Германия - Фридрих Мерц, че би обмислил изпращане на ракети „Таурус“ в Украйна, предизвикаха оптимизъм сред европейските съюзници и колебание от негов ключов вътрешен коалиционен партньор
Според Мерц, изпращането на произведените в Германия ракети с далечен обсег на действие би могло да се разгледа като част от по-широк пакет мерки за подкрепа, договорени от европейските държави.
Той добави, че ракетите могат да бъдат използвани за насочване към Керченския мост - критична сухопътна връзка между Русия и окупирания Кримски полуостров.
Коментарите на кандидата за канцлер значително се различават от тези на предшественика му Олаф Шолц, който многократно отказваше да предостави на Украйна „Таурус“, отбелязва Euronews.
Европейските съюзници приветстваха отвореността на Мерц към изпращането на оръжия в Украйна, а нидерландският външен министър Каспар Велдкамп я определи като „важен сигнал за позицията на Европа в тази ситуация“.
Неговият полски колега нарече идеята „много добра“.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Кая Калас заяви в отговора, че Европа „трябва да направи повече, за да може Украйна да се защити и да не се налага да загиват цивилни граждани“.
У дома обаче готовността на Мерц беше посрещната с колебание от министъра на отбраната Борис Писториус, вероятен член на следващия кабинет, съставен от коалиция на ХДС/ХСС и СДП.
На конференция в Хановер Писториус изглеждаше заинтересован да преосмисли идеята и заяви, че макар да има справедливи аргументи в полза на доставката на ракети, има и „добри аргументи срещу нея“.
Той също така отхвърли твърденията, че в миналото е подкрепял доставката на ракети: Никога не съм казвал това.
Писториус постави под въпрос способността на Германия да координира доставката на ракети с други съюзници поради специфичния им характер.
„Не познавам нито един европейски партньор с такава система“, подчерта министърът на отбраната.
Йохан Вадефул, зам.-председател на парламентарната група на ХДС и потенциален кандидат за нов външен министър в кабинета на Мерц, заяви, че все още вярва, че е възможно да се вземе решение за доставката на ракетите.
Докато Шолц твърдеше, че изпращането им в Киев рискува да направи Германия участник в тоталната война на Русия в Украйна, Вадефул заяви, че ГСДП е наясно, „че трябва да се справим с Путин по различен начин“, визирайки руската атака в град Суми в неделя, при която загинаха най-малко 34 граждани.
Пред Баварската медийна група Вадефул допълни, че неговата партия все пак „ще стигне до обща позиция и решение, което след това ще бъде подкрепено от всички“.
Досега САЩ, Великобритания и Франция са доставили на Украйна ракети с далечен обсег на действие, допълва още Euronews.