BP се готви за сблъсък с акционерите заради обрат в екологичната стратегия
Петролният гигант претърпява опасна турбуленция в управлението след решението да увеличи годишните разходи за основната си дейност - добив на нефт и газ
&format=webp)
Петролният гигант BP се подготвя за ответна реакция от акционерите на годишното общо събрание в четвъртък, след като група недоволни инвеститори планират да се противопоставят на промяната в екологичната стратегия.
Планираната резолюция за преизбиране на председателя Хелге Лунд е обявена като възможност за инвеститорите да изразят недоволство по отношение на мерките срещу изменението на климата, корпоративното управление и влиянието на американския хедж фонд Elliott Management.
Затруднената британска енергийна компания, която през последните години изостава от по-фокусираните върху въглеводородите емисии конкуренти в бранша, се опитва да разреши проблем, подобен на криза на идентичността, като започне фундаментално възстановяване, отбелязва CNBC.
В стремежа да възстанови доверието на инвеститорите и да повиши възвръщаемостта на акционерите в краткосрочен план, през февруари BP обеща да намали разходите за възобновяеми енергийни източници и да увеличи годишните разходи за основната си дейност - добив на нефт и газ.
Пренастройването беше широко приветствано от енергийните анализатори, а главният изпълнителен директор Мъри Аучинклос заяви, че обратът е привлякъл „значителен интерес“ към активи на компанията.
Британският мениджър на активи Legal & General, водещ акционер в BP с дял от около 1%, заяви, че възнамерява да гласува против преизбирането на Лунд в четвъртък - позиция, която би противоречала на препоръката на ръководството на BP. Legal & General изразява неудовлетвореност от основните промени в енергийната стратегия, както и решението на BP да не позволи гласуване на акционерите по новата насока.
Плановете на Legal & General съвпадат с тези на международния мениджър на активи Robeco, британските пенсионни фондове Nest и Border to Coast, както и на инвеститори активисти, включително нидерландската група Follow This, които са заявили, че ще гласуват против преизбирането на Лунд.
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия и редица американски пенсионни фондове обаче съобщиха, че ще подкрепят преизбирането му.
Според Reuters консултантите по пълномощията Institutional Shareholder Services и Glass Lewis също са препоръчали да се гласува в полза на Лунд. Това проправя пътя за сблъсък между акционерите на годишното общо събрание, като наблюдателите внимателно следят нивото на инвеститорската опозиция срещу преизбирането на Лунд. В исторически план гласовете срещу председателя на ВР са под 10%.
Говорител на ВР отказа коментар за CNBC.
Планове за енергиен преход
Подновяването на фокуса на ВР върху петрола и газа идва в момент, когато енергийната компания, листвана на борсата в Лондон, е твърдо в центъра на вниманието като потенциална цел за поглъщане.
Британският конкурент Shell и американските петролни гиганти Exxon Mobil и Chevron са сочени като възможни кандидати за придобиване.
„Оценяваме значителните стъпки, които BP предприе през последните години по отношение на ангажиментите и усилията, свързани с климата, които подкрепихме чрез обширни и конструктивни диалози за създаване на дългосрочна стойност в хода на климатичния преход“, заяви на 11 април екипът за управление на инвестициите на Legal & General.
„Въпреки това сме дълбоко обезпокоени от съществените промени в стратегията, обявени в Деня на капиталовите пазари на 26 февруари, в съчетание с решението да не се допусне гласуване от акционерите по новоизменената стратегия през 2025 г.“, допълват те.
Legal & General заяви, че съобщението на BP по-рано този месец, че Лунд ще се оттегли от поста си, вероятно през следващата година, е било възприето „положително“, но продължаващото безпокойство относно плана за приемственост означава, че възнамерява да гласува против резолюцията за новата климатична стратегия.
Преди пет години BP беше един от първите енергийни гиганти, които обявиха планове за намаляване на емисиите до нула „до 2050 г. или по-рано“. Като част от този стремеж се ангажира да намали емисиите с до 40% до 2030 г. и да увеличи инвестициите във възобновяеми енергийни източници.
През февруари 2023 г. компанията намали тази цел за намаляване на емисиите до 20-30%, като заяви, че трябва да продължи да инвестира в нефт и газ, за да отговори на световното търсене.
Robeco заяви в своята обосновка, че BP е отказала да повтори така нареченото гласуване „Say on Climate“ за преразглеждането на стратегията, въпреки че преди това е поискала подкрепата на акционерите за предишните и „по-амбициозни“ цели за преход към нулеви емисии.
„Няколко пъти безуспешно поискахме последователен механизъм за обратна връзка, включително в публично писмо заедно с други инвеститори с управлявани активи на стойност 5 трилиона британски лири“, заяви Майкъл ван Еш, ръководител на отдела за гласуване в Robeco.
„В резултат на това имаме нарастващи опасения относно устойчивостта на компанията през енергийния преход и последователността на подхода й към управлението на климата, което ни кара да гласуваме против председателя“, добави той.
Тревоги за управлението
Счита се, че Elliott Management оказва натиск върху BP да намали до минимум инвестициите в нисковъглеродни технологии и да даде приоритет на петрола и газа. Наскоро стана ясно, че инвеститорът активист е натрупал близо 5% дял в BP, което го прави един от най-големите акционери на компанията.
Акционерът-активист Follow This, който отдавна настоява петролният гигант да направи повече за справяне с изменението на климата, заяви, че необходимостта да се гласува срещу Лунд не е изчезнала след новината за предстоящото му оттегляне от поста.
„Гласуването срещу Управителния съвет е единственият начин акционерите да изразят несъгласието си с отказа на BP да позволи гласуване на нейния обрат в стратегията“, заяви Марк ван Баал, основател на Follow This. „Бордът едностранно промени курса, без да поиска подкрепата на акционерите с гласуване. Това поражда сериозни опасения относно управлението. Изглежда, че ръководството се страхува от собствените си акционери“, добави той.
Акциите на ВР са се понижили с близо 10% от началото на годината.