Британската петролна компания BP отчита рязък спад в печалбата за четвъртото тримесечие поради по-слаби маржове на рафиниране, обявявайки обратно изкупуване на акции за 1,75 милиарда долара и давайки обещание за „фундаментална“ пренастройка на стратегията си, обобщава CNBC.

За четвъртото тримесечие енергийната компания отчита 1,169 милиарда долара базова печалба от възстановителни разходи (RC печалба) - използвана като заместител на нетната печалба. Това е в сравнение с 2,99 милиарда долара през същия период на миналата година и с прогноза на анализатори за 1,2 милиарда долара, според проучване на LSEG.

Компанията приписва тримесечния си спад от 48% в печалбата на „по-слаби реализирани маржове на рафиниране, по-голямо въздействие от дейността по оборота, сезонно по-ниски обеми на клиентите и горивни маржове и по-високи базови корпоративни такси“.

Нетният дълг на BP достига 23 милиарда долара през четвъртото тримесечие, увеличавайки се с 10% на годишна база. Капиталовите разходи достигат 3,7 милиарда долара през периода октомври-декември, рязък спад от 4,7 милиарда долара през четвъртото тримесечие на 2024 г.

Въпреки това изпадналата в затруднение енергийна компания стартира обратно изкупуване на акции за 1,75 милиарда долара за четвъртото тримесечие с дивидент на обикновена акция от 0,08 долара.

В изявление, придружаващо резултатите, се казва, че компанията „прекроява“ портфолиото си със „силен напредък“ в намаляването на разходите и планирана по-нататъшна ревизия. Посочва се също, че компанията планира фундаментално да пренастрои своята стратегия и да стимулира по-нататъшни подобрения в производителността - всичко това в услуга на нарастващия паричен поток и възвръщаемост.

Големите петролни компании търпят обрат през последната година, тъй като цените на суровия петрол се понижиха след първоначалния ръст заради инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. и санкциите на Запада и Г-7 срещу варелите на Москва.

BP като цяло се представя по-слабо от конкурентите си, като акциите на компанията паднаха с близо 9% през последната година - в сравнение с 6% печалби за Shell.

През уикенда инвеститорът активист Elliott Management обяви, че е натрупал дял в BP, подхранвайки спекулациите, че влиятелният хедж фонд може да окаже натиск върху енергийната компания да смени предавките в основния си петролен и газов бизнес.

Това подсили спекулациите дали BP може да стане цел за поглъщане - въпреки че размерът на компанията от £74 милиарда може да представлява предизвикателство за ухажорите, отбелязва CNBC.