Председателят на BP се оттегля от поста си след заявка за стратегическа промяна
През февруари енергийният гигант обяви планове да увеличи годишните си инвестиции до 10 млрд. долара до 2027 г.
&format=webp)
Председателят на British Petroleum Хелге Лунд обяви, ще се оттегли от поста си, с което поставя началото на процес на приемственост.
Промяната на върха в петролния гигант вероятно ще стане факт през 2026 г., съобщава CNBC. Новината дойде малко след като компанията разкри, че започва стратегическо пренастройване.
„След като основно променихме стратегията си, сега фокусът на BP е върху нейното изпълнение с бързи темпове, подобряване на резултатите и увеличаване на стойността за акционерите.
Сега е подходящият момент да започна процеса за намиране на свой наследник и да осигуря възможност за организирано и безпроблемно предаване на властта“, обясни Лунд в мотивите си за оттеглянето от компанията.
BP заяви, че процесът на приемственост ще бъде ръководен от Аманда Блан в качеството ѝ на старши независим директор.
Акциите на листваната в Лондон компания са се повишили с около 2% от началото на годината.
Главният изпълнителен директор Мъри Очинклос, който пое управлението през януари миналата година, в последно време обаче е подложен на значителен натиск да увери инвеститорите, че компанията е на прав път към подобряване на финансовите си резултати.
През февруари изпадналият в затруднение енергиен гигант обяви планове да увеличи годишните инвестиции в петролната и газовата промишленост до 10 млрд. долара до 2027 г., припомня CNBC.
На този фон, Goldman Sachs понижи прогнозата си за цените на петрола от сорта Brent и WTI заради ескалацията на митата от САЩ и по-високото предлагане от страна на ОПЕК+.
„Нашите средногодишни прогнози сега са 69/66 долара за Brent/WTI през 2025 г. и 62/59 долара през 2026 г. Вече не прогнозираме ценови диапазон, тъй като волатилността на цените вероятно ще остане повишена поради по-високия риск от рецесия“, пишат анализаторите на банката.
Глобалният бенчмарк Брент се понижи с 0,41% до 69,85 долара за барел, а фючърсите на американския West Texas Intermediate - с 0,45% до 66,65 долара за барел, допълва CNBC.
Във вторник осемте ключови производители от ОПЕК+ - Саудитска Арабия, Русия, Ирак, ОАЕ, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман се споразумяха да увеличат общия добив на суров петрол с 411 000 барела дневно, считано от май, ускорявайки темпото на планираните увеличения и понижавайки цените.
Преди това се очакваше през следващия месец групата да осъществи увеличение с малко под 140 000 барела на ден.
Договореното увеличение през май е „равностойно на три месечни“, се казва в изявление на ОПЕК, като се добавя, че „постепенното увеличение може да бъде спряно или отменено в зависимост от пазарните условия“, допълва CNBC.