Лидерите в индустрията на дизайна се доверяват на изкуствения интелект все по-рядко, отколкото преди години, и гледат към бъдещето на професията с все повече несигурност, пише Fast Company.

Това са данни от тазгодишния доклад State of Design & Make 2025 на Autodesk – технологичния гигант, който стои зад водещи софтуери за дизайн, инженеринг и производство.

Докладът се базира на мненията на над 5500 лидери и експерти от сектори като архитектура, инженеринг, строителство, производство и медии. Изследването хвърля светлина върху теми като дигитална трансформация, устойчивост, предизвикателства във веригите за доставки и, разбира се, ролята на AI в индустрията.

Според Рейчъл Амур, директор „Генеративен AI“ в Autodesk, спадът в доверието към изкуствения интелект изобщо не е изненадващ.

„Архитектите вече не просто експериментират, а започват да внедряват технологиите в реалните си проекти. Реалността обаче е доста по-сложна – икономическа несигурност, по-малки бюджети, много заинтересовани страни и огромен натиск за устойчиви реални проекти. Това е причината, поради която скептицизмът е напълно естествен.“

Амур посочва, че макар AI да е отличен в разпознаването на модели, липсата на прозрачност в начина, по който стига до определени решения, го прави трудно достъпен и „недоверен“ партньор – особено когато става дума за архитекти, които трябва да могат да валидират дизайните си и да гарантират, че те могат да бъдат реализирани.

Все пак има области, в които AI вече се приема добре. Например 39% от лидерите в индустрията казват, че използват AI, за да постигнат по-устойчиви бизнес практики – значителен ръст спрямо 34% през 2024 г. и 26% през 2023 г.

Но не само AI създава напрежение – глобалната икономика също тежи върху раменете на архитектурния сектор. Миналата година 74% от архитектурните лидери са се чувствали подготвени за неочаквани икономически събития.

През 2025 г. този процент пада до 46% – най-големият спад сред всички индустрии. Също така, 57% от тях смятат, че светът днес е доста по-несигурен, отколкото преди три години (спрямо 35% през миналата година). Само 55% планират да увеличат инвестициите си в следващите три години – спад от 28% спрямо 2024 г.

На пръв поглед резултатите звучат като реакция към една нестабилна глобална обстановка и новата администрация на Тръмп, но истината е, че индустрията усеща тези сътресения още от миналата година – данните са събрани между май и август 2024 г.

„Несигурността е реална, но такава е и възможността пред архитектите – да изграждат бъдеще, което е по-ефективно, устойчиво и концентрирано върху човека. А изкуственият интелект е инструмент, който може да ги отведе дотам“, казва Амур.