Хуманоидни роботи с отворен код? Hugging Face работи за по-достъпно технологично бъдеще
Комбинацията от AI модели и споделен хардуер променя начина, по който се създават и използват хуманоидните роботи
&format=webp)
Компанията Hugging Face, известна със софтуерните си AI инструменти с отворен код, прави неочакван ход с придобиването на френския стартъп Pollen Robotics – създател на симпатичен хуманоиден робот с името Reachy 2.
Роботът има очи като на буболечка от анимациите, две сръчни ръце и умения, които вече се използват от водещи AI компании (макар че имената им остават в тайна заради конфиденциални споразумения).
Reachy 2 може да подрежда чаши за кафе, да събира плодове и да изпълнява различни манипулации – чрез код, който ще бъде напълно отворен за разработчиците.
„Важно е роботиката да стане възможно най-достъпна“, казва Клеман Деланж, съосновател и изпълнителен директор на Hugging Face, пред WIRED.
Той подчертава, че когато става дума за физически обекти, които извършват дейности в реалния свят – у дома или на работа – хората имат нужда от много по-голямо доверие и прозрачност, отколкото към чисто софтуерен AI.
Целта на Hugging Face не е просто да продава Reachy 2, а да дава възможност на разработчиците да свалят, променят и подобряват както кода, така и хардуера на робота.
Това включва чертежи, списъци с компоненти и 3D модели – всичко необходимо, за да бъде сглобен и адаптиран според нуждите на потребителите.
Макар че продажбата на хуманоидни роботи все още е предизвикателство заради неясните сценарии на употреба и техническата сложност, екипът вярва, че с подкрепата на Hugging Face технологията може да стане по-достъпна от всякога.
В момента разработката на роботи е концентрирана в ръцете на няколко добре финансирани компании като Tesla, Figure и Agility Robotics.
Hugging Face иска да промени това – с отворен код, общност от разработчици и философията на споделения напредък.
С придобиването на Pollen Robotics, Hugging Face не просто навлиза в една нова технологична сфера, а внася добре познатата си философия за отворения код и в света на роботиката.
Според Деланж именно споделянето е това, което отключва иновациите.
„Надяваме се отвореният код да даде тласък на разнообразни нови възможности при роботите“, казва той.
Идеята не е само в отворения софтуер – хардуерът също е важен. Матийо Лапейр от Pollen Robotics обяснява, че когато даден компонент се повреди или се окаже недостатъчно добър, разработчиците могат просто да го 3D принтират отново или да го подобрят, като добавят нова част.
Интересът към тази индустрия се засилва паралелно с бума на новите AI модели. Все по-често чуваме тезата, че за да достигне нивото на човешка интелигентност, AI трябва да има и физическо присъствие – да може реално да взаимодейства, а не просто да комуникира през екраните ни.
Естествено, вълнението около хуманоидите носи и рискове. Някои от демо видеата в социалните мрежи изглеждат прекалено добри, за да са напълно реални – и често наистина не са. Експерти предупреждават, че зад камерата често стои оператор, а самите системи трудно се справят дори при най-малко отклонение от демонстрираните условия.
Това е причината, поради която Hugging Face настоява в разработката да има пълна прозрачност.
„С отворения код няма как да се скриеш, няма как да манипулираш или мамиш“, казва Деланж. И наистина – колкото по-отворена е една система, толкова повече хора могат да я разгледат, подобрят и проверят.
Компанията вече хоства роботизирани AI модели, като интересът към тях постоянно се увеличава. Добър пример за това е стартъпът Physical Intelligence, който през февруари качва първия си „фундаментален“ модел Pi0, който позволява на различни роботи да се обучават да извършват физически действия.
Според съоснователя на компанията, преподавател в UC Berkeley, Сергей Левин, точно този отворен подход води до по-бързи и по-качествени иновации – не само в софтуера, но и в хардуера.
Философията вече се разпростира и в по-широкия свят на AI. Meta дава старт на тенденцията с пускането на Llama през 2023 г., последвана от DeepSeek, който в началото на 2025 г. разтърси индустрията със своя модел, създаден при значително по-ниски разходи.
Дори OpenAI – компания, която традиционно пази моделите си в тайна – обявява, че ще пусне свободно достъпен модел с отворен код през лятото.
Чрез модели за изкуствен интелект, които имат възможността да управляват машини, и хардуер, който може да бъде обработван от потребителите, бъдещето на роботиката изглежда по-достъпно и вълнуващо, отколкото някога е било.