След Signalgate 2: Тръмп застава твърдо зад министъра на отбраната Пийт Хегсет
Говорителят на Белия дом заяви, че Хегсет „се справя феноменално с ръководството на Пентагона“
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп „застава твърдо зад Пийт Хегсет“.
Това съобщиха от Белия дом след новото изтичане на информация за групов чат, в който са участвали съпругата, братът и личният адвокат на министъра на отбраната и в който са споделени подробности за военни атаки.
Скандалът идва само месец след като журналистът Джефри Голдбърг от списание Atlantic беше случайно добавен към групов чат в Signal, в който служители на кабинетa, включително Хегсет, са обсъждали нападение срещу бунтовниците хути в Йемен.
В Signalgate 2 се твърди, че Хегсет е споделял информация за въздушни удари срещу Йемен, съобщи BBC, позовавайки се на запознати източници.
Макар да не отрече това, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви, че президентът все още подкрепя Хегсет. Пред Fox News тя коментира още, че Хегсет „се справя феноменално с ръководството на Пентагона“ и приписа последните доклади на вътрешни разногласия във ведомството. „Това се случва, когато целият Пентагон работи срещу теб и срещу грандиозната промяна, която се опитваш да осъществиш“, допълни тя.
Пред репортери самият Хегсет заяви, че медиите са „пълни с мистификатори“, които „се опитват да режат и горят хора“, но не отговори директно на историята за втория чат, която първо беше публикувана в The New York Times. В изявление до вестника Белият дом заяви, че не е била споделяна никаква класифицирана информация.
Съобщенията във втория чат, изпратени на 15 март, са включвали разписанията на полетите на американските самолети F/A-18 Hornet, извършващи удари по цели на хутите.
Съпругата на Хегсет, Дженифър, също е била включена в чата. Тя е бивш продуцент на Fox News и не заема официална длъжност в Пентагона, а Хегсет и преди е бил критикуван, че я включва в срещи с чуждестранни лидери.
Брат му Фил и личният му адвокат Тим Парлаторе заемат постове в Министерството на отбраната. Не е ясно защо някой от тримата би се нуждаел от предварителни предупреждения за чувствителни планове за удари на САЩ, отбелязва BBC.
За разлика от първата група Signal втората - наречена Defense | Team Huddle, е създадена от Хегсет, твърди в публикацията The New York Times.
Белият дом отрича, че и в първата група е била обсъждана класифицирана информация, въпреки че критиците на Хегсет - включително бивши служители на отбраната, поставят това под въпрос. Те твърдят, че обсъждането на подобна информация в чатове може да застраши американските служители, извършващи военни операции.
Signal използва криптиране от край до край, което означава, че само изпращачът на съобщението и неговите получатели могат да видят съдържанието му. Това се счита за високо ниво на сигурност за приложение за съобщения. Но то не предлага защита, ако нечий телефон бъде прегледан от друго лице или попадне в неподходящи ръце, или ако в групов чат бъде добавено неподходящо лице.
Експерти твърдят, че именно затова класифицираните комуникации обикновено се осъществяват на сигурни, контролирани от правителството места, а не в личните устройства на служителите.
Миналата седмица министър Хегсет уволни трима високопоставени служители на Пентагона за „неразрешено разкриване на информация“ - обвинение, което според тях е „неоснователно“.
В размяна на реплики извън Белия дом министърът приписа новия чат скандал именно на уволнените от него служители.
„Каква голяма изненада, че няколко изтичащи информация са уволнени и изведнъж излизат куп хитови материали“, заяви той. Продължи като осъди репортерите и заяви, че е разговарял с президента и че „през цялото време са били на една и съща вълна.“
В статия за Politico от неделя, Джон Уолиот, бивш високопоставен говорител на Пентагона, който подаде оставка миналата седмица, написа, че във ведомството цари „пълен хаос“. По думите му, не е вярно, че тримата уволнени служители са изнасяли информация.
„За съжаление екипът на Хегсет има навика да разпространява анонимно и лесно опровержими лъжи за своите колеги, които си тръгват от работа.“
В изявление в X Шон Парнъл, настоящият говорител на Пентагона, обвини „мразещите Тръмп медии“, че „унищожават всеки, който е ангажиран с програмата на президента Тръмп“. Той повтори думите на Белия дом, като заяви, че „в нито един чат не е имало класифицирана информация“.
Вашингтон твърди, че ударите в Йемен срещу хутите са заради техните действия към товарни кораби, преминаващи през Червено море - важен воден път за международната търговия.
От ноември 2023 г. хутите са атакували десетки търговски кораби с ракети, безпилотни самолети и малки лодки в Червено море и Аденския залив. Те са потопили два плавателни съда, завзели са трети и са убили четирима членове на екипажа.
Хутите заявиха, че действат в подкрепа на палестинците във войната между Израел и Хамас в Газа, и твърдят - често невярно, че атакуват само кораби, свързани с Израел, САЩ или Обединеното кралство.
По данни на управляваното от хутите министерство на здравеопазването американските въздушни удари по петролен терминал в северозападен Йемен тази седмица са отнели живота на най-малко 74 души и са ранили 171. Ръководеното от хутите правителство заяви, че нападението представлява „военно престъпление“.