Между Европейската централна банка и Европейската комисия се очертава сериозен сблъсък за това дали правилата на блока за управление на криптовалутите са достатъчно силни, за да устоят на Доналд Тръмп.

ЕЦБ смята, че щедрата подкрепа на Белия дом за американския криптосектор рискува да предизвика финансова „зараза“, която може да взриви европейската икономика, според документ, цитиран от POLITICO. Тя настоява за спешно преработване на законите, влезли изцяло в сила само преди четири месеца. Но Комисията отхвърля този анализ на банката, сигнализирайки, че тя не е разбрала правилно правилата на ЕС. Според нея това е нежелана намеса в законотворчеството.

Тази ситуация хвърля светлина върху това колко разтревожени са като цяло създателите на финансовата политика от действията на администрацията на Тръмп за „разширяване на обхвата на долара“ чрез сложни финансови технологии. Европейските служители се опасяват, че няколко големи реформи на финансовия пазар, които президентът на САЩ предвижда, ще подкопаят усилията за постигане на стратегическа независимост, докато ЕС се опитва да обнови финансовия си сектор. Те се опасяват, че това ще предизвика изтичане на активи към САЩ и ще доведе до нови рискове в системата.

Конкретният сблъсък засяга Регламента за пазарите на криптовалутни активи (MiCA) - исторически закон, приет през 2023 г. и обявен за първия регламент в света, който въвежда силни гаранции и защита на потребителите на криптовалути. Цифровите валути, които могат да търгуват онлайн, изглежда ще получат нов живот при Тръмп, след като индустрията вкара милиарди долари в предизборната му кампания.

STABLE и GENIUS

В основата на неотдавнашната схватка е тревогата по отношение на т.нар. „стабилна монети“, които са обвързани с фиатни валути като долар и евро, за разлика от по-волатилните им събратя като Bitcoin. По-голямата част от тях са деноминирани в долари и в някои държави вече се използват като лесно достъпна алтернатива на зелените пари, когато местните валути са ненадеждни. Правителствата се опасяват, че те биха могли да заменят традиционните пари, подкопавайки националния суверенитет и оставяйки гражданите уязвими на ефектите на една индустрия, склонна към катастрофални сривове.

На теория MiCA намалява риска стабилните монети, подкрепени с чуждестранна валута, да нарушат европейската икономика, ограничавайки кой и какво количество може да емитира, като същевременно позволява на гражданите на ЕС да ги използват. Но планираните реформи в САЩ, включително изпълнителна заповед на Белия дом и изготвянето на два закона - наречени STABLE и GENIUS - разширяват обхвата на американската индустрия за стабилни монети. Според анализ на британската банка Standard and Chartered предлагането на токени, обезпечени с долари, може да достигне 2 трилиона долара до 2028 г., в сравнение с 240 милиарда днес. Това предизвика панически предупреждения от страна на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард и нейния цар по цифровите плащания Пиеро Чиполоне.

През последните месеци и двамата изказаха предположение, че правилата на MiCA не са достатъчно силни, за да устоят на ефектите от турболенцията на американската индустрия за стабилни монети. Те се опасяват, че потокът от деноминирани в долари активи в Европа може да пренасочи европейските спестявания към САЩ. В четвъртък Лагард заяви, че MiCA ще трябва да се промени, и намекна, че уникалната заплаха, която представляват стабилните монети, е „разбрана“ от Комисията и други институции на ЕС.

Оказва се обаче, че тези думи са дошли след остра размяна на реплики между ЕЦБ и ЕК.

Фундаментално погрешно тълкуване

Драмата започва на 14 април, когато висши служители от финансовите служби на правителствата на ЕС се срещат, за да обсъдят въздействието на американските криптоактиви върху финансовата стабилност на ЕС. Както централната банка, така и изпълнителната власт на ЕС разпространяват свои собствени документи по темата, подчертаващи пропастта между възгледите на институциите за рисковете, идващи от Вашингтон.

ЕЦБ твърди, че регламентът се нуждае от сериозно преосмисляне, като предупреждава, че той е твърде либерален към модела на „мултиемисия“, при който базираните в Европа емитенти на стабилни монети обединяват ресурсите си с такива от трети държави, обяснява POLITICO.

Пропастта между възгледите на институциите е довела до сериозен сблъсък по време на срещата, тъй като представителите на ЕС и повечето правителства са се противопоставили на централната банка.

„Комисията беше съвсем ясна, че има различни виждания по тази тема, а държавите, подкрепили идеята, че са нужни бързи промени в правилата, не са много“, коментира източник на изданието.

Според него документът на ЕЦБ се основава на фундаментално погрешно тълкуване на MiCA. По думите му този регламент е бил изрично разработен, за да разреши проблемите, посочвани сега от ЕЦБ.

„Икономически безсмислено е потребителите от САЩ да налагат искания за обратно изкупуване на европейски емитенти. Идеята за бягство на криптоактиви, обезпечени едно към едно с фиатни валути, е безсмислица“, смята той.

Привържениците на MiCA обвиняват ЕЦБ, че раздухва заплахата от стабилните монети, за да засили политическата подкрепа за спорния си проект за цифрово евро - усилие за изграждане на общоевропейска платежна система, която според централната банка ще предпази европейската финансова инфраструктура.

Според Франкфурт стабилните монети, деноминирани в долари, които са обезпечени предимно с американски държавни ценни книжа, съставляват 99% от пазара. Централната банка се опасява, че разрешаването на емитентите на стабилни монети, обезпечени в долари, да предлагат своя продукт както в САЩ, така и в ЕС, би могло да облагодетелства и „съществуващите емитенти на стабилни монети извън блока, които вече са установили олигополна пазарна позиция“. Това, според банката, би могло да предизвика поток от инвестиции от ЕС в американски дълг, подкопавайки плановете на блока да укрепи собствения си финансов пазар.

В най-лошия случай, твърди ЕЦБ, емитентите от ЕС може да бъдат принудени да изкупуват обратно притежаваните от тях чуждестранни токени, както и европейските, рискувайки „масово изтегляне“ на резерви, ако се установи, че някой от тях е неплатежоспособен. Потенциално това би могло да има верижен ефект върху изложените на риск банки.

ЕК обаче категорично защитава ефективността на правилата, намеквайки, че централната банка е мелодраматична.

„Рисковете, произтичащи от такива глобални стабилни монети, изглеждат преувеличени и са управляеми в рамките на съществуващата правна среда“, се казва в докумен на Комисията.

Изпълнителният орган на ЕС твърди, че все още е „твърде рано“ да се прецени какъв ефект ще има възраждането на криптовалутите в САЩ върху пазарите в ЕС. Според него правилата на MiCA вече изискват от доставчиците на криптоактиви да се придържат към по-строги критерии, за да работят на европейския пазар, и вече са принудили някои големи играчи да изключат от борсите своите стабилни монети, включително добре известния Tether.