Президентът на САЩ Доналд Тръмп най-сетне срещна най-сериозния си опонент - финансовите пазари.

Откакто се завърна във Вашингтон преди три месеца, Тръмп разклати федералните институции, консолидира изпълнителната власт, постави под въпрос международните съюзи и преосмисли икономическите връзки на Америка по света. Действията му породиха протести, съдебни дела, спад в рейтинга и засилена политическа съпротива.

И все пак, единствената сила, която последователно го принуждава да отстъпи, е Уолстрийт, пише в коментар The Wall Street Journal.

През последните дни Тръмп смекчи икономическите и търговските си позиции след периоди на силна пазарна нестабилност. В началото на месеца той наложи 90-дневно отлагане на множество мита, които беше въвел само дни по-рано, след като фондовите пазари се сринаха, а разпродажбата на държавни облигации стресира инвеститорите. Тази седмица Тръмп също омекоти тона си спрямо Китай, след като увеличи митата върху китайския внос до 145%. Също така временно се отказа от намерението си да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, след като самата идея за това предизвика нов пазарен срив.

И президентът, и представители на Белия дом твърдят, че рязката промяна в курса е част от дългосрочна стратегия, целяща да принуди както съюзници, така и опоненти да сключат изгодни за САЩ търговски споразумения. Те подчертават, че Тръмп остава твърдо решен да изпълни обещанието си за рестартиране на глобалната търговия.

Във всеки един от тези случаи обаче Тръмп е бил изправен пред ясни доказателства от свои съветници и членове на кабинета, включително министъра на финансите Скот Бесънт и търговския министър Хауърд Лътник, че упорството би задълбочило пазарния хаос. Това твърдят източници на WSJ след като по-рано този месец Тръмп сам призна, че е спрял митата отчасти защото следи пазарите. „Хората започнаха да се чувстват малко зле“, каза той.

В своя тримесечен доклад Международният валутен фонд прогнозира забавяне на световния икономически растеж, включително в САЩ, вследствие на митата, наложени от Тръмп.

„Единственият интерес, който ръководи решенията на президента Тръмп, е интересът на американския народ“, заяви на този фон говорителят на Белия дом Куш Десай.

Тръмп редовно разговаря с ръководители на големи компании, обезпокоени от въздействието на търговската политика върху техните печалби. В понеделник Тръмп се срещна с ръководителите на най-големите търговски вериги в страната, включително Target, Walmart и Home Depot. Според запознати с разговора, те са предупредили, че митата могат да разклатят веригите на доставки и да повишат цените, пише още WSJ.

Сегашни и бивши съветници на Тръмп твърдят, че той внимателно следи пазарите и като страстен потребител на медии няма как да избегне заглавията за драматичните колебания.

„Той гледа на пазарите като на барометър за състоянието на нещата“, казва бившият му политически съветник Дейвид Ърбън. „За него това е важен показател за общественото настроение и състоянието на финансовия свят.“

Но стремежът на Тръмп към ръст на пазарите и едновременно с това връщане на производството в САЩ чрез високи мита си противоречат.

„Има вътрешен конфликт между любовта на президента към пазарите и неприязънта му към идеята американският работник да бъде ощетен“, добавя Ърбън. „Този конфликт наблюдаваме в момента - два противоположни подхода, които се борят един с друг.“

Откакто Тръмп пое властта, S&P 500 е спаднал с около 10% - най-лошото представяне за първите 94 дни от президентски мандат в историята на индекса, според данни на Dow Jones, чиято статистика датира от 1928 г.

Тръмп обикновено си приписва заслугите, когато пазарите вървят нагоре, и се дистанцира от поемане на отговорност при спад. Често твърди, че е наследил „болен“ пазар от предшественика си Джо Байдън. По време на президентската кампания предупреди, че избирането на Камала Харис ще доведе до „срив и депресия в стил 1929 г.“

Публичните изказвания на Тръмп подчертават неговата обсебеност от пазарните колебания.

„Мисля, че всичко върви отлично - ПАЗАРИТЕ ЩЕ ИЗБУХНАТ!“, написа Тръмп в Truth Social по-рано този месец, след като обяви нова вълна от мита върху десетки държави, което предизвика най-голямата разпродажба на пазара от години.

Той омаловажи спада на пазарите, като заяви, че това е цена, която си струва да се плати за преоформяне на икономиката. „Не искам нищо да пада, но понякога трябва да вземеш горчивото лекарство, за да се излекуваш“, каза той тогава.

Малко преди да обяви 90-дневното отлагане на митата, Тръмп написа в социалните мрежи: „СЕГА Е НАЙ-ДОБРОТО ВРЕМЕ ЗА ПОКУПКА!!“ Когато пазарите скочиха в отговор на новината, той се похвали, че финансистът Чарлз Шваб, негов чест гост в Белия дом, е спечелил 2,5 милиарда долара от това.

Екипът на Тръмп също така обмисля използването на пазарите като оръжие срещу Китай. В скорошно телевизионно интервю Бесънт не изключи възможността за премахване на китайски компании от американските борси.

Тръмп неведнъж е изразявал гордостта си от пазарните успехи по време на първия си мандат. „Много се гордея с това. Сега трябва да вървим само нагоре, нагоре, нагоре“, казва той в интервю за ABC News, след като индексът Dow Jones премина границата от 20 000 пункта през 2017 г.

Той често твърди, че пазарите са се покачили с 88% по време на първия му мандат, наричайки го „най-великия ръст в историята на САЩ“.

Реално, индексът S&P 500 е нараснал с около 67% по време на първия му мандат - повече от 56% ръст при Байдън, но по-малко от ръста по време на първия мандат на Обама, когато икономиката се възстановяваше от кризата от 2008–2009 г.

След като Тръмп спечели изборите миналата година, индексът Dow Jones отбеляза най-големия си дневен ръст от две години. Следизборното рали обаче вече е напълно изтрито.