Обратното броене започна.

По време на първото си пътуване до Европа през февруари министърът на отбраната на САЩ Питър Хегсет предупреди, че американското военно присъствие в Европа „не е завинаги“, което предизвика шок в столиците на континента.

Оттогава насам американски и европейски официални лица отново и отново отричат, че ангажиментът на САЩ към НАТО при управлението на президента Доналд Тръмп се разколебава и че Вашингтон обмисля изтегляне на войските - но малцина се съмняват, че този момент в крайна сметка ще настъпи.

„Сигурен съм, че ще има известно намаляване на американското присъствие в Европа“, казва пред POLITICOP генерал-лейтенант в оставка Бен Ходжис, бивш командващ на американската армия в Европа.

Оценките за броя на американските сили в Европа варират от 70 000 до 90 000 постоянни военнослужещи. Но всички те показват значително намаляване в сравнение с 50-те години на миналия век, по време на най-напрегнатите дни на Студената война, когато на континента са били разположени над 400 000 американски войници.

Според анализатори и настоящи и бивши американски военни, изтеглянето - или дори намаляването - на броя на американските войски в Европа ще ограничи значително възпиращата сила срещу Русия и ще струва скъпо както на европейците, така и на американците. Доклад на Германския икономически институт (IW Кьолн) предупреди тази седмица, че на Европа може да ѝ трябват 10 до 12 години, за да замени ключови военни способности на САЩ.

„Моят съвет е да поддържаме тази позиция на силите, каквато е сега“, заяви по-рано този месец пред американските законодатели началникът на Европейското командване на САЩ генерал Кристофър Каволи, който е и върховен съюзен командир на НАТО в Европа. „Ние колективно се нуждаем от силно сухопътно присъствие, специално за да преодолеем това единствено руско предимство, че могат да поставят свои сили на нашата граница“.

По думите му намаляването на американското присъствие в Европа неизбежно ще „забави“ отговора на потенциална руска атака.

Каволи се пенсионира това лято и според съобщенията Вашингтон обмисля да се откаже от командването на НАТО след неговото напускане, което ще позволи на европеец да заеме поста за първи път от основаването на алианса през 1949 г.

Самоизпълняващо се пророчество

Някои страни искат да се подготвят за изтегляне на САЩ, вместо да се надяват на най-доброто, но не всички столици са на едно мнение, посочват трима европейски служители пред POLITICO.

Най-големият европейски контингент от американски военнослужещи - повече от 38 000 души - се намира в Германия, според Международния институт за стратегически изследвания, базиран във Великобритания мозъчен тръст. Над 14 000 души има и в Полша, 12 000 души в Италия и 10 000 души във Великобритания. По-рано този месец NBC News съобщи, че Пентагонът обмисля извеждането на до 10 000 военнослужещи от Централна Европа, главно от Полша и Румъния. Двете държави категорично отрекоха тази новина.

Няколко европейски държави настояват Вашингтон да изясни плановете си.

Германският министър на отбраната Борис Писториус поиска от Вашингтон подходяща пътна карта за потенциалните съкращения на войските, за да започне планирането. Призивът му беше подкрепен от финландския му колега Анти Хекянен.

Досега Пентагонът не е отговорил на тези искания.

„САЩ имат задължения по регионалните отбранителни планове на НАТО, договорени на срещата на върха във Вилнюс през 2023 г. Ако Вашингтон каже: „Добре, напускаме“, това ще трябва да стане в координация със съюзниците, за да се разбере как да се променят плановете и кой какво може да прави“, обяснява Ходжес.

Други европейски правителства все още се надяват, че междинните избори в САЩ след две години, както и следващите президентски избори в САЩ през 2028 г., ще ограничат властта на Тръмп и ще възстановят стария съюз със САЩ. Те също така се опасяват, че започването на подготовка за най-лошото може да се превърне в самоизпълняващо се пророчество и само да ускори движението, което все още се надяват да избегнат.

„Ако трябва да цитирам бившия германски канцлер Ото фон Бисмарк, не се самоубиваш, защото се страхуваш от смъртта“, казва латвийският министър на отбраната Андрис Спрудс на конференция в Париж по-рано този месец.

Но това не е първият път, в който администрацията на САЩ обмисля да намали военния си отпечатък в Европа, за да се съсредоточи върху Азия. По времето на Барак Обама САЩ започнаха да работят за постигането на тази цел, но обърнаха курса - и увеличиха броя на войниците си в Европа - след като руският президент Владимир Путин незаконно анексира Крим през 2014 г.

Скъпоструващо изтегляне

„Първите засегнати“ от изтеглянето на американските войски ще бъдат Полша и балтийските държави, смята Бен Харис, научен сътрудник по въпросите на Европа и външната политика на САЩ в Съвета за международни отношения, добавяйки, че сигурността на Европа като цяло ще бъде отслабена.

„Частичното изтегляне вероятно ще започне с онези американски войски, които са разположени от февруари 2022 г. по програмата на НАТО за засилено предно присъствие, когато Русия нахлу в Украйна“, смята той.

Американските войски в Европа попадат под различни режими.

Постоянните сили са разположени дългосрочно и идват в Европа със семействата си. По-голямата част от тях са в Германия, Италия и Обединеното кралство. Дългосрочните ротационни сили, които се финансират с пари извън обичайния бюджет, включват засиленото предно присъствие на НАТО и операцията „Атлантическа решимост“. САЩ ръководят и многонационалната бойна група в Полша, а програмите за партньорство на Националната гвардия с държавите попадат в обхвата на двустранните споразумения с европейските държави.

„Тръмп няма да се нуждае от одобрението на Конгреса на САЩ, за да намали някои войски в Европа“, обяснява Харис.

Всяко изтегляне или намаляване на американското присъствие обаче ще повдигне сериозни въпроси, свързани с разходите и сложната логистика на преместването на военното оборудване. САЩ са разположили широк спектър от оборудване, вариращо от танкове до хеликоптери, кораби и ядрени оръжия. Техните подразделения за противоракетна отбрана Aegis Ashore в Румъния и Полша са особено важни за защитата на Европа от въздушни нападения.

По време на първото си президентство, през 2020 г., Тръмп обяви план за извеждане на около 12 000 войници от Германия. Някои от тях трябваше да се преместят на други места в Европа, а други да се приберат у дома.

„Планът забуксува заради разходите, свързани с извеждането на тези войници и в крайна сметка беше отменен от бившия президент Джо Байдън“, припомня Харис,

Според Ходжис, бивш американски командир, несигурността може да подтикне европейските столици „да обединят своите възможности и отбранителна индустрия“.

„Американските войски в Европа представляват ядрено възпиране, въздушна и морска мощ. Но на терен, по отношение на общия размер и способности, европейците имат по-голяма мощ“, добавя той.