Huawei Technologies тества най-новия си мощен процесор с изкуствен интелект, който компанията се надява да замени продукти от по-висок клас на американския гигант Nvidia.

Стабилният напредък на една от водещите китайски технологични компании показва устойчивостта на полупроводниковата индустрия в страната въпреки усилията на Вашингтон да я задуши, включително чрез прекратяване на достъпа до някои западни съоръжения за производство на чипове.

На този фон Huawei се е обърнала към някои местни технологични компании за тестване на техническата осъществимост на новия чип, наречен Ascend 910D, предава Тhe Wall Steet Journal. Компанията ще получи първата партида образци на процесора още в края на май, твърдят източници на изданието.

Разработката все още е в ранен етап и ще са необходими редица тестове, за да се оцени производителността на чипа и той да бъде готов за клиентите.

Huawei се надява, че най-новата итерация на процесорите Ascend AI ще бъде по-мощна от H100 на Nvidia, популярен чип, използван за обучение на AI, който беше пуснат през 2022 г. Предишните версии на китайската компания се наричат 910B и 910C.

Huawei се превърна в шампион на Китай в технологична област, в която САЩ все още са начело. Базираната в Шънджън компания е разработила някои от най-обещаващите заместители на чиповете с изкуствен интелект на Nvidia. Това е част от усилията на Пекин да изгради самостоятелна полупроводникова индустрия.

Huawei, която е в черния търговски списък на САЩ от близо шест години, показа способността си да се отърве от американските ограничения, пускайки смартфон от висок клас през 2023 г.

Моделът, Mate 60, се захранва от процесор местно производство и повдигна вежди в правителството на САЩ, когато беше представен по време на посещение в Пекин от тогавашния министър на търговията Джина Реймондо.

Новият чип на компанията използва технологии за опаковане, за да интегрира повече силициеви матрици заедно и да повиши производителността, твърдят запознати пред WSJ. 910D е енергоемък и е по-малко ефективен от H100 на Nvidia.

По-рано този месец Вашингтон добави чипа H20 на Nvidia - най-усъвършенствания процесор, който компанията може да продава в Китай без лиценз - към нарастващия списък с полупроводници, чието разпространение е ограничено там. Nvidia заяви, че в резултат на това ще поеме загуби в размер на 5,5 млрд. долара.

Ограниченията дават възможност на китайските съперници на Nvidia, като Huawei и пекинската Cambricon Technologies, които са разработили подобни чипове.

Тази година Huawei е готова да достави повече от 800 000 чипа Ascend 910B и 910C на клиенти, включително държавни телекомуникационни оператори и частни разработчици на изкуствен интелект като компанията майка на TikTok ByteDance.

Някои купувачи вече са водили разговори с Huawei за увеличаване на поръчките на 910C, след като администрацията на Тръмп ограничи износа на H20 на Nvidia, съобщава WSJ.

Въпреки затрудненията в производството Huawei и няколко китайски компании за чипове вече са успели да доставят някои продукти, сравними с чиповете на Nvidia, макар и със забавяне от няколко години.

Пекин също така насърчава китайските разработчици на изкуствен интелект да увеличат покупките на местни чипове. Държавните центрове за данни твърдят, че повечето използвани от тях чипове са от китайски доставчици.

Въпреки това предишните процесори на Huawei не успяха да оправдаят очакванията си. 910C се предлагаше на клиентите като сравним с H100 на Nvidia, но инженерите, които са използвали двата чипа, твърдят, че производителността на Huawei не отговаря на тази на съперника му.

Huawei се сблъсква с предизвикателства при производството на такива чипове в значителен мащаб. Тя е откъсната от най-голямата леярна в света - Taiwan Semiconductor Manufacturing. Най-близката китайска алтернатива, Semiconductor Manufacturing International, е блокирана откъм най-модерното оборудване за производство на чипове.

Вашингтон също така спря директния достъп на Китай до някои ключови компоненти за чиповете с изкуствен интелект, като например най-новите високоскоростни модули за памет.

Предвид тези ограничения, ръководителите на Huawei говорят за съсредоточаване върху изграждането на по-ефективни и по-бързи системи за използване на техните чипове, вместо да правят отделни процесори по-мощни.

Свързването на повече чипове в една система не е тривиална задача. Тя изисква стабилни мрежи, както и софтуер и инженеринг за предотвратяване на мрежови сривове, твърдят специалисти от индустрията.

„Наличието на пет пъти повече Ascend компенсира повече от това, че всеки графичен процесор има само една трета от производителността на Nvidia Blackwell“, пише в доклад изследователската компания SemiAnalysis. „Недостигът на мощност е от значение, но не е ограничаващ фактор в Китай.“