UBS надхвърли очакванията за печалби през първото тримесечие
Швейцарският банков гигант отчете 32% годишен ръст на приходите на звеното за глобални пазари на инвестиционното си банкиране
&format=webp)
Швейцарският банков гигант UBS надхвърли очакванията за първото тримесечие на годината поради рязката възвръщаемост на инвестиционното банкиране, но предупреди за въздействието на американскита мита върху световната търговия на фона на рязкото понижение на акциите си.
Нетната печалба, подлежаща на разпределение между акционерите, достигна 1,692 млрд. долара през първото тримесечие в сравнение със средната прогноза от 1,359 млрд. долара в анкета на LSEG сред анализатори. Приходите за периода възлизат на 12,557 млрд. долара, при очаквания на анализаторите за 12,99 млрд. долара, отбелязва CNBC.
Възвръщаемостта на материалния капитал достига 8,5% спрямо 3,9% през последното тримесечие на миналата година. Съотношението на капитала CET 1, което е показател за платежоспособността на банката, остава 14,3%, без промяна спрямо декемврийското тримесечие.
Кредиторът съобщи, че е постигнал 32% годишен ръст на приходите на звеното за глобални пазари на инвестиционното банкиране, което до голяма степен се дължи на „по-високата активност на клиентите в областта на акциите и валутните операции с ръст във всички региони“.
Банковият гигант обаче отчита 1,629 млрд. долара нетен лихвен доход - разликата между приходите от кредити и инвестиции и плащанията по депозити, което е с 16% по-малко на годишна база и с 11% по-малко от предишното тримесечие, като се ориентира за по-нататъшен спад през юнското тримесечие.
„През второто тримесечие очакваме нетният лихвен доход в Global Wealth Management да намалее последователно с нисък едноцифрен процент, а подобен спад виждаме и в NII на Personal & Corporate Banking в швейцарски франкове. В щатски долари очакваме NII на Personal & Corporate Banking да се увеличи последователно със среден едноцифрен процент, въз основа на текущите валутни курсове“, заявиха от UBS.
Инвеститорите внимателно следят тези показатели, тъй като европейските банки преминават към среда на облекчаване на паричната политика, особено в Швейцария, която се бори със силния франк и потиснатата инфлация с лихвени проценти до 0,25%.
В сряда UBS потвърди, че е завършила обратното изкупуване на акции за 500 млн. долара и възнамерява да продължи изпълнението на план за обратно изкупуване на акции за 2,5 млрд. долара до края на 2025 г.
Тази година UBS претърпя спад на акциите с около 10%, като основната част от загубите бяха регистрирани след налагането на тарифите от Белия дом на световните търговски партньори на 2 април.
Швейцария е заплашена от 31% мита, ако не успее да постигне по-компромисна търговска сделка до края на 90-дневната пауза на Вашингтон. За сравнение, ЕС беше засегнат от 20% американски тарифи.
Напрежението и потенциалните перспективи за рецесия на най-голямата икономика в света носят проблеми на швейцарския банков гигант и на неговото подразделение за управление на глобалното благосъстояние, тъй катоминалата година около половината от инвестираните активи на UBS са били съсредоточени в по-широкия американски регион.
„Бързите и значителни промени в търговските тарифи, повишеният риск от ескалация и значително нарасналата макроикономическа несигурност доведоха до голяма пазарна волатилност през първите седмици на април“, допълниха от UBS в сряда.
„С широк спектър от възможни резултати икономическият път напред е особено непредсказуем. Перспективата за по-високи мита върху световната търговия представлява съществен риск за глобалния растеж и инфлацията, като замъглява перспективите за лихвените проценти.“
Банката отбелязва възможността за „по-нататъшни скокове на волатилността“, тъй като пазарите остават чувствителни към нови събития, свързани с митата, като „продължителната несигурност ще се отрази на настроенията и ще накара компаниите и инвеститорите да отложат важни решения относно стратегията, разпределението на капитала и инвестициите“.
Картината на дългосрочната рентабилност на UBS остава помрачена от въпросите за потенциални нови и още по-драконовски капиталови изисквания от швейцарските регулатори, които поставиха под въпрос статута на банката като „твърде голям, за да фалира“, след като тя погълна фалиралия си местен конкурент Credit Suisse.
Сделката накара UBS да тръгне по пътя на максималното съпротивление срещу по-нататъшни ограничения, които според нея биха подкопали конкурентоспособността ѝ като вече адекватно капитализирана структура.
„Лобирането на UBS е видимо и недвусмислено, и намира отзвук на различни места. Но Федералният съвет не може да бъде сплашван от лобиране, а трябва да представлява и интересите на данъкоплатците“, коментира президентът на Швейцария Карин Келър-Сутер пред телевизия SRF миналия месец.
„Федералният съвет има една цел: в случай на криза UBS, която е от системно значение, да може да бъде преструктурирана. Това означава, че системно важните части на банката могат да бъдат отделени в Швейцария. Това трябва да бъде целта на Федералния съвет и на новото законодателство“, допълни тя.