Ерик Тръмп: Ако банките не внимават какво следва, ще изчезнат след 10 години
„Съвременната финансова система е счупена, бавна и скъпа“, смята синът на президента на САЩ и изпълнителен вицепрезидент на Trump Organization
&format=webp)
Ерик Тръмп отправи сериозно предупреждение към банките: Променете стратегията си за работа или ще изчезнете.
„Съвременната финансова система е счупена, бавна и скъпа“, заяви синът на президента на САЩ и изпълнителен вицепрезидент на Trump Organization в интервю за CNBC в Дубай, където присъства на форум за развитието на Обединените арабски емирства като център за криптовалути.
Според него, „няма нещо, което да не може да работи като блокчейн по-добре от начина, по който работят сегашните финансови институции. SWIFT е абсолютна катастрофа“, допълни той, визирайки глобалната международна мрежа за обмен за финансови транзакции.
Вторият син на президента на САЩ през последните години често посещава ОАЕ на фона на разширяващите се проекти за недвижими имоти с марката „Тръмп“ в страната и по-широкия регион на Персийския залив, и не на последно място - тъй като той бързо се превръща в глобален център за криптовалута.
Гласовит привърженик на криптовалутите, през декември Ерик Тръмп прогнозира, че биткойнът ще достигне 1 млн. долара по време на конференцията Bitcoin MENA 2024 в Абу Даби. Криптопазарите обаче се оказаха силно волатилни на фона на разпродажбата на рискови активи, предизвикана от търговските тарифи на Тръмп, отбелязва CNBC.
На събитието в Дубай синът на президента на САЩ продължи с критиките си към сегашната банкова система, която според него „облагодетелства свръхбогатите“.
„И това, което всъщност ме накара да се занимавам с криптовалути, е фактът, че осъзнах, че банковата ни система е въоръжена срещу огромното мнозинство от хората в нашата страна, или хората, които нямат нули в баланса си. Или хората, които може би са носили червена шапка с надпис „Да направим Америка отново велика“. Това ме принуди да навляза в света на криптовалутите. Казвам ви, че ако банките не внимават какво предстои, след 10 години ще изчезнат.“
Критиките идват в момент, когато секторът се опитва да се ориентира в бързо разрастващата се индустрия на криптовалутите, която децентрализира финансите и премахва нуждата от традиционни посредници като банките.
Платформите за децентрализирано финансиране (DeFi) дават възможност за осъществяване на peer-to-peer трансакции с конкурентни или нулеви такси за обработка и за откриване на сметки, които обикновено са източник на приходи за традиционните банки.
„Можете да отворите DeFi приложение точно сега, можете да отворите всяко приложение за криптовалута и да изпращате пари, от портфейл до портфейл, незабавно, без разходите, без променливостта на банките“, допълни Ерик Тръмп.
Някои финансови гиганти, включително JP Morgan и Goldman Sachs, вече стартираха блокчейн мрежи и бюра за криптотърговия в отговор на нарастващата популярност на тези валути.
Въпреки това критиците на този сравнително нов клас активи предупреждават, че липсата на регулация, уязвимостта на сигурността, нестабилността и ограничената защита създават сериозни рискове за потребителите.
На този фон обаче администрацията на Тръмп обеща да даде началото на ера на разцвет за криптоиндустрията, а президентът и съпругата му Мелания пуснаха собствени миймкойни, което доведе до опасения от експертите по етика за потенциални конфликти на интереси.
Семейство Тръмп е начело и на криптоплатформата World Liberty Financial, съоснована с милиардера в областта на недвижимите имоти и настоящ пратеник на Белия дом за Близкия изток и главен преговарящ за постигане на мирно споразумение за Украйна Стив Уиткоф.
Ерик Тръмп и по-големият му брат Доналд Тръмп-Младши наскоро обявиха планове да пуснат стейбълкойн, обезпечен с американски долари, чрез World Liberty Financial, а през март стартираха нова компания за добив на биткойни - American Bitcoin, основана съвместно с главния изпълнителен директор на Hut 8 Ашър Дженуот.
Междувременно ОАЕ продължават да привличат международни криптоинвеститори, стартъпи, борси и събития с висока посещаемост в сектора, до голяма степен благодарение на подкрепящите правителствени разпоредби за криптоиндустрията.
Ерик Тръмп и представители както на Trump Organization, така и на администрацията на Белия дом, похвалиха отношенията си с лидерите на арабските държави от Персийския залив, отчитайки това, което според тях е ключов пазари за растеж с про-бизнес политики.
Коментарите на Ерик Тръмп за финансовата система идват малко преди планираното посещение на баща му в региона на Персийския залив от 13 до 16 май, по време на което се очаква той да посети ОАЕ, Саудитска Арабия и Катар. Тръмп ще бъде първият президент на САЩ, който посещава емиратското шейхство след Джордж У. Буш през 2008 г.
Пътуването е емблематично за топлите връзки на администрацията на Тръмп с правителствата на страните от Персийския залив. По време на първия президентски мандат в Белия дом първото му задгранично посещение беше в Саудитска Арабия, допълва CNBC.