Федералната служба за защита на конституцията на Германия обяви крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) за дясноекстремистка организация, която представлява заплаха за демокрацията и конституционния ред.

Службата, известна още като BvF, посочи като причина за решението ксенофобските позиции на AfD по отношение на етническата принадлежност, заявявайки, че партията проявява дискриминация спрямо неетническите германци.

Според изявлението, публикувано в петък, експертите на службата са проучили дали действията на AfD „са съответствали на централните основни принципи на германската конституция“ за период от три години, съобщава Euronews. Службата е разгледала и изявления от представители на AfD, тяхното по-широкообхватно поведение, както и връзките с дясноекстремистки групи.

Заключенията са, че AfD „цели да изключи определени групи от населението от равноправно участие в обществото, да ги подложи на противоконституционно неравноправно третиране и по този начин да им придаде правно обезценен статут“.

Освен това, крайнодясната партия не счита хората с „миграционна история от държави, повлияни от мюсюлманското вероизповедание, за равностойни членове на етнически определения германски народ“.

Същото решение вече беше взето за някои части на партията, включително за младежкото ѝ крило.

Министърът на вътрешните работи Нанси Файзер заяви, че класификацията е „ясна и недвусмислена“ и е резултат от „всеобхватен и неутрален одит“ от 1100 страници без политическо влияние.

Определението обаче не е равносилно на забрана на партията, която може да се осъществи само по искане на една от двете камари на парламента или на федералното правителство чрез Федералния конституционен съд.

Въпреки че германският парламент може да поиска разпускане на цялата партия, много малко вероятно е това да се случи в действителност. Канцлерът в оставка Шолц призова за предпазливост по отношение на евентуална забрана на AfD, като заяви: „Аз съм против бърза реакция. Трябва внимателно да преценим класификацията.“

На изборите в Германия през февруари AfD се класира на второ място с 20,8 % от гласовете, след дясноцентристкия ХДС и преди лявоцентристката СДПГ - двете партии, които ще съставят новото правителство.

Междувременно съпредседателите на AfD заявиха, че ще предприемат правни действия срещу класифицирането на партията като „екстремистка организация“, предаде Reuters, цитирана от БТА.

"AfD бива публично дискредитирана и криминализирана малко преди смяната на правителството“, завиха Алис Вайдел и Тино Крупала. Двамата добавят, че партията „ще продължи да се защитава по юридически път срещу тези клеветнически твърдения, застрашаващи демокрацията".