Часовникът тиктака: Ще има ли сделка за TikTok
Крайният срок изтича на 19 юни, а засега преговорите по придобиване на китайското приложение от американци са в задънена улица заради тарифната война
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще удължи крайния срок, изтичащ на 19 юни, ако дотогава не бъде постигната сделка, в която компанията майка ByteDance да продаде американските активи на TikTok - приложението, използвано от 170 милиона американци.
„Бих искал да вида това приключено“, заяви Тръмп в интервю за NBC News. Той призна, че има „сладко чувство“ за приложението, след като то му е помогнало да спечели млади избиратели на президентските избори през 2024 г. и допълни: TikTok ще бъде защитено.
Президентът вече два пъти даде отсрочка от прилагането на разпоредената от Конгреса забрана за TikTok, която първоначално трябваше да влезе в сила през януари.
Работеше се по сделка, която предвиждаше отделяне на операциите на TikTok в САЩ в нова компания, чиито мажоритарни собственици и управители са американски инвеститори, но тя беше спряна, след като Китай посочи, че няма да я одобри зарадиобявените от Тръмп мита върху китайски стоки, припомня CNN.
Сенаторите от Демократическата партия твърдят, че Тръмп няма законови правомощия да удължи срока, и предполагат, че разглежданата сделка няма да отговаря на законовите изисквания.
Източник, близък до американските инвеститори на ByteDance, заяви миналия месец, че работата по потенциалната сделка продължава преди крайния срок, но Белият дом и Пекин първо трябва да разрешат спора си за митата.
Тръмп заяви пред NBC News, че Китай желае да постигне споразумение, позовавайки се на въздействието, което 145%-ните мита върху китайските стоки оказват върху неговата икономика.
Той обаче е категоричен, че няма да свали митата, за да накара Пекин да седне на масата за преговори, но в крайна сметка може да ги намали като част от по-широкообхватно споразумение. „В някакъв момент ще ги намаля, защото в противен случай никога не бихте могли да правите бизнес с тях. А те много искат да правят бизнес.“.
Законът изискваше TikTok да спре да бъде активен на 19 януари, освен ако ByteDance не завърши продажбата на активите му в САЩ. Тръмп обаче започна втория си мандат на 20 януари и реши да не прилага забраната, като удължи крайния срок до началото на април, а след това отново миналия месец до 19 юни.