В сряда дванадесет от най-големите европейски телекомуникационни компании призоваха регулаторите да разпределят повече радиочестотен спектър за мобилни услуги. Според тях в противен случай Европа рискува да изостане от САЩ в бъдещото внедряване на 6G.

В писмо, цитирано от Reuters, операторите, сред които британският Vodafone, германският Deutsche Telekom, френският Orange и италианският TIM, поискаха целият горен 6GHz диапазон да бъде предоставен за мобилни мрежи.

Горната част на честотната лента 6GHz е един от малкото останали големи блокове от спектъра в средните честотни ленти, тъй като повечето европейски държави продадоха на търг въздушни вълни в диапазона 3,4-3,8 GHz за първоначално разгръщане на 5G. Този спектър е идеален за мрежи, които трябва да обработват огромни количества данни, като същевременно осигуряват достатъчно покритие.

Докато Съединените щати отвориха тази честотна лента за използване на Wi-Fi през 2020 г., а Китай я разпредели за 5G и 6G услуги през 2023 г., Европа все още не е взела решение за промяна на предназначението ѝ.

„Ако решението за предоставяне на горната част на честотната лента 6GHz на европейските мобилни оператори се забави, докато на технологичните интереси на САЩ се позволи да осигурят допълнителен капацитет на 6GHz, конкурентоспособността на Европа ще бъде застрашена“, предупреждават операторите. „Оставаме загрижени, че достъпът до горната 6GHz лента все още се търси за Wi-Fi от американските заинтересовани страни“.

Очаква се през юни Групата за политика в областта на радиочестотния спектър на Европейския съюз да издаде проектостановище за обществено обсъждане, свързани с честотната лента 6GHz, включително съвети към Европейската комисия относно бъдещото използване на горната ѝ част.

Операторите също така отбелязват, че настоящият спектър няма да бъде достатъчен за поддържане на съществуващите 5G услуги и бъдещото внедряване на 6G при нарастващия трафик в мобилните мрежи.

„Без пълната наличност на горната част на 6GHz за мобилни мрежи, всички бъдещи 6G услуги в тази лента ще бъдат значително ограничени и в крайна сметка ще застрашат възможността на Европа да играе водеща роля в разгръщането на 6G“, акцентират те.

Изследванията и разработките за шестото поколение безжични технологии са в ход. Експертите очакват 6G да бъде пусната в търговска експлоатация през 2030 г.

Обединеното кралство се присъединява към европейския консорциум за 6G

Междувременно, Обединеното кралство даде знак за размразяване на отношенията с Европа, поне по отношение на сътрудничеството в областта на научните изследвания, присъединявайки се към програмата „Хоризонт Европа“ в началото на 2024 г. Към края на същата година ЕС предостави на „Хоризонт“ парични средства за каузи, свързани с 6G, чрез още една бюрократична структура за научноизследователска и развойна дейност, наречена съвместно предприятие „Интелигентни мрежи и услуги“ (SNS JU). Сред евентуалните получатели на тази административна помощ е проектът 6G-Leader, който беше представен миналия месец.

„6G-Leader е призван да стимулира водещата роля на Европа в световната надпревара за 6G чрез създаване на иновативни решения, които са не само технически добри, но и екологично и икономически устойчиви“, коментира пред Telecoms.com Ана Луиса Алвес, координатор на проекта. Именно към тази група сега се присъединява и инициативата Digital Catapult, която е частично финансиран от Великобритания.

„Развълнувани сме да бъдем ключов играч в тази 6G инициатива. След като досега сме участвали в 17 проекта по програма „Хоризонт“, сега разширяваме работата си в областта на усъвършенстваната свързаност с авангардни, базирани на изкуствен интелект и устойчиви решения“, посочва Джо Бътлър, главен технически директор в Digital Catapult. „Чрез сътрудничеството си със световни лидери в индустрията ние развиваме технологията 6G, проправяйки пътя за по-интелигентни и по-ефективни мрежи, които ще подхранват следващата вълна от цифрови иновации“.