Белгия залага на изкуствения интелект и 6G в новата си дигитална стратегия
Новото правителство планира разширяване на AI в прилагането на правото, по-строг контрол върху дезинформацията и мащабни инвестиции в ултрабърз интернет
Новото белгийско правителство планира да внедри изкуствен интелект в прилагането на законите, както и да развие стратегия за бъдещето на телекомуникационния сектор.
Сред предвидените приложения на AI е лицевото разпознаване за по-лесно идентифициране на престъпници, което ще бъде част от мерките на властите за повишаване на сигурността. Това обяви Ванеса Мац, първият федерален министър, който ще отговаря за дигитализацията, изкуствения интелект и защитата на личните данни, съобщава EuroNews.
Мац, бивш член на центристката партия Les Engagés във френскоезичния парламент на Белгия, ще поеме и надзора върху държавните предприятия и публичния сектор.
След продължителни преговори новото правителство на Белгия, водено от Барт Де Вевер (лидер на дясната фламандска партия N-VA), постигна споразумение с още четири коалиционни партньори. В управлението ще участват още християндемократите от CD&V, социалдемократите от Vooruit и центристите от Реформисткото движение.
Планът на правителството официално предвижда използване на AI инструменти в работата на правоприлагащите органи, както и на полицията.
След влизането в сила на Европейския закон за изкуствения интелект (AI Act), Белгия ще работи по конкретна политика за прилагането на технологията.
„В сътрудничество с разузнавателните служби и службите за сигурност - в строго определена правна рамка - ще направим възможно тестването на нови AI приложения. Това може да включва технология за разпознаване на лица за по-лесно идентифициране на осъдени и заподозрени лица“, се посочва в документа, представен от правителството.
Също така ще бъде разширено законодателството за видеонаблюдение, за да могат да се използват повече интелигентни камери.
AI Act класифицира AI системите според степента на риска. Макар че инструментите за разпознаване на лица са забранени в Европа, законът предвижда изключения за правоприлагащите органи в определени случаи.
Също така правителството ще предприеме сериозни мерки срещу дезинформацията и опитите за подкопаване на доверието в институциите и медиите.
В допълнение, Белгия ще предложи законодателни промени за повишаване на прозрачността и отговорността на онлайн платформите, като в същото време ще работи за по-пряко международно сътрудничество в борбата с дезинформацията.
До 2030 г. всяка компания, регистрирана на територията на държавата, трябва да има достъп до ултрабърз интернет, което предполага по-големи инвестиции в дигиталната инфраструктура.
„В сътрудничество със сектора на телекомуникациите разработваме дългосрочна стратегия, която ще предвиди бъдещите нужди на страната от по-добра свързаност и ще идентифицира настоящите слабости. Веднага започваме необходимите дейности за подготовка, включително широка информационна кампания за населението, за да улесним потенциалното въвеждане на 6G мрежа“, се посочва в документа.