Reuters: Украйна обмисля да премине от долар към евро
Съживяването на инвестиционната и потребителска активност чрез по-тесните връзки с Европа ще спомогне за леко ускоряване на икономическия растеж през следващите 2 години до 3,7-3,9 %, очакват от Централната банка на страната
&format=webp)
Украйна обмисля да се откаже от щатския долар и да обвърже валутата си по-тясно с еврото на фона на напрежението в световната търговия и засилващите се връзки с Европа, заяви управителят на Централната банка на страната Андрий Пишний пред Reuters.
Потенциалното присъединяване към Европейския съюз, „засилването на ролята му в осигуряването на нашите отбранителни способности, по-голямата нестабилност на световните пазари и вероятността от фрагментиране на световната търговия“ принуждават Централната банка да преразгледа въпроса дали еврото трябва да е референтна валута за украинската гривна вместо долара, обясни той.
„Тази работа е сложна и изисква висококачествена и многостранна подготовка“, допълни Пишний в най-директния коментар на украински представител относно възможната промяна.
Сделките с щатски долари доминират във всички сегменти на валутния пазар, коментира още Пишний, но делът на трансакциите, деноминирани в евро, нараства в повечето сегменти, макар и „засега умерено“.
Доларът доминира в международната търговия и представлява по-голямата част от световните резерви. Големите икономики, включително Саудитска Арабия и Хонконг, обвързват валутите си с долара.
Но при втория мандат на президента Доналд Тръмп САЩ започнаха търговска война, като въведоха едни от най-високите мита от век насам - ход, който постави под въпрос бъдещата роля на долара като световна резервна валута. От завръщането на Тръмп в Белия дом той се е понижил с над 9% спрямо кошница от основни валути, тъй като инвеститорите се отдръпват от притежаването на американски активи.
Украйна въведе гривната през 1996 г. и през десетилетията използва долара като референтна валута.
Непосредствено след нахлуването на Русия през февруари 2022 г. Централната банка наложи капиталов контрол и обвърза гривната с официален курс от около 29 за щатския долар. По-късно страната беше принудена да девалвира поради натрупването на фискални дисбаланси.
През октомври 2023 г. Централната банка премина от твърдо фиксиране към режим на управляван валутен курс, при който се използва щатският долар като референтна стойност - измерител за измерване на валутните интервенции и изглаждане на колебанията на валутния курс.
В условията на продължаващата вече четвърта година война Тръмп временно прекрати част от военната помощ за страната, докато европейските лидери обещаха да укрепят армията, за да гарантират, че тя ще бъде крайъгълен камък на бъдещата сигурност в Украйна, но напредъкът е труден.
Междувременно само преди дни страната сключи споразумение, което дава на САЩ преференциален достъп до нови сделки с украински минерали и което финансира инвестиции във възстановяването след края на войната.
ЕС започна преговори за членство с Украйна и Молдова преди близо година, въпреки че предстои дълъг и труден път.
В рамките на подготовката си на 2 януари Молдова премина от долар към евро като референтна валута за молдовската лея.
През февруари председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Украйна може да се присъедини до 2030 г., при условие че продължи да провежда реформи в политическата и съдебната си система с досегашните темпове.
Съживяването на инвестиционната и потребителската активност благодарение на по-тесните връзки с Европа и нормализирането на икономиката ще спомогне за леко ускоряване на икономическия растеж през следващите две години до 3,7-3,9 %, допълни Пишний, въпреки че до голяма степен икономическата траектория зависи от развитието на войната.
„Бързото приключване очевидно би било положителен сценарий с добри икономически резултати, ако включва гаранции за сигурността на Украйна. Въпреки това е изключително важно да се признае, че икономическите ползи от прекратяването на войната вероятно ще отнемат време, за да се материализират напълно.“
Пишний заяви, че очаква 55 млрд. долара външно финансиране тази година, които не само ще покрият бюджетния дефицит, но и ще бъдат използвани за заделяне на резерв за публични финанси за следващите години, когато обемът на помощта вероятно ще започне да намалява.
„Предвиждаме Украйна да получи около 17 млрд. долара през 2026 г. и 15 млрд. долара през 2027 г.“, допълни още Пишний.