Еврото като валутен рай: Възможно ли е и как?
Възходът на единната валута като сигурно убежище е обещаващ, но поддържането на тази тенденция изисква нещо повече от фискални стимули, според анализатор от S&P Global Ratings
&format=webp)
Последните пазарни тенденции сочат все по-силно възприемане на еврото като сигурна валута, което означава възможност за привличане на капитали по време на финансова несигурност или паника.
Макар и невинаги да е положителна, позицията на валута убежище има потенциал да засили ролята на еврото в световната икономика.
Въпреки това, тъй като щатският долар все още доминира в официалните валутни резерви с 58% спрямо 20% за еврото, въпросът е дали тази тенденция може да се запази и да се превърне в статукво, подчертава в анализ за Euronews Силвън Бройър от S&P Global Ratings.
Европа трябва да разшири вътрешната си икономика
От чисто валутна гледна точка се очаква еврото да поскъпне до справедливата си стойност от около 1,15 долара. Поддържането на това равнище ще зависи от способността на европейската икономика да ребалансира модела си на растеж към вътрешното търсене и да намали търговския си излишък, коментира анализаторът.
Европейската икономика е силно зависима от световната търговия - черта, дълбоко вкоренена в нейното ДНК като проект, вкоренен в принципите на Вашингтонския консенсус.
Ако пазарът на САЩ се затвори за внос, Европа ще бъде изправена пред засилена конкуренция от страна на Китай на вътрешния си пазар.
В сравнение с Европа Китай има конкурентни предимства по отношение на мащаба на производството, енергийните разходи, регулирането на бизнеса и технологиите. Рискът европейският пазар да бъде затрупан от китайски стоки, които не могат да навлязат на американския, е значителен, смята Бройър.
За да възстанови баланса, без да се отказва от идеята си за свободна търговия, Европа трябва значително да разшири вътрешната си икономика.
Този процес е в ход, отчасти благодарение на пакета от мерки за стимулиране на икономиката на Германия, който се очаква да окаже значително въздействие върху други европейски икономики. Освен това увеличаването на разходите за отбрана може допълнително да засили растежа.
Според оценките на S&P Global Ratings комбинираният ефект от стимулите на Германия и по-високите разходи за отбрана може да добавят четвърт пункт към европейския БВП през 2026 г. и дори половин пункт през 2027 и 2028 г. В регион, в който дългосрочната тенденция на растеж се колебае около 1,2%, това не е за пренебрегване.
Тези постепенни промени са положителни, още повече че се осъществяват чрез рамка, основана на правила, което би могло да засили статута на еврото като убежище.
Въпреки това разчитането единствено на фискални стимули може да е недостатъчно поради ограниченото фискално пространство, предоставено от европейските бюджетни правила, и малкият размер на бюджета на ЕС, който вероятно ще се запази.
За да ребалансира успешно икономиката като стимулира вътрешното търсене, без да натоварва публичния дълг, Европа трябва да използва силните си страни в областта на уменията и спестяванията. Това налага провеждането на всеобхватни реформи, като се започне с намаляване на вътрешните търговски бариери.
Нещо повече от фискални стимули
В доклад на МВФ се посочва, че намаляването на вътрешните търговски бариери до нива, подобни на тези между американските щати, би могло да увеличи БВП на глава от населението в Европа със 7%. Това е два пъти повече от стойността на европейския износ за САЩ и би помогнало на Европа да възстанови мащаба си в рамките на единния пазар.
От съществено значение ще бъде и осъществяването на Съюза на спестяванията и инвестициите.
Скорошно проучване на ОИСР показва, че по-високата пазарна капитализация може значително да повиши БВП на глава от населението с около 2,5%, ако пазарната капитализация се увеличи с едно стандартно отклонение равно на около 6% от БВП.
Това подобрение в разпределението на спестяванията би могло да финансира повече иновации и да помогне на Европа да възвърне технологичното си предимство.
Макар че възходът на еврото като сигурно убежище е обещаващ, поддържането на тази тенденция изисква нещо повече от фискални стимули, допълва анализаторът от S&P Global Ratings.
Според него са необходими дългосрочни структурни реформи, които да повишат ефективността на единния пазар и да възстановят баланса на привличането на капитали в световен мащаб.
Съсредоточавайки се върху тези области, Европа може да укрепи икономическия си модел и да затвърди международната роля на еврото. Залогът е подобрена способност за абсорбиране на външни сътресения и засилена независимост от паричната политика на САЩ.
Изтеглят ли банкнотата от 50 евро?
И докато възходът на еврото през последните седмици затвърждава перспективата му за укрепване като силно валутно убежище, в онлайн пространството се появиха твърдения, че Испания се отказва от банкнотата от 50 евро, допълва Euronews.
Твърди се, че банкнотата ще бъде изтеглена от обращение още този месец, което предизвика паника, свързана с пагубен ефект върху джобовете на хиляди граждани.
Испанската централна банка обаче потвърди, че не е разпоредила изтеглянето на нито една банкнота и всички могат да се използват, без нито една от тях да загуби стойността си. Според институцията объркването може да е предизвикано оттам, че в рамките на ежедневната си дейност банката редовно проверява автентичността и качеството на банкнотите, които се връщат от кредитните институции.
Банкнотите и монетите, за които се прецени, че не са в подходящо състояние, се изтеглят, унищожават се и се заменят с нови, а тези в добро състояние се връщат в обращение.
Испанската централна банка заяви, че прави това за всички купюри, а не само за 50 евро, и подчерта, че дори ако банкнотата е повредена, тя не губи стойността си и може да бъде обменена за нова.
„Една от причините, поради които се опитваме да поддържаме банкнотите в добро състояние, е да улесним проверката на защитните им елементи. Макар че банкнотите са изработени, за да издържат дълго, с течение на времето показват признаци на износване от редовната употреба.“, обясниха от Централната банка.
Всъщност в онлайн пространството бяха публикувани и други съобщения, в които се прави това разграничение: в тях се казва, че от обращение ще бъдат изтеглени само някои банкноти от 50 евро, а не че ще бъде въведена пълна забрана, и се обяснява как могат да бъдат обменени стари и износени банкноти.
Подобни неверни твърдения се разпространяват и в Италия, като конкретно се твърди, че ЕЦБ забранява банкнотите от 50 вро през април като част от стратегията за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Нито ЕЦБ, нито централната банка на Италия обаче са взели подобно решение.
От ЕЦБ заявиха за EuroVerify: „Нито Banco de España, нито която и да е друга централна банка в еврозоната не е разпореждала изтеглянето на евробанкноти или монети. Всички евробанкноти запазват стойността си и остават в обращение.“
Слуховете за изтегляне на банкноти са част от всеобхватната дезинформация, че европейските държави се опитват да се откажат от парите в брой и да ги заменят с цифрово евро, допълва Euronews.
Някои твърдят, че по този начин контролът върху средствата на гражданите ще бъде предаден на властите, което ще позволи да блокират трансакции и да имат по-голям контрол върху разходите на хората.
ЕЦБ и други централни банки в Европа многократно са уверявали, че всяка цифрова валута ще допълва парите в брой, а няма да ги заменя.
Защо подмяната на банкноти подобрява финансовата сигурност
Експерти обясниха пред EuroVerify, че е нормално финансовите институции да изтеглят и унищожават стари, повредени банкноти като првенция от престъпна дейност.
„Редовното обновяване на банкнотите и техните защитни елементи е обичайна практика на всяка централна банка“, казва Райнер Бьоме, професор по сигурност и защита на личните данни в Университета в Инсбрук, Австрия.
„Всяка търговска банка прави това, преди да зареди банкоматите. Кои купюри се заменят с предимство, зависи от наблюдаваните тенденции във фалшифицирането.“
Според Майкъл Леви, професор по криминология в университета в Кардиф, Уелс, Великобритания, причината за по-голяма склонност към фалшифициране на банкноти от 50 евро е, че престъпниците по-лесно боравят с тях в големи количества.
„Банкнотите с номинал над 50 евро в някои юрисдикции може да изглеждат подозрителни и трудно да се обменят. Може би повредени банкноти от 50 евро са по-трудни за анализиране от автоматичните машини - или пък е по-вероятно да бъдат повредени чрез начина на живот на уличните престъпници.“, допълва ученият.